فراخوانی فراخوانی ...
تهران

تهران


تهران پایتخت ایران و بزرگ ترین و پرجمعیت ترین شهر کشور است. تهران با مساحت ۷۳۰ کیلومتر، بیست و پنجمین شهر پرجمعیت دنیا است. این کلان شهر شلوغ، درحدود ۱۴ میلیون نفر جمعیت دارد، و در پای رشته کوه البرز واقع شده است.

تهران پایتخت ایران و بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر کشور است. تهران با مساحت ۷۳۰ کیلومتر، بیست و پنجمین شهر پرجمعیت دنیا است. این کلان شهر شلوغ، درحدود ۱۴ میلیون نفر جمعیت دارد، و در پای رشته کوه البرز واقع شده است. این شهر از زمان قاجاریه پایتخت ایران است. شهر تهران از شمال به رشته کوه‌ دماوند و از جنوب به کوه‌های ری و بی‌بی شهربانو و منطقه‌ی کویری می‌رسد. به ‌همین دلیل هوای شمال شهر از کوهستان و هوای جنوب تهران از دشت تاثیر می‌گیرد.

تاریخچه

تا پیش از سال ۸۰۰ ه. ق. تهران روستایی کوچک در نزدیکی شهر ری بود. تهران شهری بود که در زیر زمین قرار داشت تا از غارت‌ها و هجوم‌ها در امان باشد. با حمله ی مغول جمعیت زیادی از مردم ری به تهران آمدند. در دوران صفویه و در زمان شاه طهماسب، تهران دارای برج و بارو و حصار شد. با آمدن قاجارها پایتخت کشور از شیراز به تهران منتقل گردید. تهران سی و دومین شهری است که در تاریخ ایران به عنوان پایتخت رسمی انتخاب شده است.

آب و هوا

این شهر چهار فصل است. تابستان‌های آن بسیار گرم و زمستان‌های آن سرد است. اما هوا در ماه‌ های نخستین بهار و پاییز مناسب است. در کل آب و هوای شمال و جنوب شهر به علت اختلاف ارتفاع تفاوت زیادی که دارند، دارای تفاوت فراوانی است. به گونه‌ای که ارتفاع از ۱۰۵۰ متر در جنوب تا حدود ۱۸۹۰ متر در شمال می‌رسد. ارتفاع در مرکز شهر ۱۱۹۰ متر است. هوای تهران در فصل سرما (پاییز و زمستان) به دلیل پدیده ی وارونگی هوا بسیار آلوده است، به گونه‌ای که گاهی مدارس برای چند روز تعطیل می‌شوند و مسئولان از سالمندان و بیماران قلبی درخواست می‌کنند از خانه خارج نشوند.

تهران

 

بهترین زمان سفر

بهترین زمان برای سفر به تهران تعطیلات نوروز است. زیرا در این زمان بیشتر ساکنان شهر از آن خارج می‌شوند و شهر در این زمان بسیار خلوت، بدون ترافیک، و با هوایی پاک است.

راه های دسترسی

خطوط هواپیمایی گوناگونی همچون هما، ایران‌ایر، ماهان، آسمان، آتا، ایران ایرتور، قشم‌ایر، نفت‌ ایر و... پروازهایی از شهر تهران و به آن دارند. این پروازها شامل پروازهای داخلی و خارجی هستند. دو فرودگاه اصلی استان تهران که بزرگ‌ترین فرودگاه‌های کشور محسوب می‌شوند، روزانه از مسافران بسیاری پذیرایی می‌کنند. فرودگاه بین‌المللی مهرآباد، فرودگاه اصلی تهران است. این فرودگاه که در غرب تهران واقع است، تنها برای پروازهای داخلی و حمل و نقل استفاده می‌شود. در فرودگاه مهرآباد، هیچ پرواز خارجی انجام نمی‌شود و فقط پروازهای داخلی از جمله اصفهان، کرمان، کیش، تبریز، قشم، بندر عباس و... برقرار است. اما در گذشته برای سفر به مدینه و جده جهت زیارت استفاده می‌شد. فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران، دومین فرودگاه در ۴۰ کیلومتری جنوب تهران قرار دارد که به‌تازگی تمام پروازهای بین‌المللی از این فرودگاه استفاده می‌کنند. فرودگاه امام خمینی بهبود قابل توجهی نسبت به فرودگاه مهرآباد داشته و هنوز هم تنها برای پروازهای بین‌المللی از آن استفاده می‌شود.

