فراخوانی فراخوانی ...

ایسلند | سرزمین یخ و آتش

ایسلند | سرزمین یخ و آتش

ایسلند | سرزمین یخ و آتش


ایسلند شمالی ترین کشور اروپا و هجدهمین جزیره بزرگ جهان و دومین جزیره بزرگ اروپاست. این کشور شامل یک جزیره بزرگ و ۳۰ جزیره کوچک در اقیانوس اطلس شمالی است که کمی پایین تر از مدار قطب شمال قرار گرفته اند. در سالیان اخیر یکی از قطب های اقتصادی کشور ایسلند گردشگری آن می باشد.

مقدمه
ایسلند شمالی‌ ترین کشور اروپا و هجدهمین جزیره بزرگ جهان و دومین جزیره بزرگ اروپاست. این کشور شامل یک جزیره بزرگ و ۳۰ جزیره کوچک در اقیانوس اطلس شمالی است که کمی پایین‌ تر از مدار قطب شمال قرار گرفته‌ اند.
در سالیان اخیر یکی از قطب های اقتصادی کشور ایسلند گردشگری آن می باشد. این کشور با دارا بودن تالاب های یخی، کوه های آتشفشانی، چشمه های آب معدنی، کوه های یخی و آبشارهای گوناگون میزبان توریست های فراوانی از سراسر دنیا به خصوص اروپا می باشد. از ماه سپتامبر تا ماه آوریل، نورهای شمالی یا شفق قطبی در این کشور قابل دیدن می باشد که گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند. 
ایسلند بالاترین تولید سرانه برق را در بین تمامی کشورهای دنیا دارد و نزدیک به ۱۰۰ درصد برق و ۸۵ درصد کل انرژی مصرفی خود را از منابع انرژی تجدیدپذیر به دست می‌آورد.
امید به زندگی برای زنان در این کشور ۸۲ سال و برای مردان ۷۸ سال است.

ایسلند

تاریخچه
روزی روزگاری، کاپیتانی نروژی به نام فلوکی ویلگرداسن (Vilgerdarson) برای قایقرانی راهی دریا شد و در این سفر سه کلاغ با خود به همراه برد. ده روز از سفرش می‌گذشت که یکی از کلاغ‌ها را رها کرد و کلاغ به سوی شرق (به نروژ) پرواز کرد. روز بعد، کاپیتان کلاغ دوم را به پرواز درآورد اما این‌بار کلاغ به عقب رفت و بیش از حد از ساحل فاصله گرفت. و در روز سوم، کلاغ سوم به سمت غرب پرواز کرد. این‌بار کلاغ در راه رسیدن سرزمینی جدید پرواز می‌کرد. شوق و شادی کاپیتان فلوکی از کشف این سرزمین نو زیاد طول نکشید: این جزیره‌ی تازه کشف شده صحرایی بود خشک و پوشیده از یخ. فلوکی نام این جزیره را ایسلند گذاشت _ یعنی کشوری سراسر پوشیده از یخ. این داستان وایکینگ‌ها را با سرزمینی سرد و دوردست آشنا ساخت، جایی که بشر پیش از این پا ننهاده بود. 
ایسلند در دوران قرون وسطی یک جامعه روستایی و کشاورزی بود. هیچ روستا یا شهر دائمی وجود نداشت و شهرک‌های فصلی در محل‌های تجارت و  ماهیگیری به وجود آمدند.

آب و هوا
ایسلند دارای آب و هوای سرد و قطبی است، اما جریان‌ های آب گرم گلف استریم در کرانه‌ های جنوبی آن، سبب افزایش نسبی دما و جلوگیری از یخبندان‌ های گسترده در زمستان می‌ شوند.آب و هوای این کشور به آن اندازه که دیگران تصور می کنند سرد نیست. میانگین دما در ایسلند در فصل زمستان، ۲ درجه سانتی گراد است. 
یکی دیگر از ویژگی‌های خاص ایسلند تغییر ناگهانی شرایط جوی در این منطقه است که به طور حتم مسافران دوست ندارند هنگام رانندگی در یکی از جاده‌های این کشور به خاطر تغییر ناگهانی وضعیت جوی گرفتار شوند و در میانه‌ی راه بمانند، ولی یک ضرب المثل ایرلندی است که می‌گوید: اگر الان شرایط جوی مساعد و باب میل شما نیست فقط کافی است که ۵ دقیقه صبر داشته باشید.  

راه های دسترسی
فرودگاه بین المللی کفلاویک اصلی ترین و بزرگ ترین فرودگاه کشور ایسلند است و به نام فرودگاه بین المللی ریکیاویک-کفلاویک هم شناخته می شود. این فرودگاه در فاصله ۳ کیلومتری شهر کفلاویک قرار دارد و با پایتخت ایسلند یعنی ریکیاویک ۵۰ کیلومتر فاصله دارد.  
شما با استفاده از تاکسی، اتوبوس، ترانسفر خصوصی و کرایه اتومبیل می توانید خود را به هتل و مرکز شهر ریکیاویک برسانید.

