فراخوانی فراخوانی ...

کرمان

کرمان

کرمان


استان کرمان در جنوب شرقی ایران، پهناورترین استان کشور است. این استان بین استان های یزد، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و فارس قرار گرفته است.

استان کرمان در جنوب‌ شرقی ایران، پهناورترین استان کشور است. این استان بین استان‌های یزد، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و فارس قرار گرفته است. این شهر در دوره زندیه یکی از پایتخت‌های ایران بوده و امروزه هم، مرکز صنعتی، سیاسی، فرهنگی و علمی جنوب شرق کشور است. کرمان در حدود ۷ هزار جاذبه‌ی تاریخی دارد که ۷۰۰ مورد از آن‌ها در فهرست آثار ملی ثبت شده است به همین دلیل جزو ۵ شهر تاریخی ایران است. بر اساس آخرین تقسیمات کشوری، این استان شامل 11 شهرستان و هفت شهر و 31 بخش است که از جمله شهرستان‌های اصلی آن می‌توان به بافت، سیرجان، بردسیر، بم، جیرفت، رفسنجان، زرند، شهربابک، کوهبنان، کهنوج، عنبرآباد، راور، منوجان و کرمان اشاره کرد.

کرمان

 

تاریخچه

قدمت این شهر به قدمت تاریخ است. چرا که اردشیر اول بنیانگذار سلسله ساسانی را بانی کرمان در قرن سوم می‌دانند. در اسناد تاریخی با نام‌های کرمانیا، ژرمانیا به کرمان اشاره شده است که به معنای شجاعت و جنگاوری است. کرمان در طول تاریخ کمتر روی آسایش را به خود دیده است، از قرن هفتم تا عصر قاجار آل بویه، سلجوقیان، ترکمن‌ها و مغول‌ها هر کدام در برهه‌ای از تاریخ بر این شهرحکومت رانده‌اند. در عصر صوفیه و در دوران گنجعلیخان کرمان، روی آبادانی به خود دید و در طول یکصد سال اخیر به امنیت و آرامش مطلوبی دست یافته است.

آب و هوا

استان کرمان به علت وسعت منطقه، وجود پستی و بلندی‌ها و شرایط خاص اقلیمی، در نواحی مختلف آب و هوایی کاملا متفاوت دارد. تنوع آب و هوایی استان کرمان قابل توجه است، به طوری که از آب و هوای خشک و معتدل در نواحی شمال و شمال‌غربی و مرکزی تا آب و هوای گرم و مرطوب در جنوب ‌شرقی آن به چشم می‏‌خورد. به طور کلی می‌توان گفت استان کرمان ۳ منطقه‌ی متفاوت آب و هوایی دارد: نیمه استوایی (جیرفت و کهنوج)؛ کویری (حاشیه بم و شهداد)؛ معتدل و سردسیری (نواحی کوهستانی). کرمان چون در منطقه کویری قرار گرفته، شب‌های بسیار خنک و روزهای نسبتا گرمی دارد و به طور کلی می توان گفت، تابستان های خیلی گرم و زمستان های معتدل و خنک دارد.

کرمان

 

بهترین زمان سفر

از آن‌جا که کرمان استان کویری است، بهترین زمان سفر فصل بهار است.

راه های دسترسی

هواپیما: استان کرمان ۵ فرودگاه دارد و مهم ‌ترین آن فرودگاه بین‌المللی کرمان است که انتهای بلوار جمهوری قرار دارد. از این فرودگاه به مقصدهای تهران، مشهد، ساری، شیراز، زاهدان، تبریز و کیش پروازهای منظم انجام می‌شود. قطار: خطوط ریلی شمال-جنوب و شرق-غرب کرمان باعث شده که استان‌های تهران، اصفهان، هرمزگان، خراسان، یزد و سیستان و بلوچستان به هم مرتبط شوند. همچنین راه‌آهن کرمان-بم و بم-زاهدان در سال ۸۹ افتتاح شد. ایستگاه راه‌آهن کرمان در جنوب غربی این شهر و در نزدیکی پایانه مسافربری آدینه کریمان قرار دارد. اتوبوس: پایانه مسافربری جدید کرمان که در خرداد ماه سال۱۳۹۲ افتتاح شده است. این پایانه با نام آدینه کریمان و در سه طبقه ساخته شده و مجهز به هتل و امکانات جانبی نیز می‌باشد و بزرگترین و مدرن‌ترین پایانه مسافربری جنوب شرق ایران و یکی از بزرگترین‌ها در کشور است. ماشین: شما با اتومبیل نیز می توانید وارد این استان بشوید مهمترین مسیرها: از شرق از طریق مسیر زاهدان - بم از غرب از طریق فارس مسیر نیریز - سیرجان و از یزد مسیر هرات -شهر بابک از شمال از یزد مسیر یزد-بافق -زرند -کرمان  و مهریز -رفسنجان از جنوب از مسیر حاجی آباد-سیرجان

حمل و نقل داخلی

خطوط اتوبوس در کرمان، اکثر نقاط شهر را پوشش می‌دهد و به راحتی می‌توانید برای تردد در شهر از اتوبوس استفاده کنید. تاکسی‌های خطی و کورسی در تمام نقاط شهر آماده‌ی خدمت‌رسانی به شهروندان و مسافران است. برای استفاده از تاکسی‌های بیسیم در این شهر نیز می‌توانید با شماره‌ی ۱۳۳ تماس بگیرید. دسترسی به تمام نقاط شهر با خودروی شخصی امکان‌پذیر است.