تهران

 

مدت زمان مسافت تهران تا فرودگاه حدود نیم تا یک ساعت، باتوجه به ترافیک است اما اگر صبح زود پرواز دارید، توصیه می‌شود که زودتر برای رسیدن به فرودگاه حرکت کنید. برای رسیدن به فرودگاه می‌توانید از تاکسی که با قیمت ارزان و به صورت فراوان در دسترس قرار دارد، استفاده کنید. شما می‌توانید از فرودگاه یک تاکسی به مقصد تهران مانند میدان آزادی یا ایستگاه مترو تهیه کنید. خدمات اتوبوس به تازگی از ترمینال ۵ مهرآباد به بهشت زهرا اضافه شده و در آن‌جا می‌توان به‌وسیله مترو به فرودگاه امام خمینی بروید. ایستگاه راه‌آهن در جنوب تهران، در انتهای جنوبی خیابان ولی‌عصر، میدان راه ‌آهن است. خود این ایستگاه دیدنی و قدیمی است که به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده ‌است. معمار اصلی ایستگاه راه‌آهن یک معمار اکراینی به نام ولادیسلاو ولادیسلاوویچ گارادیتسکیی بود. از کل مساحت ایستگاه تهران بخشی در حدود ۳۰۰۰۰ متر مربع به ایستگاه مسافری اختصاص دارد که شامل سالن انتظار و ۵ سکوی مسافری است.

حمل و نقل داخلی

شبکه ی متروی گسترده تهران دارای پنج خط است که شما را به سرعت از یک سر شهر، بدون نیاز به مواجهه با آلودگی صوتی و هرج و مرج ترافیک تهران، تا سر دیگر شهر می ‌برد. با این حال، بسیاری از ساکنان شهر تصمیم به پارک اتومبیل برای رفت و آمد با مترو می‌گیرند، که انتظار می‌رود جمعیت عظیمی در ساعات شلوغی در مترو دیده شود. البته شبکه ی مترو به همه جای شهر دسترسی ندارد ولی دارای ۹۴ ایستگاه است که از این لحاظ در جهان سی‌ویکم است. هم‌چنین ساعات عبور مترو در تهران شبانه‌روزی نیست و حداکثر تا ساعت ۲۳:۰۰ شب فعالیت می‌کند. آخرین قطارها از سر خط ساعت ۲۲:۴۰ دقیقه حرکت می‌کنند اما آخرین قطار صادقیه به سمت کرج و بالعکس ساعت ۲۳ حرکت می‌کند. گزینه‌ی دیگر برای رفت ‌و ‌آمد اتوبوس است. برای بعضی از مسیرها مانند غرب به شرق و شمال به جنوب، سامانه‌ی اتوبوس تندرو یا BRT درنظر گرفته شده که از مسیر ویژه حرکت می‌کند. خط اتوبوس عادی میدان‌های اصلی شهر را به‌هم وصل می‌کند و در خیابان‌های مختلف ایستگاه دارد. مانند همه‌ی شهرها، در تهران هم می‌توانید با تاکسی‌های خطی یا گردشی رفت‌‌وآمد کنید. البته باید آمادگی شنیدن کرایه‌ی گران تاکسی و گیر افتادن احتمالی در ترافیک را داشته باشید. تاکسی تلفنی و تاکسی بی‌سیم هم گزینه‌های گران دیگر هستند. با استفاده از اپلیکیشن snapp می‌توانید با تاکسی الکترونیک رفت‌ و آمد کنید.

اقامت

در شهر تهران اگر آشنا یا خویشاوندی ندارید، اصلا نگران اقامتتان نباشید ،‌ چون هتل‌های زیاد و متنوعی دارد. هتل هما ، هتل استقلال، هتل پارسیان آزادی و هتل اسپیناس، از معروفترین و گران ترین هتل های تهران هستند. هتل شهر، هتل مارلیک، هتل پارسا و هتل المپیک قیمت های مناسبی دارند. اگه هم دنبال اقامتی ارزون هستید، هتل مینا ، هتل بلور و هتل آپادانا انتخاب های خوبی هستند.

خورد و خوراک

اگر رستوران شیک و لوکس می‌پسندید، به نایب نیاوران بروید. رستوران عالی قاپو ابتدای خیابان گاندی موسیقی زنده و فضای سنتی دارد. اگر غذای خوب می‌خواهید، به رستوران کسری در نیاوران سر بزنید. پیتزا آنسه گزینه‌ی خوبی است و رستوران گیلار غذای شمالی باکیفیتی سرو می‌کند. در خیابان جردن رستوران لوکس گلشهر گزینه‌ی باکیفیت و گرانی است. در خیابان ظفر یا دستگردی فست فود گاردن گریل، برگرزغالی و رستوران ایتالیایی گیو را درنظر داشته باشید. شاطرعباس در خیابان ولی عصر تقاطع پارک‌وی، برخورد خوب و غذای خوشمزه اما گران ارائه می‌‌کند. میانگین هزینه‌ غذا برای هر نفر در رستوران‌های لوکس ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان و در رستوران ارزان‌تر و فست‌فود ۲۰  تا ۳۰ هزار تومان است. روبروی پارک ملت می‌‌شود بستنی قیفی متری هیجان‌انگیز بخرید که به‌ویژه بچه‌ها طرفدارش هستند. بستنی ایتالیایی سان مارکو را از دست ندهید که مقابل پارک قیطریه قرار گرفته و اگرچه کمی گران است،‌ طعم به‌یادماندنی دارد.