حمل و نقل داخلی
اتوبوس
ارزان ترین گزینه حمل و نقل فرودگاه کفلاویک استفاده از اتوبوس است. شرکت های مختلف اتوبوسرانی در فرودگاه فعالیت دارند و مسافران را به مرکز شهر ریکیاویک جابجا می کنند.
اتوبوس اکسپرس فرودگاه: شرکت گری لاین ایسلند سرویس های منظمی را بین فرودگاه کفلاویک و شهرهای کفلاویک و ریکیاویک انجام می دهد. اتوبوس ها به طور میانگین هر ۳۰ الی ۴۵ دقیقه یکبار حرکت می کنند و مسافران را به مرکز شهر جابجا می کنند. اگر چمدان های زیادی ندارید می توانید با استفاده از اتوبوس خود را به مقصد برسانید و در هزینه های سفر به میزان قابل توجهی صرفه جویی کنید.
فلای باس: سرویس فلای باس نیز یکی دیگر از گزینه های حمل و نقل فرودگاه کفلاویک است و از بیرون محوطه فرودگاه مسافران را سوار می کند. این اتوبوس ها ۳۵ الی ۴۰ دقیقه پس از هر پرواز از فرودگاه حرکت می کنند و مسافران را به مرکز شهر می رساند. اتوبوس این مسیرها را در مدت زمان ۴۵ دقیقه طی می کند و بنا به درخواست مسافر را به هتل وایکینگ در Hafnarfjörður و آکتو تاکتو (Aktu Taktu) در Garðabær می رساند. ترانسفر به تمام هتل های بزرگ شهر، هاستل های جوانان و مناطق کمپینگ در فرودگاه وجود دارد.
اتوبوس شهری: علاوه بر اتوبوس هایی که ذکر شد، اتوبوس های شهری هم به جابجایی مسافران می پردازند. اتوبوس شماره ۵۵ در Strætó مسافران را بین فرودگاه کفلاویک و مرکز شهر ریکیاویک (ترمینال اتوبوس ها) جابجا می کند. این اتوبوس ها ۹ بار در روز حرکت می کنند و به جابجایی مسافران می پردازند. از آنجا که اتوبوس ۵۵ در طول مسیر توقف های متعددی دارد به نسبت سایر اتوبوس ها دیرتر به مقصد نهایی می رسد.
ترانسفر خصوصی
اگر دوست ندارید از حمل و نقل عمومی استفاده کنید و حوصله منتظر شدن برای تاکسی را هم ندارید گزینه بهتری پیش روی شماست: ترانسفر خصوصی! این سرویس را می توانید قبل از رسیدن به فرودگاه و به صورت آنلاین رزرو کنید. در این صورت می توانید مطمئن شوید که هنگام رسیدن به فرودگاه راننده در سالن پروازهای ورودی منتظر شما خواهد بود. شرکت های ارائه دهنده این سرویس راننده هایی مجرب دارند که به زبان انگلیسی هم مسلط هستند. اگر همراه با کودک خردسالتان سفر می کنید می توانید درخواست صندلی ویژه کودک را نیز ارائه کنید. ترانسفر خصوصی کرایه بیشتری از تاکسی دارد اما اگر چمدان های بسیار زیاد و سنگینی دارید و می خواهید با حداکثر راحتی به مقصد برسید گزینه ایده آلی محسوب می شود.

تاکسی
اگر دوست دارید با رفاه و راحتی بیشتری به هتل برسید و حوصله استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی را ندارید از تاکسی استفاده کنید. تاکسی راحت ترین و بهترین گزینه حمل و نقل فرودگاه کفلاویک است و بسیاری از مسافران آن را ترجیح می دهند. ایستگاه اتوبوس ها بیرون ساختمان ترمینال قرار دارد و به محض خارج شدن از فرودگاه آن ها را خواهید دید. اگر برای اولین بار به ایسلند سفر می کنید و با شهر یکیاویک آشنایی چندانی ندارید؛ اگر چمدان های زیادی همراهتان است و اگر با کودکان خردسال سفر می کنید پیشنهاد می کنیم از تاکسی استفاده کنید. تاکسی ها شما را از مقابل ترمینال سوار می کنند و درب هتل پیاده می کنند. تاکسی ها با استفاده از تاکسیمتر کرایه را محاسبه می کنند. البته گاهی قیمت ثابتی هم به مسافران پیشنهاد می کنند که در این صورت هم کرایه مشابه تاکسیمتر خواهد بود. خوشبختانه تاکسی در ایسلند بسیار امن است و مسافران از این بابت لازم نیست نگران باشند.

