فراخوانی فراخوانی ...
هنگ کنگ

هنگ کنگ


هنگ کنگ منطقه ای است در ساحل جنوبی چین و ۶۰ کیلومتری شرق ماکائو که درست مقابل دهانه رود مروارید قرار گرفته و بوسیله دریای چین جنوبی احاطه شده است.

 البته قسمتی از این استان خودمختار چین، به صورت شبه‌جزیره بوده و چندین جزیره کوچک و بزرگ از جمله جزیره لانتائو و جزیره معروف هنگ‌کنگ بخشی از آن را تشکیل می‌دهند. کمتر از ۲۵٪ مساحت این استان مسکونی بوده و بقیه شامل عوارض طبیعی همچون کوهستان‌ها و پارک‌های کوهستانی است بطوریکه فشردگی جمعیت در ناحیه کاولوون بیشتر از نقاط دیگر آن است. خط ساحلی طولانی و رودهای فراوان و چندین خلیج به همراه ژئوپارک بین المللی هنگ‌کنگ که در سال ۲۰۱۱ از طرف یونسکو به لیست ژئوپارک‌های بین‌المللی پیوسته، از جذابیت‌های جغرافیایی طبیعی این سرزمین‌اند.

هنگ کنگ

 

هنگ کنگ شهر آسمان خراش هاست. سفر به چین بدون دیدن هنگ کنگ مزه ندارد. ساکنان بومی و کسانی که به این شهر سفر کرده اند، هنگ کنگ را یک شهر زیبا و جالب می دانند و درباره ی این موضوع همه موافق هستند. هنگ کنگ شهر بزرگی است. اگر بخواهید در این شهر زندگی کنید، باید آن قدر پولدار باشید که بتوانید یک آپارتمان مناسب بخرید. علاوه بر این، باید با شلوغی و ازدحام جمعیت، ترافیک سنگین، آلودگی هوا و سیاست های بی ثبات این شهر نیز کنار بیایید. اما بدون شک این عوامل، بر روی فردی که بخواهد از این شهر بازدید کند، تأثیری ندارد. هنگ کنگ شرایط خوبی هم دارد؛ آب و هوای مناسب و پوشش گیاهی استوایی که تا به حال در جایی آن را ندیده اید. این شهر به «مروارید شرقی» معروف است.

هنگ کنگ

 

دلار هنگ‌کنگ یا به طور اختصار HKD واحد پولی مخصوص این منطقه است که البته تقریبا همان یوآن است. این واحد پولی در ماکائو نیز پذیرفته می‌شود. هر HKD برابر ۷.۸  دلار امریکاست. با توجه به حق کمیسیون بالایی که بانک‌ها به هنگام تعویض ارز از شما طلب خواهند کرد می‌توانید برای تهیه دلار این منطقه به صرافی‌های موجود در بازارها و مراکز خرید مراجعه کنید. هرگز در فرودگاه و بیرون بانک‌ها اقدام به تهیه ارز نکنید تا دچار دردسر نشوید. هنگ‌کنگ طبق استانداردهای آسیایی شهری بسیاری گران است بطوریکه برای یک وعده غذا ممکن است تا ۲۰۰ دلار هزینه بپردازید اما برای خرید قضیه برعکس است. بسیاری از اجناس چینی و غیرچینی با تنوع و قیمت عالی عرضه می‌شوند بطورریکه این منطقه را بهشت طرفداران گجت‌ها و اسمارت‌فون‌ها می دانند. همینطور لباس‌های سفارشی و طلا و جواهرات و ساعت‌ و ... را میتوان با کیفیت عالی و قیمت مناسب و گاه ارزان از این منطقه تهیه نمود.

تاریخچه

تاریخ سکونت انسان‌ها طبق یافته‌های جدید باستان‌شناسی در هنگ‌کنگ به ۳۰ هزار سال قبل باز می‌گردد. زمانی که بشر از ابزارآلات سنگی برای زیست و شکار استفاده مینمود و هم اکنون نیز بقایای لوازم ساخت آن دوران کشف می‌شود. این ناحیه که مردم آن عمدتا ماهیگیر بوده‌اند، بخشی از سرزمین چین بزرگ محسوب شده و همواره تحت حکومت امپراطوری‌های بزرگ چینی قرار داشته است تا اینکه در سال ۱۸۴۱ طی قرارداری به انگلستان واگذار گردیده و برای ۱۵۶ سال تحت استعمار دولت انگلیس قرار می‌گیرد.

