فراخوانی فراخوانی ...
بانکوک

بانکوک


پایتخت تایلند در آسیای جنوب شرقی، شهری مبهم و تلفیقی از سنت و مدرنیته است.

پایتخت تایلند در آسیای جنوب شرقی، شهری مبهم و تلفیقی از سنت و مدرنیته است. گردشگرانی که برای نخستین بار به این شهر سفر می کنند شاید ابتدا کمی از دیدن آسمان خراش های پوشیده از بیلبوردهای تبلیغاتی متعجب شوند اما بعد از اینکه وارد کوچه ها و خیابان های شهر شوند، فرهنگ و سنت تایلندی را به خوبی حس خواهند کرد. عطر، مزه و صداهای موجود در فضای این شهر چیزی نیست که بتوان به راحتی آنها را فراموش کرد.  این شهر ۵ سال پی در پی است که توسط مجله معتبر سفر و فراغت به عنوان بهترین شهر دنیا معرفی می شود. در سال ۲۰۱۳ بیش از ۱۶ میلیون نفر از این شهر بازدید کردند. بازارهای خرید بزرگ، معابد مرموز و بازارهای شلوغ، رستوران ها و شور هیجان حاکم در شهر از جاذبه های بانکوک می باشد. پادشاه  RAMA I  شهر را از روی  Ayutthaya و از روی کانال های آن که از میان شهر عبور می کردند و معابد شگفت انگیز آن الگو برداری کرده بود. با وجود جا به جا شدن قسمت های قدیمی شهر با شهر شلوغ؛ اما هنوز معابد زیبا و قصرها، ساختمان های تاریخی و سرگرمی های متنوع باقی مانده است. گرمای داغ تابستان بسیاری از گردشگران را از رفتن به این شهر منصرف می کند، با این همه جشن سال نوی تایلندی ها که در اواسط آوریل برگزار می شود، چیزی است که خیلی ها دوست دارند از نزدیک شاهد آن باشند. برای یک هفته، خیابان ها قلمرو مبارزه کودکان و بزرگسالان می شود. همه با تفنگ های آب پاش یا سطل های پر از آب در خیابان ها قدم می زنند و به سمت افرادی که از آنجا عبور می کنند، آب می پاشند؛ بیشتر اوقات هم گردشگران بهترین هدف ها برای آب پاشی هستند. با وجود گرمای هوا، حضور داشتن در این جشنواره بسیار شاد و خنک تایلندی ها بسیار جالب و دوست داشتنی است. 

بانکوک

 

تاریخچه

پیش از دهه ۱۷۸۰ میلادی، حومه بانکوک شامل قلمروهای کوچک شاهزادگان و پادشاهانی بدون مسند رسمی بود. بانکوک در آغاز و در دوران سلسله پادشاهی آیوتایا، ۱۳۵۰ تا ۱۷۶۷ میلادی، جامعه‌ای کوچک از تجار را در کرانه غربی رودخانه چائوفرایا تشکیل می‌داد. درباره نام این شهر برخی آنرا ترکیب بنگ ماکوک می‌دانند، بنگ در زبان تایلندی مرکزی به شهرهای کوچکی که در مرز رودخانه بنا شده‌اند، اطلاق می‌شود و ماکوک به گیاه الائوکارپوس هیگروفیلوس با میوه‌ای شبیه زیتون گفته می‌شود. برخی دیگر نیز نام بانکوک را آمده از بنگ کوه می‌شمارند، کوه به معنی جزیره است، و می‌توانسته دلالت بر رودخانه‌ها و کانال‌های آبی بسیاری که اطراف بانکوک را فراگرفته‌اند، دلالت کند. پس از سقوط سلسله آیوتایا به دست پادشاهان برمه در ۱۷۶۷، سلطان جدید، تاکسین، منطقه‌ای در کرانه غربی رود چائوفریا را به پایتختی برگزید که بعدها تونبوری نام گرفت. با پایان حکومت تاکسین در ۱۷۸۲، پادشاه بودا یودفا چولالوکه پایتخت خود را بر کرانه شرقی رود چائوفریا و بانکوک امروزی قرارداد و بدان نام تشریفاتی کرونگ تپ ماها ناخون به معنی شهر فرشتگان را اطلاق کرد. وی همچنین سلسله چاکری را بنیان نهاد. به دستور او در ۲۱ آوریل ۱۷۸۲ بانکوک رسماً به عنوان پایتخت تایلند و جلوسگاه دولت برگزیده شد. از دهه ۱۷۸۰ میلادی به بعد بیشتر تاریخچه این شهر حکایت از بازسازی مکرر معابد قدیمی، قصرها، و بناهای یادگاری دارد، چراکه وظیفه الهی شاه در حمایت از مذهب بودایی چنین ایجاب می‌نمود. شاه مونگکوت، رامای چهارم درسال 1865 میلادی و پس از او پسرش، شاه چولالونگکورن، رامای پنجم در سال 1868 میلادی به توسعه و مدرنیزاسیون بانکوک و تایلند همت گماشتند. اولین خیابان سنگفرش شده بانکوک در سال 1863 و در زمان سلطنت مونگکوت احداث شد و پسرش به توسعه راه‌ها، احداث خط راه‌آهن و راه تراموا پرداخت.

