فراخوانی فراخوانی ...

کیش | با مروارید خلیج فارس آشنا شوید

کیش | با مروارید خلیج فارس آشنا شوید

کیش | با مروارید خلیج فارس آشنا شوید


جزیره کیش بخشی از استان هرمزگان از جاذبه های دیدنی کشور ایران می باشد. هرساله حدود هزاران گردشگر به جزیره کیش سفر می کنند. کیش یکی از جزیره های خلیج فارس محسوب می شود.

  جزیره کیش بخشی از استان هرمزگان از جاذبه های دیدنی کشور ایران می باشد. هرساله حدود هزاران گردشگر به جزیره کیش سفر می کنند. کیش یکی از جزیره های خلیج فارس محسوب می شود. مساحت جزیره حدود 90/5 کیلومتر مربع می باشد. نام قدیمی این جزیره قیس بوده است. کیش تنها جزیره ای در خلیج فارس می باشد که قنات آب شیرین را داراست. جزیره به شکل بیضی می باشد. جمعیت جزیره حدود 25/768 نفر برآورده شده است. کیش دارای وضعیتی منحصر به فرد در منطقه استراتژیک آب های خلیج فارس است و به عنوان مروارید خلیج فارس از زمان های قدیم شناخته شده است. سواحل آرام با ماسه های مرجانی زیر درخشش نور خورشید منظره ای منحصر به فرد و جذاب را از این جزیره ارائه می دهد. هیچگونه رودخانه ی دائم و ثابتی در کیش وجود ندارد. از مهمترین درختان جزیره می توان به درخت نخل خرما و ابریشم و اکالیپتوس و لور اشاره کرد. کیش یک جزیره ی تقریبا مسطح با ارتفاع متوسط 22 متر از سطح دریاست. بالاترین نقطه ی جزیره کیش 45 متر از سطح دریا بالاتر است. گیاهان متنوع و درختان بومی و آب و هوای دلپذیر 7 ماه از سال از ویژگی های برجسته ی این جزیره است. براساس سرشماری در سال 2001 جزیره کیش شامل 4454 خانوار بود. افزایش مهاجرت عده ای از ایرانیان به جزیره جهت کسب و کار و سرمایه گذاری فرصت شغلی زیادی را ایجاد کرده و موجب تشویق مهاجران به کیش شد. لباس مردمان محلی دشداشه نام دارد. ساز اصلی جزیره کیش نیز طبل است. از مهمترین شغل بومیان جزیره کیش می توان به ماهی گیری و بازرگانی اشاره کرد. زبان مردمان کیش فارسی و عربی می باشد. سالانه بیش از یک میلیون نفر گردشگر به کیش سفر می کنند که از این میزان جمعیت، حدود ۱۵۰ هزار نفر توریست خارجی یا ایرانیان مهاجر هستند.

کیش

 

تاریخچه

از گذشته های بسیار دور از دوران سلسله های هخامنشی و ساسانیان جزیره کیش تحت کنترل کشور ایران بوده است. پس از گسترش یافتن اسلام در کیش کنترل این جزیره به دست خلیفه ای از امویان افتاد. اما این وضع تا سال 250 هجری قمری بیشتر ادامه نیافت. در زمان سلسله ی سلجوقی جزیره کیش عظیم ترین مرکز تجاری خلیج فارس بود. نامگذاری این جزیره به نام کیش به سبب نام حکمران این جزیره به نام قیس بود. پرتغالی ها نیز از سال 913 تا 1030 بر کیش تسلط یافتند. اما سرانجام توسط قلی خان از کیش رانده شدند. در ابتدای حکومت پهلوی جزیره کیش به عنوان مرکز اصلی ماهی و مروارید شناخته می شد. در سال 1349 جزیره کیش توسط ایرانی ها و آمریکایی ها به عنوان مرکز گردشگری بین المللی اعلام شد. از سال 1361 نیز جزیره کیش به عنوان منطقه آزاد در ایران انتخاب شده است. امروزه نیز این جزیره یکی از مهمترین مراکز گردشگری در ایران است.

