فراخوانی فراخوانی ...

دروازه براندنبورگ | نمادی برای برلین متحد

دروازه براندنبورگ | نمادی برای برلین متحد

دروازه براندنبورگ | نمادی برای برلین متحد


دروازه براندنبورگ یکی از دیدنی های برلین آلمان، اکنون به نماد ملی و سمبلی برای وحدت دو آلمان شرقی و غربی سابق تبدیل شده است.

دروازه براندنبورگ در اصل یک دروازه در دیوار شهر برلین و در انتهای کوچه اونتا دین لیدن (Unter den Linden) بود. از زمان سقوط دیوار، دروازه براندنبورگ تبدیل به نمادی از برلین متحد شده است. دروازه براندنبورگ یکی از دیدنی های برلین آلمان، اکنون به نماد ملی و سمبلی برای وحدت دو آلمان شرقی و غربی سابق تبدیل شده است. ارتفاع این سازه ۲۶ متر، عرضش ۱۱ متر و سبک آن اوائل نیو کلاسیک و مصالح ساخت این دروازه سنگ های طبیعی است. این دروازه ۵ کنگره یا ورودی دارد که ارتفاع هریک از آنان ۱۵ متر است.
این دروازه در سال ۱۷۸۸ تا ۱۷۹۱ توسط پادشاه فریدریش ویلهلم دوم ساخته شد، و قریب به ۲۲۰ سال قدمت دارد. مجسمه‌ گودریگا، ارابه‌ چهار اسب که توسط الهه‌ پیروزی رانده می شود، بر بالای دروازه قرار گرفته است. این دروازه به عنوان نمادی از آداب و سنن قدیمی ملت آلمان و بخشی از استحکامات قدیمی شهر بود.بنا در سال ۱۷۳۰ ساخته شد و یک مجموعه کاملا غنی از تمدن ملت آلمان را در خود داشت.دروازه توسط کارل گوتان لنخاس به دستور فردریک ویلیام دوم طراحی شد.دروازه دارای دوازده ستون سبک به سبک معماری قدیم یونان باستان و شش ستون روبروی هم در زیر بنا ساخته شد.

این دروازه مانند نگهبانی در کنار میدان پاریزر قرار گرفته است و بر خلاف سابق، اکنون دیگر برای همیشه بر روی گردشگران باز است و در حال حاضر یکی از شناخته شده ترین نشانه های آلمان است. دروازه براندنبورگ یکی از بهترین دیدنی های آلمان و جاذبه های گردشگری برلین به شمار می رود. در بالای دروازه بنایی از ویکتوریا الهه پیروزی سوار بر ارابه ی که چهار اسب آنرا پیش می برد وجود داشت این طراحی بر طبق دروازه Propylaea که دروازه ورود آکروپولیس در آتن بود در برلین ساخته شد.طراحی دروازه براندنبورگ اساس بدون تغییر از زمان تکمیل خودش باقی ماند و در دوره های مختلف تاریخ آلمان نقش و نماد متفاوتی در سیاست این کشور ایفا کرد.پس از شکست پروس در برابر قوای فرانسه و ورود ناپلئون به برلین دستور داد تا این ارابه و الهه را به دروازه پاریس منتقل کنند ولی پس از اشغال پاریس این ارابه دوباره به جای اصلی خود برگشت و یک صیب آهنین هم به عنوان قدرت پروس در سال ۱۷۹۳ به آن افزوده شد.ولی در آن زمان فقط خانواده سلطنتی اجازه عبور از این دروازه را داشتند و همچنین گاهی اوقات هم سفیران کشورهای مختلف را از زیر این دروازه عبور می دادند.
وقتی نازیها به قدرت رسیدند از این دروازه به عنوان یک نماد قدرت حزب نازی استفاده کردند.پس از جنگ جهانی دوم که دروازه آسیب هایی دید و در روی ستون هایش نشانه های از جای تیر و توپ وجود داشت و دو دولت برلین شرقی و غربی پس از یک تلاش مشترک دوباره آنرا بازسازی کردند تا دوباره به زیبایی گذشته خودش برگردد.همچنین در ۲۱ دسامبر سال۲۰۰۰ هزینه ای حدود شش میلیون یورو برای مرمت و زیبا سازی دوباره آن اختصاص داده شد.هم اکنون دروازه براندنبورگ فقط برای عبور عابران پیاده سنگفرش شده است و ماشینی نمی تواند از زیر آن عبور کند.

در زمان جنگ سرد یک آلمان به دو قسمت شرقی و غربی تبدیل شده بود این دیوار هم یک مرز میان آلمان غربی و شرقی بود.پس از به قدرت رسیدن ویلی برانت شهردار برلین غربی مردم در محل دروازه تجمع کردند و خواستار پیوند دوباره مردم آلمان با هم بودند.پس از این تجمع نیروهای شرقی از ترس برخواستن مردم راه های منتهی رسیدن به دروازه را بستند تا کسی نتواند به دروازه نزدیک شود.اما هنگامی که در سال ۱۹۸۹ انقلاب رخ داد و دوباره دو آلمان متحد شدند هزاران نفر زیر دروازه به شادی پرداختند و دروازه دوباره نمادی از آزادی و وحدت شهر برلین شد.همچنین این دروازه مکان دیدار هلموت کوهل صدراعظم آلمان غربی و هانس موردو نخست وزیر آلمان شرقی پس از اتحاد آلمان بود.پس از این واقعه هم دروازه به عنوان محل اصلی جشن سالگرد اتحاد دوباره آلمان و فروریختن دیوار برلین در شب ۹نوامبر انتخاب شد و در همین از سال مدم در زیر این دروازه به شادی می پردازند.
به هر حال این مکان یکی از محورهای جذب توریست و ایجاد اشتغال برای برخی و باعث رونق کسب و کار فروشگاه های اطراف گردیده است.
 

اطلاعات گردشگری اطلاعات گردشگری برلین تور برلین برلین تور آلمان اطلاعات گردشگری آلمان آلمان سفر به آلمان جاذبه های آلمان طلاتور مکان های دیدنی برلین دروازه براندنبورگ مکان های دیدنی آلمان

ثبت دیدگاه
اخبار مرتبط
باغ انگلیسی مونیخ | یکی از بزرگترین پارک های شهری اروپا

باغ انگلیسی مونیخ | یکی از بزرگترین پارک های شهری اروپا

این مکان یک باغ بزرگ واقع در شهر مونیخ آلمان است. معماری این باغ از پارک های انگلستان در اوایل قرن هیجدهم الهام گرفته شده است که طی زمان کمی به همه اروپا سرایت کرد، …
ادامه-مطلب...
آبشار برگ جهان ، لواسانات

آبشار برگ جهان ، لواسانات

روستای زیبای برگ جهان از توابع بخش لواسانات شهرستان شمیرانات ،در شمال غربی لواسان بزرگ و در شمال شرق تهران واقع شده است. رودخانه ای که در روستا وجود دارد از ارتفاعات …
ادامه-مطلب...
مونیخ | چهارمین شهر برتر جهان برای زندگی

مونیخ | چهارمین شهر برتر جهان برای زندگی

درست بالای کوه آلپ و بر بستر رود ایسار، شهری به اسم مونیخ وجود دارد که نمای کامل از یک آلمان واقعی است. این شهر در دشت های بایرن شمالی قرار گرفته و حدود 50 کیلومتر از کوه …
ادامه-مطلب...