هنگ کنگ

 

آب و هوا  

آب و هوای این منطقه نیمه گرمسیری مرطوب است بطوریکه تابستان‌هایی گرم و شرجی با بارندگی‌ها و طوفان‌های گاه و بیگاهی داشته و زمستان‌‌های آن معتدل وخنک است. بالاترین دمای این ناحیه ۳۶ درجه و پایین دمای گزارش شده صفر درجه است. فصل توفان های دریای چین در هنگ کنگ از ماه اردیبهشت تا مهر است. این شهر سیستم اعلام توفان دارد: سیگنال شماره یک برای زمانی است که طوفان در 800 کیلومتری هنگ کنگ قرار دارد، شماره سه برای زمانی است که توفان نزدیک می شود، شماره 8 زمانی است که توفان بسیار به هنگ کنگ نزدیک است. وقتی سیگنال شماره 8 اعلام می شود، همه چیز خاموش می شود. رادیو و تلویزیون محلی، اخبار پیشرفت توفان را به اطلاع مردم می رسانند و مردم می توانند پیش از تعطیل شدن شبکه های حمل و نقل عمومی به خانه های خود بازگردند. رصدخانه این شهر همچنین سیستم بارش باران نیز دارد که باران های کم تا انواع سیل آسا را رتبه بندی و مشخص می کند. بارش های سیل آسا در تابستان منجر به جاری شدن سیل می شوند. وقتی باران سیاه اعلام می شود باید در هرجایی که هستید بمانید تا بارندگی تمام شود.

هنگ کنگ

 

بهترین زمان سفر

بهترین زمان برای سفر به هنگ کنگ، فصل خنک، آفتابی و خشک بین ماه های مهر تا دی ماه است؛ زمانیکه باد از شمال می وزد. متاسفانه، این زمان درست مصادف با افزایش چشمگیر آلودگی هواست. اگر توان تحمل شرجی هوا را دارید و همچنین می توانید توفان های دریای چین را تاب بیاورید، ماه های مرداد و شهریور تابستان زمانی که بادها از جنوب غربی می وزد نیز زمان خوبی برای سفر است. آب و هوای این شهر غیر قابل پیش بینی است. به طوریکه، شهریور سال 2012 خشک ترین ماه در 20 سال اخیر این شهر بوده است.

هنگ کنگ

 

راه های دسترسی

هواپیما : فرودگاه بین المللی هنگ‌کنگ یا (Chek Lap Kok) اصلی‌ترین ورودی هوایی هنگ‌کنگ محسوب می‌شود که در سال ۱۹۹۸ به عنوان بهترین فرودگاه جهان معرفی شد. بسیاری از شهرهای جهان به این فرودگاه پرواز مستقیم دارند. همینطور پروازهای متعددی به شهرهای داخلی چین برقرار شده که قیمت مناسبی نیز دارند. این فرودگاه دارای دو ترمینال به نام‌های T1 و T2 است اگرچه همه پروازها از ترمینال T1 صورت می‌گیرد. داخل ترمینال چند مرکز خرید و فروشگاه و همینطور اداره پست قرار دارد که با قیمتی ارزان‌تر از شرکت‌های هواپیمایی بار مسافران را منتقل می‌کند. این فرودگاه اینترنت وایرلس رایگان را به شرط قبول توافقنامه‌ای آنلاین در اختیار مسافران قرار می‌دهد.

فرودگاه بین المللی شن‌زن: با توجه به اینکه پروازهای فرودگاه هنگ‌کنگ بین‌اللمللی محسوب می‌شوند، قیمت بالاتری داشته و برای سفرهای درون کشور چین مقرون به صرفه نیستند. در عوض میتوان از فرودگاه شن‌زن برای این نوع سفرها استفاده نمود که از طریق خطوط مترو و ترن به هنگ‌کنگ متصل شده و در عرض دو ساعت میتوان بین آنها سفر نمود. فرودگاه بین‌المللی ماکائو نیز گزینه ارزان دیگری است که ازطریق قایق‌های تندرو می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید.

کشتی : سفر دریایی به هنگ‌کنگ از طریق کشورهای همچون مالزی، تایلند، سنگاپور و تایوان امکان پذیر است.

ترن : ایستگاه هانگ هوم در ناحیه کاولوون دارای ترن‌هایی با برنامه حرکتی به شهرهایی چون پکن و شانگهای و همینطور چند شهر دیگر چین همچون گوانگ‌ژو است.