آب و هوا

کیش در محدوده مناطق گرم و خشک و تحت تاثیر آب و هوای بیابانی بوده، دارای تابستان های طولانی و گرم و زمستان های کوتاه و ملایم است. تعادل آب و هوای جزیره تحت تاثیر توده های مختلف هوای شمال غربی و جنوبی قرار داشته و به طور کلی خشک و کم باران است. بارندگی عمدتا به صورت رگبار و سیلابی در ماه‌های زمستان انجام می گیرد. میزان رطوبت در تابستان بسیار بالا بوده و حتی به صددرصد نیز می رسد. کیش به لحاظ واقع شدن در منطقه صحرایی و خشک، فاقد روزهای یخبندان است. در کیش بسته به فصل، بادهای مختلفی در طول سال می وزد. اما بادهای غربی و جنوب غربی، باد غالب منطقه است. بطور کلی جزیره کیش در بیشتر ماههای سال، دارای آب و هوای معتدل است. دی و بهمن خنکترین و تیر و مرداد گرمترین ماههای سال هستند. آمار ثبت شده در طی یک دوره ۱۷ ساله نشان می دهد که پایین ترین دما ۸ درجه و بالاترین دمای کیش ۴۵ درجه سانتیگراد می باشد.

بهترین زمان سفر

بهترین فصل جهت استفاده همه جانبه از کلیه تفریحات، خدمات و جاذبه های جزیره کیش ، فصل زمستان و به خصوص اواخر بهمن تا عید نوروز می باشد. در این بازه زمانی، جزیره کیش کاملا سبز و با طراوت بوده و بوی گل های موجود در خیابان و پارک ها در تمام شهر پیچیده است. استفاده از تفریحات خارج از ساحل به علت متعادل بودن دما در طی روز نیز به خوبی امکان پذیر بوده و همگان از پیاده روی و استفاده از هوای مطبوع جزیره لذت می برند. ورزش و تفریحات آبی نیز در این فصل قابل انجام بوده و موجب سرماخوردگی و بیماری نمی شود. هرچند در فصل بهار جذابیت و میزان استفاده از سواحل به مقدار قابل توجهی بیشتر است ولی هوای گرم تا حدی مانع استفاده مطلوب از خیابان های زیبا و امکانات تفریحی خارج از ساحل می شود.

کیش

 

راه های دسترسی

یکی از مبادی ورودی مسافران و گردشگران فرودگاه بین المللی کیش است که از مدرن ترین و مجهزترین فرودگاه های کشور محسوب می شود و به طور متوسط روزانه حدود ۶۰ سورتی پرواز داخلی و ۱۰ پرواز خارجی از این فرودگاه انجام می شود . درحال حاضر پنج ترمینال مسافری با مساحتی بالغ بر 15000 مترمربع جهت پروازهای داخلی و خارجی و دو باند پروازی به طول 4200 مترمربع و پارکینگ هواپیما به مساحت 220000 مترمربع و تجهیزات ناوبری پیشرفته و سیستم روشنایی سطوح پروازی در این فرودگاه آمادهء سرویس مناسب به هواپیماها و مسافرین محترم است. هم اکنون طرح جامع فرودگاه کیش جهت ایجاد ترمینال ها و برج مراقبت جدید فرودگاه و راه اندازی سیستم سوخت رسانی هاید رانت و توسعهء کارگو ترمینال ها به منظور دستیابی به اهداف استراتژیک سیاحتی و تجاری جزیره در دست اقدام است. پرواز به کیش از تهران در حدود یک و نیم ساعت ، از شیراز ۴۵ دقیقه ، اصفهان ۱ ساعت و از مشهد و تبریز در حدود ۲ ساعت است. بوسیله کشتی های ماشین بر می توان از طریق بنادر لنگه ، چارک و آفتاب به جزیره کیش سفر کرد. همچنین می توان خودرو را در یکی از پارکینگ های این بنادر پارک کنید و از طریق کشتی مسافری به این جزیره سفر کنید. زمان سفر با کشتی مسافری ۱ تا ۲ ساعت و با کشتی ماشین بر، ۲ تا ۴ ساعت است.