اقامت

برای اقامت ‌می‌توانید از هتل‌های این شهر استفاده کنید،‌که معروفترین و لوکس‌ترینشان هتل 5 ستاره پارس است، هتل های گواشیر و جهانگردی ‌هم هتل‌های مناسب و تمیزی‌هستند، هتل اخوان هم، برای کسانی که می‌خواهند اقامت کم خرجی داشته باشند، مناسب ترین انتخاب است. با توجه به اینکه استان کرمان در تعطیلات عید به واسطه‌ی حضور گردشگران بسیار شلوغ است و ممکن است هتل‌ها ظرفیت خالی نداشته باشند، بهتر است برنامه‌ریزی خود را تا می‌توانید زودتر انجام دهید و رزرو هتل را به روزهای آخر موکول نکنید.

کرمان

 

خورد و خوراک

یکی از معروف‌ترین رستوران‌های کرمان، رستوران سیاح است که در خیابان هوشنگ مرادی کرمانی قرار دارد. غذاهای این رستوران کیفیت بالایی دارد و می‌توانید انواع کباب، غذاهای دریایی و غذاهای ایرانی را در آن‌جا امتحان کنید. رستوران آسیاب بادی هفت باغ علوی در کرمان به سبک هلندی ساخته شده است. برای دسترسی به این رستوران از مسیر بزرگراه هفت باغ به سمت ماهان بروید. رستوران در کیلومتر ۲۰ بزرگراه است.

غذاهای محلی

امتحان کردن غذاهای سنتی هر شهری در همان شهر، لطف دیگری دارد. انواع آش، خورشت بزقرمه، کشک کدو، کشک گردو، کورماست، زیره‌پلوی کرمان، قاتق و اشکنه از غذاهای سنتی کرمان است. برای نوش جان کردن غذاهای اصیل کرمانی، رستوران سنتی مکث را امتحان کنید که هر غذایی را با طعم اصیلش ارائه می‌دهد. معروف‌ترین غذای این رستوران، بزقرمه است که از خوردنش پشیمان نخواهید شد.

کرمان

 

مراکز خرید

بازار ستاره بزرگ‌ترین مرکز خرید در کرمان است و در خیابان فتحعلی شاه قرار دارد. این بازار مناسب دوست‌داران بازارهای مدرن است. بازدید از این بازار یک تیر و دو نشان است. چرا که بعد از آن می‌توانید به بافت تاریخی شهر که در نزدیکی بازار است سری بزنید. بازارهای سنتی ایران همیشه برای گردشگران جالب توجه است. اگر از علاقه‌مندان این بازارها هستید، سری به طولانی‌ترین راسته بازار ایران در کرمان بزنید. بازار کرمان شامل چندین راسته است که از غرب‌ به‌ شرق‌ عبارتند از: راسته‌ ارگ‌، راسته‌ گنجعلی‌خان‌، راسته‌ اختیاری‌، راسته‌ سرداری، راسته‌ وکیل‌، راسته‌عطاری‌، راسته‌ قدمگاه‌ و راسته‌ مظفری

کرمان

 

سوغات

 زیره‌ی کرمان را به عنوان اولین ره‌آورد سفر در سبد سوغاتی‌های خود قرار دهید. پسته‌ی رفسنجان پیشنهاد بعدی ما به شما است.

کرمان

قاووت یا قوتو را هم در لیست‌تان قرار دهید. بعد از گردو، خرما، گیاهان دارویی کرمان و عرقیات سنتی، نوبت به شیرینی‌های خاص کرمان می‌رسد. کلمپه، کماج سهن، حلوا، حاج بادام و حاج پسته و مسقطی سیرجان را فراموش نکنید. صنایع دستی کرمان آوازه‌ی جهانی دارند. قالی کرمان زبانزد خاص و عام است. دیگر صنایع دستی این استان پته دوزی، ترمه و شال بافی است. ظروف مسی  نیز از ماندگارترین سوغاتی‌های این شهر است.

کرمان    

اطلاعات گردشگری تور کرمان کرمان مکان های دیدنی کرمان سفر به کرمان طلاتور اطلاعات گردشگری ایران کرمان گردی جاذبه های کرمان ایرانگردی مکان های دیدنی ایران تور اطلاعات گردشگری کرمان

ثبت دیدگاه
اخبار مرتبط
خانه مشروطه

خانه مشروطه

خانه مشروطه که معروف ترین و پرافتخارترین خانه تاریخی شهر تبریز است در اوج انقلاب مشروطه محل تصمیم گیری های سرنوشت ساز سران مشروطه بوده است .
ادامه-مطلب...
آمفی تئاتر باستانی بدروم

آمفی تئاتر باستانی بدروم

شهر زیبای بدروم با آثار باستانی عجین است، آمفی تئاتر باستانی بدروم که از جاهای دیدنی بدروم ترکیه است که در راستای بزرگراه اصلی تورگوت رئیس قرار دارد.
ادامه-مطلب...
ارگ بم بزرگترین بنای خشتی و گلی جهان

ارگ بم بزرگترین بنای خشتی و گلی جهان

ارگ تاریخی بم با بیش از 2 هزار و پانصد سال قدمت در نزدیکی شهر بم در استان کرمان در جنوب شرقی ایران قرار دارد. این ارگ عظیم که در فهرست میراث جهانی یونسکو با عنوان «بم و …
ادامه-مطلب...