حمل و نقل داخلی

مترو بهترین وسیله نقلیه عمومی است. ایستگاه ها و قطارهای مترو بسیار تمیز هستند و مسافران اجازه خوردن و نوشیدن در آنها را ندارند. موبایل به خوبی در مترو آنتن می دهد، استفاده راحتی دارد، سریع و امن است و در تابستان ها بسیار خنک است. در مترو هنگ ‌کنگ بسیاری از نشریات رایگان توزیع می‌ شوند. در هنگ کنگ می‌توانید یک کارت عبور سفری یک روزه مخصوص گردشگران را با قیمت 55 دلار هنگ کنگ تهیه کنید، که دسترسی نامحدود به سیستم حمل و نقل عمومی از جمله مترو، تراموا و خدمات راه آهن را برایتان فراهم می‌کند. بلیت‌های تک نفره بر اساس فاصله‌، قیمت‌های مختلفی دارند، از 7 تا 23 دلار هنگ کنگ. هزینه‌ی جابجایی توسط کشتی بین دو جزیره‌ی هنگ کنگ و کولون هم ۲ دلار هنگ کنگ می‌شود. مترو هنگ کنگ تمام شهر را پوشش می‌دهد اما برای آخر شب‌ها، تاکسی‌ها گزینه‌های مناسبی هستند، البته هزینه کرایه بالایی دارند. هزینه‌ی جابجایی توسط قطار در هنگ کنگ، به سرعت بر اساس فاصله افزایش می‌یابد، از این رو اگر در خود شهر هنگ کنگ و ‌New Territories گشت و گذار می‌کنید، برای شما مقرون به صرفه‌تر است که یک کارت عبور روزانه خریداری کنید.

هنگ کنگ

 

اقامت

برای رزرو هتل هیچ نگرانی نداشته باشید، هم از طریق اینترنت می‌توانید اقدام کنید و هم هنگام ورود در فرودگاه امکان این کار برای شما محیا شده  است. اما اگر با اینترنت این کار را انجام می‌دهید زمان کافی بگذارید و حوصله کنید چون ممکن شرایط بسیار ایده ‌آلی را بیابید. به‌ طور کلی از شبی ۵۰ دلار (۱۷۵ هزار تومان) به بالا می‌توانید بسته به بودجه خودتان اتاق رزرو و از خدمات هتل استفاده کنید. هیچ‌ گاه نگران مشکل ارتباط برقرار کردن نباشید، چون می‌توانید به هر شکل ممکن، منظور خود را به آن‌ها بفهمانید، البته باید این موضوع را هم در نظر گرفت که از کوچک و بزرگ این کشور تسلط کامل به زبان انگلیسی دارند و می‌توانند به این زبان به خوبی صحبت کنند.

هنگ کنگ

 

خورد و خوراک

هنگ کنگ به طور کلی شهر گرانی محسوب می‌شود، با این وجود تعداد بسیار زیادی انتخاب برای غذای ارزان در آن وجود دارد. نودل و dumpling هزینه‌ای حدود ۴۰ دلار هنگ کنگ برای هر وعده در بر دارند. هزینه‌ی غذا در یک رستوران با محل نشستن به همراه نوشیدنی حدود ۱۰۰ دلار هنگ کنگ است. اگر تصمیم دارید کمی ریخت و پاش کنید، باید انتظار پرداخت ۳۱۰ دلار هنگ کنگ یا بیشتر را برای یک غذای شیک یا غذای غربی مانند غذای ایتالیایی، استیک یا ساندویچ آمریکایی داشته باشید. اما با این حال می‌توانید فروشگاه‌های غذایی ارزان و نودل فروشی‌های که غذای سالم و ارزان سرو می‌کنند را پیدا کنید. دقت داشته باشید که قیمت غذاها هیچ شباهتی حتی به رستوران‌های گران ایرانی نخواهد بود و ممکن است شوکه شوید بطوریکه یک فنجان چای احتمال دارد ۱۰ تا ۲۰ دلار برای شما آب بخورد.

هنگ کنگ

 

غذاهای محلی

در هنگ کنگ حتما تجربه چای چینی و غذای محلی دیم سام (Sum Dim) و سایر غذاهای دریایی را هرگز از دست ندهید.

هنگ کنگ

 

مراکز خرید

در هنگام خرید توجه داشته باشید که معمولا قیمت ها به طور واضح بر کالا زده می شود. با این وجود می توانید قدرت چانه زنی خود را امتحان کنید. مهمترین مراکز خرید در هنگ کنگ عبارت است از: مرکز خرید لند مارک هنگ کنگ (Landmark)، هاربر سیتی (Harbour City)، فستیوال واک (Festival Walk)، پاسفیک پلیس (Pacific Place).  رستوران و مراکز خرید در هنگ کنگ در تمام تعطیلات باز هستند به جز دو روز اول سال نو چینی که برخی از فروشگاه ها مانند مراکز طب چینی، رستوران های سنتی چینی بسته اند بقیه فروشگاه بخصوص در مناطق توریستی آماده ارائه خدمت به گردشگران هستند.