حمل و نقل داخلی

تقریبا در هیچ کجای جزیره کیش بدون تاکسی باقی نمی مانید. کلیه تاکسی ها دارای امکانات مخابراتی مانند بیسیم و شبکه های ارتباطی با مرکز کنترل هستند. برای استفاده از تاکسی در کیش دو انتخاب دارید، تاکسی متر و یا نرخ عرف و توافقی. شایان ذکر است، برای مسافت های بیشتر تاکسی متر ارزان تر تمام می شود اما در مسافت های کوتاه بهتر است از نرخ عرف پیشنهادی راننده استفاده شود. تاکسی ها بصورت شبانه روزی در ورودی هتل ها، بازارها، سواحل، پارک ها و سایر محل های محل تجمع حضور دارند و به نوبت مسافران را سوار می کنند. کلیه تاکسی های جزیره کیش تویوتا کمری و کرولا مدل های ۲۰۰۸ به بعد هستند و از سیستم سرمایش و گرمایش بصورت فصلی و با توجه به نیاز مشتری استفاده می کنند. در جزیره کیش، نوع دیگری از وسایل حمل و نقل عمومی نیز رایج و بسیار محبوب است. خطوط مینی بوس در جای جای جزیره از ساعات آغازین روز تا پاسی از شب مشغول سرویس دهی هستند. کلیه مینی بوس ها مدل های ۲۰۰۶ به بعد کمپانی های تویوتا و هیوندایی بوده و همگی از سلامت کاملا مناسبی برخوردارند. هر مینی بوس ظرفیتی بالغ بر ۲۵ نفر دارد. حداکثر سرعت مینی بوس ها در مسیرهای پیش بینی شده ۴۰ کیلومتر بر ساعت است که بندرت از این سرعت تخطی می شود و گاهی راننده ها کل مسیر را با سرعت ۲۰ کیلومتر بر ساعت طی می کنند بطوریکه برای مسافرین سوال آفرین می شود. حمل و نقل با وسیله شخصی نیز در جزیره کیش بسیار رایج است که بیشتر محدود به ساکنین دائمی و مسافرینی که ماشین را بصورت روزانه اجاره می کنند است. اتومبیل های دهه ۹۰ بندرت دیده می شوند و بخش عمده اتومبیل های موجود، مدل های سال ۲۰۰۰ به بعد کمپانی های معتبر شرقی و غربی بوده و که شامل تعداد بی شماری از اتومبیل های روز و جدید دنیا می شوند. انواع اتومبیل اسپرت امریکایی، ژاپنی و آلمانی نیز در جزیره کیش خودنمایی می کنند که البته به علت محدودیت سرعت و آلودگی صوتی، امکان استفاده حداکثری از مزایای آنها وجود ندارد.

اقامت

در حال حاضر ۲۲ هتل، ۱۷ هتل آپارتمان و شش مهمان پذیر با حدود۸۲۰۰ تخت در جزیره کیش وجود دارد که این امکانات می تواند جواب گوی حجم مسافران ورودی به کیش غیر از ایام عید نوروز باشد. (معمولا در ایام نوروز از کمپینگ ها و امکانات اسکان موقت برای اقامت مسافران نیز استفاده می شود) با توجه به افزایش امکانات گردشی وسیاحتی این جزیره بدیهی است که تعداد بیش تری از گردشگران داخلی و خارجی کیش را به عنوان مقصد سفر انتخاب کنند، به همین دلیل سرمایه گذاری های متعددی در زمینه ی ساخت هتل انجام شده است که ظرفیت پذیرش مسافری کیش را به نحو چشمگیری افزایش خواهد داد.

