فراخوانی فراخوانی ...

کی اف | مادر شهرهای روسی

کی اف | مادر شهرهای روسی

کی اف | مادر شهرهای روسی


شهر کی یف پایتخت اوکراین بوده و در کنار سواحل رود دنیپر واقع شده است و دارای قدمت 1500 ساله می باشد. کی یف را مادر شهر های روسی می نامند و این عنوان از این بابت می باشد که این شهر مرکز دولت کهن اسلاو یعنی کیفسکایا روس بوده است.


شهر کی یف پایتخت اوکراین بوده و در کنار سواحل رود دنیپر واقع شده است و دارای قدمت 1500 ساله می باشد. کی یف را مادر شهر های روسی می نامند و این عنوان از این بابت می باشد که این شهر مرکز دولت کهن اسلاو یعنی کیفسکایا روس بوده است. کی یف مرکز سیاسی، صنعتی، علمی و فرهنگی کشور می باشد.در شهر کی یف کارگاه ها و کارخانجات متعددی در زمینه های مختلفی همچون صنایع هوافضا، محصولات الکتریکی و الکترونیکی، کشتی سازی و غیره مشغول به فعالیت می باشند. پایتخت کشور اوکراین مرکز بزرگ علمی این سرزمین نیز محسوب می شود که در آن آکادمی علوم، تعداد فراوانی انستیتو های علمی – تحقیقاتی، موسسات آموزش عالی و آزمایشگاه های مختلفی وجود دارند. دانشمندان اوکراین در کنگره ها و کنفرانس های بین المللی در زمینه های مختلف علمی شرکت می نمایند. کی یف به عنوان یک مرکز بزرگ فرهنگی نیز شناخته می شود که در آن تئاتر ها، سالن های کنسرت، سیرک، موزه ها، سینما ها و کتابخانه هایی وجود دارند که بازگو کننده تاریخ این شهر و ملت اوکراین می باشند. این شهر یکی از زیباترین شهر های دنیا بوده و آن را شهر باغ می نامند، ساکنین کی یف دلیل این نام را منظره شهر در فصل بهار خوانده اند . این شهر یکی از نقاط مهم صنعتی، فرهنگی و علمی در اروپای شرقی می‌باشد و زادگاه بسیاری از دانشمندان و محققان این کشور است. واژه کی‌اف اقتباس از نام یکی از چهار کاشف این شهر (سه برادر و یک خواهر) به نام «کی» گرفته شده است. این شهر بوسیله رودخانه دنیپر به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم، که در مجموع دارای ۱۰ منطقه شهرداری است. بخش راست رودخانه که دارای ۷ منطقه می‌باشد، با جمعیتی در حدود۲.۶۴۲.۴۴۰ نفر و بخش چپ رودخانه با ۳ منطقه دارای جمعیتی در حدود۹۳۰.۰۰۰ نفر می‌باشد. بر طبق آمارگیری سال ۲۰۰۷ در این شهر ۷۱۹ گروه و سازمان دینی وجود دارد که ۱۷۷ سازمان مربوط به مسیحیان پروتستان، بیشترین آمار را به خود اختصاص داده است.
نخستین نشانه‌‌های سکونت در اوکراین در نواحی جنوبی شبه‌جزیرة کریمه در جنوب این کشور، کشف شده است. گفته‌ می‌شود، در قرن هفتم پیش از میلاد، قبیله‌های کوچ‌نشین اسکیف‌ها ( سکاها که گروهی از آنها ساکن ایران هم بوده‌اند ) در استپهای دریای سیاه اقامت کرده‌اند. در این دوره گروههای یونانی مهاجر که با تشکیل شهرک‌هایی به تجارت برده می‌پرداختند در برخی قسمتهای اوکراین امروزی ساکن بوده‌اند. از قرن هفتم تا چهارم قبل از میلاد، اطراف رودخانة دنیپر به وسیلة قبیله‌های اسلاو و قبیلة معروف آنتوف اشغال شد. این وضعیت تا قرن ششم میلادی ادامه داشت ولی از این قرن به بعد، به تدریج شاخة اسلاوهای شرقی از جامعة واحد اسلاوها جدا شد و از سال 882م. با تشکیل دولت روس باستان تحت عنوان کی‌یفسکیا روس بخش عمدة اوکراین امروزی تحت قلمرو این دولت قرار گرفت. این دولت از اتحاد اسلاوهای شرقی و قبیله‌های متفقین در منطقه‌ای تحت عنوان روسکایا زیملیا به مرکزیت کی‌یف تشکیل گردید. اوکراین دورانی درخشان را در این دوره تجربه کرد. در دوران حکومت ولادیمیر ( 980 ـ 1015 م. ) مسیحیت ارتودکس عمومیت یافت و این امر موجب نزدیکی به دولتهای اروپایی و گسترش فرهنگ بیزانس شد. ظاهراَ نام اوکراین که مفهوم لغوی آن در زبان روسی ـ در حاشیه ـ است از حدود قرن پانزدهم میلادی رواج یافت. و حوزة دینی پیچرسکایا لاورا هم که بعداَ در بارة آن سخن خواهیم گفت، در 1051م. پایه‌گذاری شد. کی‌یف پس از یک دورة سستی و ضعف از نیمة دوم قرن دوازدهم در سال 1240م. از سوی باتوخان مغول اشغال و ویران شد. در این دوران تا پایان قرن چهاردهم، بخشهای مختلف اوکراین بارها به وسیلة خاندان کریمه و دولتهای مغول، ترکیه، مجارستان، مولداوی، لهستان و لیتوانی تقسیم شد.