هنگ کنگ

 

سوغات

لباس‌های سفارشی: خیاطی‌های هنگ‌کنگ به درجه‌ای از معروفیت رسیده‌اند که با خیاطان نیویورکی و پاریسی رقابت می‌کنند و گاهی مشتریان بین‌المللی خیاطان این شهر را بر دیگرانی که سابقه بیشتری دارند، ترجیح می‌دهند. قیمت تمام‌شده نیز البته فاکتور مهمی در این انتخاب است بطوریکه گاه تا ۲۵ درصد ارزان‌ترند. بنابراین اگر هوس کردید یک دست کت و شلوار باکیفیت برای خودتان تهیه کنید، حتما قدر این فرصت را بدانید. کامپیوتر و وسایل الکترونیکی: هنگ‌کنگ را بهشت دوستداران کم‌پول کامپیوتر و گجت‌های الکترونیکی میدانند بطوریکه هر سخت‌افزار و نرم‌افزاری را می‌توانید با قیمتی مناسبی و تنوعی بالا از آن تهیه کنید. البته بهتر است مراقب کالاهای تقلبی هم باشید. چوب غذاخوری چینی: چوب‌های متنوع رنگارنگ و نقاشی شده که با قیمت مناسبی می‌توانید تهیه نمایید. برای تهیه این چوب‌ها می‌توانید به بازار خانم‌ها و مانک‌کوک در خیابان تانگ‌چوی مراجعه نمائید. چای:  معروف‌ترین سوغاتی همه نقاط چین که در هنگ‌کنگ نیز بسیار محبوب و پرفروش است. تهیه چای آسان‌ترین کار دنیا در هنگ‌کنگ خواهد بود. ظروف چینی:  ظروف چینی عرضه شده در این ناحیه با قیمت‌ها و کیفیت‌های مختلفی عرضه می‌شوند که بسته به نیاز و توانایی خرید می‌توانید انتخاب کنید. پوشاک چینی:  لباس‌های سنتی چینی را می‌توانید با قیمت بسیار مناسبی تهیه کنید. برای این منظور می‌توانید به خیابان بازار Pedder مراجعه کنید.

هنگ کنگ

 

شرایط اخذ ویزا

قوانین ویزای مسافرتی به هنگ‌کنگ بطور کلی متفاوت از بقیه نقاط چین است بطوریکه بسیاری از اتباع بیگانه برای ورود به این منطقه نیازی به تهیه ویزا ندارند. البته اگر قصد ورود به سرزمین اصلی چین را داشته باشید، تهیه ویزا الزامی خواهد بود. برخلاف اتباع بسیاری از کشورها، متاسفانه ایرانیان برای ورود به این منطقه نیازمند تهیه ویزا از سفارت چین هستند که زمانی مابین ۳۰ تا ۶۰ روز بطول خواهد انجامید. به هنگام ورود به این منطقه نیز باید کارت ورود خاصی را تهیه کرده و به هنگام خروج تحویل مقامات هنگ‌کنگ دهید که این مسئله برای همه اتباع خارجی به جز شهروندان ماکائو و خود چین الزامی است.

اطلاعات گردشگری هنگ کنگ اطلاعات گردشگری هنگ کنگ آسیا شرق آسیا تور آسیا طلاتور طلا تور مکان های دیدنی هنگ کنگ سفر به هنگ کنگ تور تور هنگ کنگ

ثبت دیدگاه
اخبار مرتبط
باغ و حمام فین

باغ و حمام فین

باغ و حمام فین کاشان در 6 کیلومتری جنوب شهر کاشان در انتهای خیابان امیرکبیر فعلی و روستای فین کوچک قدیم قرار دارد و از با ارزش ترین آثار تاریخی کاشان است.
ادامه-مطلب...
معبد گارنی

معبد گارنی

ادامه-مطلب...
چرچیل

چرچیل

چرچیل ممکن است فقط یک شهر کوچک ۱۰۰۰ نفری در استان مانیتوبا در ساحل خلیج هادسون باشد، اما جمعیت عظیمی را در هر سال برای دیدن معروف ترین ساکنان آن یعنی خرس ها قطبی به …
ادامه-مطلب...