تهران

 

غذاهای محلی

بین اهالی تهران از نیم سده قبل انواع غذاها متداول بوده است : آش زین العابدین که نوعی نذری است ، آش شله قلمکار که در دوره فتحعلی شاه در سرخه حصار با تشریفات خاصی در ایام نوروز پخته می شد ، آش دندانی که برای بچه ای که می خواهد دندان در بیاورد می پزند. دیگر غذاها و خوراکی های محلی تهران دم پختک ، قرمه ، اشکنه ، حلیم ، آش رشته ، شوربا ، سمنو ، آبگوشت سر خرمنی، آبگوشت معمولی ، آبگوشت بزباش ، آبگوشت قرمه ، کله پلو ، ماهی پلو ، نان کارننه ، نان ساجی ، نان پنجه کش ، ترشی هندوانه ، ترشی کلک ، نان شیرینی ، تافتون و شیرمال می باشد.

مراکز خرید

بازار بزرگ تهران، بازار تجریش و بازار بلور و کریستال شوش از بهترین، مهمترین و پرطرفدارترین بازارهای تهران هستند. اگر قصد گشت و گذار در مراکز خرید مدرن تهران رو دارید، مراکز خرید تندیس، تیراژه، میلاد نور، پالادیوم ، گلدیس، ونک ، الماس ایران معروفترین مراکز خرید تهران هستند. 

سوغات

 سوغات تهران، برای اکثر مردم ناشناخته است و تصورشان این است که تهران کالا یا محصول خاصی مختص به خود ندارد و شهری صنعتی است که بیشتر کالاهایی که در آن به چشم میخورد محصلات کارخانه های آن می باشد. اما این تصوری اشتباه است. از نظر صنایع دستی تنوع زیادی را می توان دید که هر کدام را می توان به عنوان سوغات شهر تهران تهیه کرد. عمده‌ترین صنایع دستی استان تهران عبارتند از: قلم زنی روی مس، خراطی، سبد بافی، خاتم کاری، شیشه گری، تراش و نقاشی روی شیشه، زیلو بافی، نقاشی چرم، قالی بافی و سفال‌گری، حصیربافی، ورنی‌بافی، دست‌بافی‌، چاپ‌ باتیک‌، جاجیم‌ و گلیم‌ بافی‌، رویه‌ پشتی‌، جوال‌، خورجین‌، رنگرزی‌ و ریسندگی. چنانچه سفری به پایتخت ایران داشتید سوغاتی های خوراکی تهران از جمله انگور و کشمش، سبزی کوهی، دوغ دماوند و سوهان را می توان در تهران و شهرهای اطراف آن یافت.

  تهران

اطلاعات گردشگری ایران پایتخت ایران سفر به تهران تهرانگردی شهر تهران تور تهران طلاتور طلا تور اطلاعات گردشگری تهران اطلاعات گردشگری ایران پایتخت ایرانگردی تهران گردی تور تهران

ثبت دیدگاه
اخبار مرتبط
قلعه سنت پیتر (قلعه بدروم)

قلعه سنت پیتر (قلعه بدروم)

قلعه سنت پیتر که در جنوب غربی ترکیه در شهر بدروم واقع شده است، توسط تیمارگر شوالیه ها در سال 1402 ساخته شد و قلعه سنت پیتر نام گرفت.
ادامه-مطلب...
قلعه آنکارا

قلعه آنکارا

قلعه آنکارا بر روی تپه ای در قلب آنکارا واقع است و یکی از نمادهای پایتخت به شمار می رود. با گشتی درون این قلعه می توانید نگاهی به ترکیه باستان داشته باشید.
ادامه-مطلب...
برج کانتون

برج کانتون

برج کانتون (Canton Tower) یکی از جاذبه های دیدنی شهر گوانگجو است که در کنار رودخانه گوانجو در شهر جدید زوجیانگ Zhujiang New Town واقع شده است. این منطقه یکی از زیباترین و جدید ترین و …
ادامه-مطلب...