کرایه اتومبیل
یکی دیگر از گزینه های حمل و نقل فرودگاه کفلاویک کرایه اتومبیل است. ممکن است برخی مسافران دوست داشته باشند آزادی عمل و استقلال بیشتری در سفر داشته باشند و خودشان در شهر رانندگی کنند. این افراد می توانند اتومبیل کرایه کنند و اگر هزینه ها را با هم تقسیم کنند با این کار در هزینه های سفر هم صرفه جویی می کنند. شرکت های مختلف بین المللی در فرودگاه کفلاویک حضور دارند و انواع خدمات کرایه اتومبیل را به مسافران ارائه می کنند. شرکت هایی مثل هرتز، اویس، یوروپکار و باجت در فرودگاه دفتر دارند و به مسافران سرویس دهی می کنند. با مقایسه قیمت ها و خدمات می توانید بهترین و مناسب ترین گزینه را انتخاب کنید. البته به یاد داشته باشید که برای رانندگی در ایسلند لازم است گواهینامه بین المللی معتبر داشته باشید و به رانندگی در خیابان های ایسلند هم نسبتا آشنا باشید.


اقامت
خانه‌های اجاره‌ای (هاستل‌ها) در کل کشور قیمتی حدود به ۳۵۰۰ تا ۷۵۰۰ کرونا دارند که برای مسافران بین‌المللی تا ۶۵۰ کرونا تخفیف دارند. ویلاهای شخصی گران‌تر هستند و قیمت یک شب اقامت در آن‌ها از ۱۱۵۰۰ تا ۱۲۵۰۰ متغیر است. هتل‌ها هم مطابق انتظار، از هر دو مورد قبل گران‌تر هستند. البته باید به این نکته توجه داشت که در ایسلند همه هتل‌ها حمام اختصاصی ندارند. آن دسته‌ای که دارای حمام اختصاصی هستند، حدود ۲۰۰۰۰ کرونا قیمت دارند و آن‌هایی که همراه با چند اتاق دیگر یک حمام مشترک دارند، قیمتی برابر با ۱۳۰۰۰ کرونا دارند.

خورد و خوراک
هزینه خورد و خوراک در سراسر کشور ایسلند کمی گران است؛ یک ساندویچ هات داگ معمولی در این کشور ۴۷۰ کرونا قیمت دارد. حتی خوردن یک غذای ساده در یک مغازه فست‌فود، می‌تواند تا ۱۱۰۰ کرونا برای شما هزینه داشته باشد. اگر برای غذا خوردن یک رستوران نسبتا مجلل همراه با سرویس مناسب را انتخاب کنید، می‌تواند بیش از ۲۰۰۰ کرونا برای شما خرج بردارد اما این گرانی درمورد مواد غذایی خام صدق نمی‌کند. شما می‌توانید مواد اولیه غذاهای خود مانند تخم‌مرغ، سبزیجات، ماکارونی و... را با قیمتی مناسب از سوپرمارکت‌ها و میوه‌فروشی‌ها خریداری کرده و با صرف زمانی کوتاه، یک غذای خانگی سالم و با هزینه بسیار کمتر برای خود درست کنید

غذاهای محلی
اکارل (Hákarl): از غذاهای بسیار محبوب ایسلندی ها است که به معنای کوسه گندیده است! این غذا از گوشت تخمیر شده ی کوسه ی گرینلند که نمک سود شده است درست می شود.
ماست اسکیر (Skyr Yogurt): اسکیر نوعی ماست ایسلندی است که طعمی بسیار ملایم و بافتی سفت شده دارد. از نظر طعم همانند ماست یونانی است. این نوع ماست بیش از ۱۰۰۰ سال است که در ایسلند درست می شود و بسیار نیز محبوب است.
Fridheimar Tomatoes: این غذا نوعی خوراک است که با گوجه درست می شود و از غذاهای لذیذ و مورد علاقه ی ایسلندی ها است. پیشنهاد می کنیم که حتما از طعم این غذای لذیذ بچشید و از آن لذت ببرید.

سوغات
برای سوغاتی ، برخی از جواهرات ساخته شده از سنگ گدازه را انتخاب کنید. حلقه ها، گردنبند، گوشواره و دستبند ساخته شده از سنگ سیاه و سفید گرد و غبار در فروشگاه های طلا و جواهر در سراسر ایسلند، در ریکیاویک فروخته می شود. قیمت ها می توانند به طور گسترده ای متفاوت باشند شما در پایین ترین قیمت حدود 32 دلار در بازار Kolaportit پیدا خواهید کرد.
از دیگر سوغاتی های ایسلند، ژاکت سنتی ایسلندی است که محبوب ترین پشم سوغات برای گردشگران است، اما آن های قیمت بالایی دارند. 


 

ایسلند تاریخچه ایسلند سوغاتی ایسلند شمال اروپا کوه های یخ ایسلند غذاهای محلی ایسلند کرایه در ایسلند بلیط اتوبوس در ایسلند مکان های دیدنی ایسلند اسکاندیناوی کشور های اسکاندیناوی کشور ایسلند حیوانات ایسلند جمعیت ایسلند جغرافیا ایسلند اطلاعات گردشگری ایسلند راهنمای گردشگری ایسلند جاذبه های گردشگری ایسلند آبشار های ایسلند آسمان ایسلند وال ایسلند غذا در ایسلند خور و خوراک در ایسلند حمل و نقل در ایسلند راه های دسترسی ایسلند آّب و هوا ایسلند پرندگان ایسلند

ثبت دیدگاه