 

شهر کی اف

 

ورود قزاقها ( افراد مسلح که علیه تاتارها قیام کرده‌اند ) به اوکراین از قرن چهاردهم به بعد را باید حادثه‌ای مهم در تاریخ اوکراین تلقی کرد. آنها به تدریج به عنوان ساکنان محلی نقشی مهم در تاریخ اوکراین ایفا کردند که از جمله می‌توان به مبارزة آنها در سالهای 1648 تا 1654 علیه اشغالگران لهستانی اشاره کرد. در سال 1649م. با خیانت تاتارها به قزاقها ـ به رغم اتحاد قبلی ـ قزاقها از روسیه تقاضای کمک کردند که منجر به امضای توافق‌نامه‌ای بر سر پیوستن اوکراین به روسیه با حفظ خودمختاری شد. ضعف و فروپاشی دولت قزاقها از 1663 تا 1687 آغاز شد و عملاَ سرزمین شرق رود دنیپر زیر نفوذ روسیه و سرزمینهای غرب دنیپر نیز زیر نفوذ لهستان قرار گرفت. جمهوری سوسیالیستی شوروی اکراین در 12 دسامبر 1917م. تشکیل شد و در روند جنگهای داخلی بین سالها 1917 تا 1920 بر دامنة اقتدار این حکومت افزوده شد و در نتیجه بر اماکن بیشتری سلطه یافت.تا این که در سال 1922 رسماَ در ترکیب اتحاد جماهیر شوروی قرار گرفت. در سالهای 1940 تا 1944 اکراین تحت اشغال نیروهای فاشیست آلمان قرار گرفت و در خلال جنگ جهانی دوم 5/8 میلیون نفر از مردم اکراین کشته شدند. ولی پس از پایان یافتن جنگ به ویژه از سال 1946 ـ 1960 بر سرعت بازسازی اکراین افزوده شد. کریمه نیز در سال 1954 به تابعیت اوکراین درآمد.
کی یف شهری سردسیر با دمای متوسط 15 درجه زیر صفر از اواخر آبان تا فروردین است لذا توصیه می شود از پالتو پوستهای مخصوص روسی و همین طور پوتین استفاده کنید که در بازاری به نام تریشنا یا همان بازار چینی ها شاید با قیمت ارزانتر پیدا کنید. این بازار در انتهای شهر کی یف در منطقه تریشنال قرار گرفته است و می توانید با مترو و ماشورتکا(مینی بوس ) به آنجا بروید . این بازار تقریبا حدود 160 لاین دارد و بسیار بزرگ است بطوریکه در یک روز نمی توان از این بازار دیدن کرد. قیمت لباس در کی یف 50% گرانتر از ایران است ولی بهتر است که لباسهای زمستانی خاص مانند پالتو را بدلیل کیفیت خوب از کی یف تهیه شود.
کی‌یف در زمینه حمل و نقل عمومی از امکانات پیشرفته‌ای برخودار است. سیستم مترو کی‌یف از سایر متروهای اتحاد جماهیر شوروی سابق که دکوراسیون رنگین و پر‌ نور دارند، مستثنی نیست. سومین خط مترو اتحاد جماهیر شوروی سابق بعد از مسکو و سنت‌پترزبورگ در شهر کی‌یف - پایتخت اوکراین- ساخته شد. مترو کی‌یف دارای 3 خط و 46 ایستگاه است که اکثرا در زیر زمین هستند. دیوار ایستگاه‌ها ستونی یا دروازه‌ مانند است. یکی از عمیق‌ترین ایستگاه‌های دنیا آرسنالنا در 102 متری سطح زمین در کی‌یف قرار دارد و می‌توان از آن به عنوان پناهگاه استفاده کرد. طول سیستم 59.7 کیلومتر و تعداد قطارها 664 عدد می‌باشد. ساعت کار مترو از 6 بامداد تا نیمه شب است و روزانه 1.7 میلیون نفر یعنی 4 جمعیت شهر را جابه‌جا می‌کند.

اوکراین اطلاعات گردشگری اوکراین اطلاعات گردشگری کی اف مادر شهر های روس سفر به اوکراین

ثبت دیدگاه
اخبار مرتبط
اودسا | قطب حمل و نقل دریای سیاه

اودسا | قطب حمل و نقل دریای سیاه

اودسا سومین شهر بزرگ اوکراین در شمال غربی دریای سیاه واقع است. اودسا مرکز فرهنگی چند ملیتی، یکی از معروفترین بندرگاه های اوکراین و قطب مهم حمل و نقل از طریق دریای …
ادامه-مطلب...
میدان استقلال کی اف | مرکز جنب و جوش در کی اف

میدان استقلال کی اف | مرکز جنب و جوش در کی اف

میدان استقلال یکی از دیدنیهای کیف اکراین است.
ادامه-مطلب...
پارک ملی کارپاتیان | تفریح در دل طبیعت

پارک ملی کارپاتیان | تفریح در دل طبیعت

یکی از جاذبه های مهم شهر کیف، پارک ملی کارپاتیان (Carpathian National Park) است که مکان مناسبی برای تفریح و گشت و گذار در طبیعت به شمار می رود.
ادامه-مطلب...