فراخوانی فراخوانی ...
نیس

نیس


شهر نیس، شهری در جنوب کشور فرانسه است که در ساحل زیبای دریای مدیترانه قرار دارد. این شهر پنجمین شهر بزرگ فرانسه است. نیس را در دنیا به منظره های زیبایش می شناسند؛ به ساحل های شلوغش؛ آفتاب بی نظیرش؛ به توریست هایش از سراسر دنیا.

شهر نیس، شهری در جنوب کشور فرانسه است که در ساحل زیبای دریای مدیترانه قرار دارد. این شهر پنجمین شهر بزرگ فرانسه است. نیس را در دنیا به منظره‌های زیبایش می‌شناسند؛ به ساحل‌های شلوغش؛ آفتاب‌ بی‌نظیرش؛ به توریست‌هایش از سراسر دنیا. این شهر به دلیل زیبایی‌های فراوانی که دارد به نام nice یعنی زیبا مشهور شده است.  نیس، بزرگ‌ترین شهر در امتداد ناحیه‌ی کوت دازور است و به دلیل موقعیت و جایگاهی که دارد، پیشنهادهای زیادی برای میهمانانش دارد. اغلب مردم، مسحور روشنایی، مناظر زیبا، بو و طعم روغ زیتون و غذاهای خوشمزه‌ی این شهر می‌شوند.  نیس شهر گرانی محسوب می‌شود، با این وجود می‌توان با کمی دقت، از بار هزینه‌ها تا حد ممکن کم کرد.   نیس شهر شنا و آفتاب است. ساحل (پلاژ) های سنگی و ماسه‌ای نیس در نوع خود در دنیا از رویایی‌ترین‌ها هستند. شنا کردن در مدیترانه و خوابیدن روی ماسه‌های داغ ساحل، هدف اصلی سفر بسیاری از توریست‌ها است. رستوران‌های لوکس و پلاژهای اختصاصی‌ هم منظره‌ی ساحل را جذاب‌تر و شلوغ‌تر کرده ‌است. نیس یکی از مقاصد بی‌رقیب برای سپری کردن ماه عسل است. نیس قدیم، خیابان‌ های باریکی دارد به سمت مراکز خرید، رستوران ‌ها، کافه ‌ها و بازار گل کور سالِیا. بازار، ملغمه‌ی زیبایی‌ست از عطر رویایی گل‌ها و میوه‌ها و خوراکی‌ها و پنیرهای مخصوص فرانسوی. می‌توانید ساعت‌ها در بازار راه بروید، برای خود حلقه‌ی گل بخرید، خوراکی‌های کوچک را تست کنید و به مغازه ‌های سوغاتی فروشی سری بزنید. نیس قدیم شب زیبایی را به شما هدیه می‌کند اگر فضای باز رستوران‌هایش را برای شام خوردن انتخاب کنید. غذاهای دریایی این رستوران‌ها را نیز فراموش نکنید.

نیس

 

تاریخچه

بقایای انسان های نخستین یافت شده در مطالعات باستان شناسی انجام شده در منطقه، نشان می دهد شهر نیس یکی از نخستین اماکن سکونت انسان ها در قاره اروپا بوده است. مورخان مبنای تاریخ واقعی شهر را از قرن چهارم میلادی و زمانی می دانند که یونانیان در این شهر فعالیت های تجاری را آغاز نمودند. یونانیان پس پیروزی در مقابل رقبای سرسخت شان در نزاع بر سر مالکیت شهر، آن را نیکایا، شهر پیروزی می نامیدند. شهر نیس تحت سلطه یونانیان به یک شهر تجاری مهم در دریای مدیترانه مبدل گشت. این مساله منجر به جلب توجه رومیان به آن منطقه شد و ایشان نیز سه قرن بعد شهر سمنلیوم (سیمیز امروزی) را در منطقه احداث نمودند که به رقیبی برای نیس مبدل گشت. رومیان و یونانیان تا قبل از ورود اقوام متجاوز لیگرین و ساساسین به منطقه با هم به رقابت سالم می پرداختند.