آب و هوا

آب و هوای بانکوک از نوع گرم و استوایی است. در تابستان ها میزان بارش در بانکوک، قابل قبول است و در زمستان میزان آن کم است.متوسط دمای بانکوک حدود 28.1 درجه سانتی گراد است. میانگین میزان بارش سالانه بانکوک نیز 1430 میلی متر می باشد. خشک ترین ماه بانکوک، ماه ژانویه با بارش میانگین 7 میلی متر در ماه می باشد. بیشترین میزان بارش متعلق به ماه سپتامبر است که به طور میانگین 320 میلی متر می باشد. گرمترین ماه بانکوک، ماه آوریل  است. هوا در آوریل به طور میانگین 30.2 سانتیگراد می باشد.  سرد ترین ماه بانکوک، ماه دسامبر با متوسط دمای 25.6 درجه سانتی گراد می باشد.

بهترین زمان سفر

بهترین زمان برای مسافرت به بانکوک، فصل سرما یعنی بین ماه های نوامبر تا فوریه (آبان تا اسفند) است. ماه های فروردین، اردیبهشت و خرداد هوا بسیار گرم است و اگر بخواهید روی موتور داخل شهر گشت بزنید، گویا در حال حرکت میان طوفان آتش هستید. البته از اواسط ماه خرداد، بارش باران آغاز می شود و می توان کمی نفس کشید. این باران ها گرد و غبار هوا را می گیرند و گیاهان شروع به رشد می کنند. فصل بارانی به دلیل گردشگران کمتر، دمای پایین تر هوا و بارش های موسمی بهترین زمان برای سفر به بانکوک است. 

راه های دسترسی

پروازهای خارجی به مقصد بانکوک، در فرودگاه بین المللی Suvarnabhumi که در 20 مایلی از بخش شرق شهر واقع شده است، به زمین می نشینند. فرودگاه قدیمی «دون موآنگ» که در فاصله 12 مایلی از شمال بانکوک قرار دارد، مخصوص پروازهای داخلی است. برخی از مسافران، زمینی و با قطار به ایستگاه Hualamphong وارد شهر بانکوک می شوند. در این ایستگاه، ایستگاه مترویی به همین نام نیز وجود دارد که می توان برای رفتن به مناطق دیگر شهر از آن کمک گرفت. 

حمل و نقل داخلی

خط آهن سریع السیر فرودگاه Suvarnabhumi از 6 صبح به مقصد ترمینال جدید «ماکاسان» که به مترو «پتچابوری» وصل می شود، فعال است. مدت زمان رسیدن به شهر حدود 15 دقیقه و هزینه آن حدود 150 بات (حدود 5 دلار) است. یک خط آهن دیگر نیز وجود دارد که دیگر تندرو نیست و حدود 30 دقیقه زمان می برد تا مسافران را به مرکز شهر برساند و حدود 15 تا 45 بات (45 سنت تا 1/5 دلار) با توجه به مسیر طی شده، هزینه دارد. البته در فرودگاه، ایستگاه تاکسی نیز وجود دارد که از جاده های Sukhumvit و Khao San مسافران را به مرکز شهر می رساند و بیش از 250 بات (8 دلار) هزینه دارد. استفاده از تاکسی بسیار آسان تر است اما حتما از راننده بخواهید تا از تاکسی متر استفاده کند. باید 50 بات (1/5 دلار) نیز هزینه اضافه ای به تاکسیرانی فرودگاه پرداخت کنید. لیموزین های موجود در فرودگاه نیز حدود 600 بات (19/5 دلار) هزینه دارند.  در این فرودگاه، اتوبوس های تندرو نیز مسافران رابه مرکز شهر می برند. AE1 به خیابان سیلوم، AE2  به خیابان کائو سان، AE3  به سوکومویت و AE4 از میدان سیام می گذرد و به ایستگاه قطار هالامفونگ می رسد. قیمت بلیط نیز 100 بات (3/2 دلار) است.  ترن های هوایی و زمینی موجود در بانکوک، گشت و گذار در این شهر را بسیار آسان کرده است. گردشگران می توانند در عرض چند دقیقه از هتل های شیک خود به معابد بودایی ها یا بازارهای سنتی بروند.  سریع ترین راه های جابه جایی در شهر بانکوک استفاده از BTS (سیستم حمل و نقل عمومی بانکوک) و MRT (سیستم حمل و نقل پرسرعت عمومی) است. قیمت بلیط های BTS بین 15 تا 40 بات (50 سنت تا 1/5 دلار) است MRT نیز بین 13 تا 30 بات (40 سنت تا یک دلار) هزینه دارد. هر دو این شبکه ها از 6 صبح فعال هستند.  هزینه تاکسی در این شهر بسیار ارزان است، البته اگر در ساعات شلوغ شهر بیرون نباشید. همیشه به راننده گوشزد کنید تا از تاکسی متر استفاده کند. حداقل کرایه تاکسی 35 بات (یک دلار) است. دور زدن در کل شهر حدود 100 تا 150 بات (3/5 تا 5 دلار) هزینه خواهد داشت.  اتوبوس های این شهر بسیار آهسته حرکت می کنند و بسیار حوصله سر بر هستند. برای مقاصد نزدیک رودخانه، استفاده از قایق تندرو پرایا جائو بهترین انتخاب است. این قایق ها از 6 صبح تا 7/5 بعدازظهر در طول هفته در روزهای یکشنبه تا 6/5 بعدازظهر فعال است. بلیت ها روی همان قایق تهیه می شوند و حدود 10 تا 30 بات (30 سنت تا یک دلار) قیمت دارند.   