کیش

 

خورد و خوراک

میانگین قیمت کالاها و خدمات عمومی‌شامل مواد غذایی، رستوران‌ها، میوه، حمل و نقل و… در جزیره کیش بالاتر از میانگین قیمت در کشور (تهران و بقیه شهرها) است. در جزیره کیش رستوران‌ها در دو نوع متفاوت وجود دارد؛ یکی رستوران‌های همراه با موزیک زنده و دیگری رستوران‌های معمولی. قیمت غذا در رستوران‌های با موزیک زنده با توجه به کیفیت گروه موسیقی و اجرای آن متفاوت بوده و حداقل چهار برابر رستوران‌هایی است که فقط سرو غذا دارند.با توجه به جزیره بودن کیش و اینکه بیشتر مواد اولیه از شهرهای دیگر به این جزیره می‌آید کیفیت غذاها معمولی بوده و از رستوران‌ها نباید انتظار بالایی داشته باشید.

کیش

 

غذاهای محلی

ماهی از پایه های اساسی غذاهای محلی جزیره کیش می باشد. از غذاهای محلی کیش میتوان به سمک مشوی و مرکوک و محمر و مضروبه و هریسه اشاره کرد.

کیش

 

مراکز خرید

بازارهای کیش به واسطه فروش کالاهای اصل خارجی ، جاذبه خاصی برای مسافرانی که بیشتر با هدف گردشگری به جزیره سفر می کنند ، دارد. هم اکنون جزیره کیش در حدود 11 بازار بین المللی و مرکز تجاری و بازارچه دارد. در کیش مراکز خرید و پاساژهای زیادی هستند که بیشتر آنها در سمت شرق جزیره و حد فاصل میدان های ساحل و آبشار متمرکزند. در این جزیره به غیر از مواد غذایی و خدمات (تاکسی ، هتل ، خدمات توریستی و …) خیلی چیزها ارزان هستند ، مخصوصا پوشاک. بعضا تفاوت قیمت با شهر محل سکونتتان ممکن است موجب تعجب فراوان شما شود! از مراکز خرید کیش می توان به  پردیس 1 و 2 ، مروارید ، مرجان ، ونوس ، مریم ، زیتون ، کیش ، دامون ، بازار عرب ها ، پانیذ ، مارینا ، دیپلمات و... اشاره کرد.

سوغات

سوغاتی های معروف کیش که می توانید آن ها را تهیه کنید شکلات، قهوه، ماهی، میگو و پوشاک هستند. 

کیش  

اطلاعات گردشگری جهان ایران کیش آسیا سفر به کیش تور کیش طلاتور طلا تور اطلاعات گردشگری کیش ایرانگردی مکان های دیدنی کیش تور داخلی مکان های دیدنی ایران تور مسافرت

ثبت دیدگاه
اخبار مرتبط
ساحل سنتوزا

ساحل سنتوزا

ساحل سنتوزا در فاصله 2/3 کیلومتری حاشیه جنوبی سنتوزا می باشد و مشتمل بر 3 ساحل مجزا است. ساحل مرکزی مخصوص خانواده ها می باشد.
ادامه-مطلب...
باغ نگارستان | باغ موزه ایی در قلب تهران

باغ نگارستان | باغ موزه ایی در قلب تهران

باغ نگارستان از بناهای قدیمی تهران است که در سال ۱۲۲۲ هجری قمری (۱۸۰۷ میلادی) به دستور  فتحعلی شاه قاجار به عنوان اقامتگاه تابستانی ساخته شد.
ادامه-مطلب...
لغو ویزای ایران و ارمنستان

لغو ویزای ایران و ارمنستان

سفیر ارمنستان در ایران گفت: با تبعیت از اراده سیاسی مقامات دو کشور ایران و ارمنستان، در حال حاضر ویزای بین دو کشور لغو شده که این موضوع از نظر توریسم مهم است.
ادامه-مطلب...