نیس

 

پس از اشغال شهر توسط این اقوام صلح و امنیت از بین رفت و توسعه شهر متوقف گشت. به دنبال شرایط سیاسی متزلزل منطقه در سال 1388 میلادی مردم نیس ترجیح دادند شهرشان از فرانسه جدا شده و به کشور ایتالیا بپیوندد. به دنبال این تصمیم، تا چند قرن نیس بخشی از ایتالیا محسوب می شد. و این امر هیچ تاثیر مثبتی در راستای بهبود اوضاع نابسامان شهر نداشت. در سال 1860 میلادی به دنبال همه پرسی که برخی آن را ناسالم می دانستند، مردم نیس اعلام کردند که ترجیح می دهند به فرانسه بپیوندند. یکی از دولتمردان متولد نیس با نام جوسف گاربیدالی مردم را ترغیب به عدم اتحاد با فرانسه می نمود. گفته می شود به منظور تحقیر وی تندیسی از او، پشت به نیس و رو به ایتالیا در شهر احداث شده بود. به دنبال برگزاری رفراندوم و پیوند نیس با فرانسه سرانجام دوران آرامش و شکوفایی برای شهر فرا رسید و نیس به مقصدی متبوع برای سرمایه داران تبدیل شد. ثروتمندان انگلیسی خانه های ویلایی بزرگ در شهر احداث نمودند و نواحی ساحلی را توسعه بخشیدند. شاید به این دلیل باشد که مردم نیس در زبان محلی، جاده های ساحلی شهرشان را جاده های انگلیسی می نامند. ملکه ویکتوریا برای استراحت به سواحل آفتابی نیس سفر می نمود و هتل رجینا در شهر سیمیز که امروزه به هتلی چند طبقه مبدل شده ویژه او احداث شده بود. با آغاز جنگ جهانی اول روزهای طلایی برای نیس به پایان رسید. اگرچه بقایای جنگ های اول و دوم در این شهر ماندگار نبود و بعد از پایان هریک، خسارات وارده به شهر به سرعت جبران شد اما این شهر هرگز شکوه و عظمت آن روزها را باز نیافت. شاید به این دلیل باشد که نویسنده معروف سامرست مقام مسافران امروزی فرنچ ریوریا را افرادی مرموز می نامد. پس از پایان جنگ نیس روز به روز از لحاظ وسعت و جمعیت توسعه یافت تا جایی که امروز پنجمین شهر بزرگ فرانسه و یکی از مقاصد اصلی گردشگران خارجی در این کشور است.

نیس

 

  آب و هوا

آب و هوای نیس بسیار خوب و دلچسب است. آب و هوای خنک مدیترانه ای که در طول سال دمای متعادلی دارد. هوا بین ماه های سپتامبر تا مارچ بارانی است. البته باران های پراکنده در همه طول سال می بارند اما عمده بارش ها در ماه های ذکر شده صورت می گیرد. البته باید توجه داشته باشید که تابستان های این شهر ساحلی تا حدی گرم و خشک است و باران کمی می بارد. دمای هوای نیس در اول آگوست سال 2006 میلادی حدود 37 درجه سانتی گراد اعلام شده است. این دما بسیار بالا است و نشان از گرم بودن تابستان نیس دارد. هوا در پاییز نیز تا اواخر سپتامبر آفتابی است اما از اکتبر حال و هوای پاییز می آید و هوا ابری می شود. در نوامبر دمای هوا تا 17 درجه نیز کاهش می یابد. زمستان های نیس معتدل و خنک است. ساکنان این منطقه خیلی کم برف می بینند. بهار از ماه مارس آغاز می شود و اواسط ماه ژوئن، وضعیت هوا آفتابی و گرم است.

بهترین زمان سفر

 آب و هوای مدیرترانه ای شهر نیس بیشتر اوقات سال برای سفر مناسب است و به طور متوسط 300 روز آفتابی در طول سال دارد. با این وجود اشعه گرم خورشید در تابستان آزاردهنده است. همچنین نرخ کرایه اتاق در این فصل افزایش می یابد. در فصل زمستان، این شهر میزبان کارناوال های بسیاری است و علاوه بر این قیمت هتل ها هم معقول تر است. اگر برای شنا کردن به این شهر می‌روید، شاید زمستان فصل مناسبی برای این سفر نباشد. اما در اکثر روزهای سال می‌توانید از آفتاب گرمش لذت ببرید.

نیس

 

راه های دسترسی

فرودگاه نیس دومین فرودگاه بزرگ کشور فرانسه است. داشتن چنین فرودگاه بزرگی به منظور سهولت دسترسی به این شهر بزرگ لازم و ضروری به نظر می رسد زیرا در اطراف شهر کوه های آلپ قرار دارند و رفت و آمد به آن تا حدی مشکل است. بنابراین، می توان گفت بهترین وسیله برای رفتن به نیس، هواپیماست. البته خط راه آهن TGV  نیز دو شهر بزرگ پاریس و نیس را به هم وصل می کند. در شهرهای اطراف همچون مارسی نیز ایستگاه دارد. فرودگاه نیس، کوت دازور برترین فرودگاه خارج از پایتخت است و روزانه با ۵۹ پرواز بین‌المللی ۳۲ پرواز داخلی و بیش از ۴۵ پرواز روزانه نیس - پاریس شهر را به همه شهرهای بزرگ وصل می‌کند.