خورد و خوراک

تعداد زیادی از رستوران های محلی بانکوک ( تایلندی و غیر تایلندی ) انواع مختلفی از غذاها ی محلی تایلند و خارجی را به شما عرضه می کنند.  مهم ترین ویژگی این رستوران ها کنترل ادویه ها توسط آشپز می باشد اگر اعلام کنید که گردشگر هستید و به طعم های تند آنها عاادت ندارید رستوران های محلی طبق ذائقه شما غذا را فراهم میکنند. در رستوران های محلی بانکوک ضمن سرو غذا می توانید از موزیک محلی تایلند نیز لذت ببرید. در کل باید گفت رستوران های بسیاری وجود دارد با غذاهای به سبک تایلندی یا اروپایی یا اسیای شرقی و رستوران هایی با منو های بین المللی یا غذاهای خیابانی که قیمت انها از چند بات هستند تا استیک هایی که قیمت انها به چند هزار بات میرسد در رستوران های محلی بانکوک به چشم می خورد. از جمله مکانهائی که برای غذا خوردن و نوشیدن پیشنهاد می گردد رستوران های محلی بانکوک می باشد که از بهترین تفریحات در بانکوک و تفریحات تایلند میباشند. هم دارای منظره جالبی هستند و هم دارای آب و هوای بهتری می باشد که می توانید در خارج از محیط بسته رستوران، غذا و نوشیدنی خود را میل کنید.همچنین شما میتوانید تجربه ی واقعی از سفر خود به تایلند را داشته باشید.

بانکوک  

 

مراکز خرید

شهر بانکوک محل بسیار مناسبی برای خرید است زیرا اگر بدانید از کجا خرید کنید، می توانید اجناس بسیار ارزانی پیدا کنید. یکی از این مناطق بازار پتونم است که در مرکز بانکوک قرار دارد، از صبح تا بعدازظهر باز است و کوچه های باریک آن مملو از مغازه های لباس فروشی است که در آن می توانید با خرید دو یا سه قطعه جنس، از قیمت عمده فروشی برخوردار شوید. در نزدیکی این بازار، برج بایوک و دو مرکز خرید پتونم و پتینم وجود دارد. فروشگاه ورلد ترید سنتر نیز در نزدیکی پتونم قرار دارد و دارای سینما نیز هست. یکی از مهمترین مراکز خرید در بانکوک میدان سیام می باشد. در این میدان فروشگاههای زیادی از جمله سیام دیسکاوری، سیام سنتر ، سیام باراگون و فروشگاه بزرگ ام بی کی که یکی از بزرگترین فروشگاههای بانکوک و آسیا در هشت طبقه و دارای مجموعه های تفریحی واقع شده است. از دیگر فروشگاههای مهم شهر بانکوک می توان به رابینسون، سنترال ، زن و خیابان سیلوم و بازار شبانه نام برد.

بانکوک

تایلند تور تایلند بانکوک اطلاعات گردشگری تایلند اطلاعات گردشگری بانکوک طلاتور

ثبت دیدگاه
اخبار مرتبط
معبد گارنی

معبد گارنی

ادامه-مطلب...
دره گلها

دره گلها

ادامه-مطلب...
ساحل درخشان جزیره وادهو (Vaadhoo)

ساحل درخشان جزیره وادهو (Vaadhoo)

ساحل درخشان جزیره وادهو مالدیو، یکی از شگفت انگیزترین پدیده های طبیعت است. این ساحل، یکی از مجموعه سواحلی است که در بسیاری از رسانه های دنیا به آن لقب قطعه ای از بهشت …
ادامه-مطلب...