حمل و نقل داخلی

اتوبوس و تراموا موثرترین راه برای جابجایی در نیس و در طول ناحیه‌ی ریورا است. خوشبختانه شما می‌توانید از یک نوع بلیط برای هر دو نوع وسیله‌ی نقلیه بهره ببرید. همچنین می‌توانید از دفتر گردشگری این شهر، یک جدول زمانی به علاوه‌ی نقشه تهیه کنید. ترن‌ها راحت‌ترین و البته سریع‌ترین وسیله‌ی نقلیه برای جابجایی در طول این شهر به شمار می‌روند. شما همچنین می‌توانید از شرکتی به نام Nice Allocation Rent دوچرخه اجاره کنید که راه خوبی برای تماشای اغلب نقاط دیدنی شهر محسوب می‌شود. توصیه می‌کنیم تا حد امکان، از تاکسی سوار شدن پرهیز کنید، چرا که هزینه‌ سنگینی را به شما تحمیل خواهد کرد.

اقامت

جنوب فرانسه همیشه به اعیان‌نشینی و گرانی معروف بوده‌ است. نیس نیز شهر ارزانی نیست. قیمت هتل‌ها بین ١٠٠ تا ٣٠٠ یورو متغیر است. هتل‌های این شهر دارای استانداردهای لازم هستند و گران‌ قیمت محسوب می‌شوند، البته نسبت به دیگر نقاط اروپا قیمتی به مراتب کمتر دارند. 

نیس

 

خورد و خوراک

غذا و نوشیدنی در نیس با وجود استانداردهای لازم و کیفیت قابل پیش‌بینی، گران هستند. اگر از نظر بودجه در محدودیت هستید، به جز زمستان ممکن است نتوانید روزهای زیادی را در این شهر سپری کنید.

نیس

 

غذاهای محلی

نیس هم مثل شهرهای دیگر فرانسه، خوردنی‌های مخصوص خودش را دارد؛ خوراکی‌هایی مثل سوکا، ساندویچ تن ماهی و سوپ ماهی مخصوص نیس. سوکا کلوچه ای خوشمزه است که با زغال پخته می شود. این کلوچه را نباید از دست داد. پیتزای ماهی را هم می توانید در نیس امتحان کنید. نان خوشمزه به همراه ماهی تازه طعمی متفاوت از این پیتزا ساخته است. غذاهای شهر نیس مملو از سبزیجاتی مثل گوجه فرنگی، بادمجان، قارچ، کدو سبز و ادویه هایی مانند سیر و فلفل است. بسیاری از این مواد در خود شهر کاشته می شوند. سالاد نیکولاس هم طعم متفاوتی با تمام سالادهایی که در زندگی تان خورده اید دارد. سیب زمینی، ماهی تن تازه، ادویه فلفل و موسیر، طعم آن را فراموش نشدنی کرده است.

نیس

 

مراکز خرید

مراکز خرید فراوانی در شهر نیس وجود دارند. از جمله آنها می توان به Trinity (سه گانه)، Nicetoile (نایس تُویل)، Nice Lingostière (نایس لانگوستیه)، Northern Forum (انجمن شمالی)، St-Isidore (سنت ایزِدُر) و ... اشاره کرد که مردم می توانند لحظات خوبی را در آنجا سپری کنند.

نیس

 

سوغات

عطر، شکلات، زیتون، روغن زیتون، عسل محلی، پنیر، سفال، لوازم آرایشی و بهداشتی، البسه و ملحفه های مخصوص شهر نیس از جمله سوغات این شهرند.

نیس  

تور نیس فرانسه تور نیس اطلاعات گردشگری نیس شهر نیس نیس تور فرانسه اطلاعات گردشگری فرانسه فرانسه تور اروپا طلاتور اروپا

ثبت دیدگاه
اخبار مرتبط
موزه تمدن آناتولی

موزه تمدن آناتولی

این موزه از اولین جاذبه های آنکارا برای کسانی است که به دیدن بناهای تاریخی و تاریخ ترکیه باستان علاقه مند هستند.
ادامه-مطلب...
پارک مارین و سافاری

پارک مارین و سافاری

پارک مارین بزرگترین باغ وحش آزاد آسیای جنوب شرقی با مساحتی بیش از ۲۰۰۰ کیلومترمربع در خارج از شهر دنپاسار قرار دارد.
ادامه-مطلب...
ایرباس 340، ایمن ترین هواپیما

ایرباس 340، ایمن ترین هواپیما

ایرباس 340 با درنظر گرفتن مجموع ساعت پروازی و تعداد به کارگرفته شده که معادل 294 فروندمی باشد، نسبت به هواپیماهای دیگر امن ترین هواپیمای جهان شناخته شده و تاکنون هیچ …
ادامه-مطلب...