فراخوانی فراخوانی ...
کانادا

کانادا


کانادا کشوری در شمال قاره ی آمریکای شمالی و دومین کشور پهناور جهان است که بخش زیادی از خاک آن به دلیل سرمای هوا و نزدیکی به قطب شمال، خالی از سکنه است.

کانادا کشوری در شمال قاره ی آمریکای شمالی و دومین کشور پهناور جهان است که بخش زیادی از خاک آن به دلیل سرمای هوا و نزدیکی به قطب شمال، خالی از سکنه است. هرچند کانادا پس از روسیه بزرگترین کشور جهان است، اما جمعیت آن تنها حدود یک پنجم جمعیت روسیه می باشد. نزدیک به ۹۰ درصد از جمعیت این کشور در امتداد مرز جنوبی آن، تا فاصله ۲۰۰ کیلومتری آمریکا زندگی می‌کنند. پرجمعیت‌ترین شهرهای کانادا به ترتیب تورنتو، مونترآل و ونکوور می‌باشند. پایتخت سیاسی کانادا شهر اتاوا است، محلی که در آن مجلس فدرال کشور و خانه ی فرماندار کل قرار دارد. کانادا کشوری است که جاذبه‌های گردشگری طبیعی متنوع و بی‌نظیری دارد و مقصد ایده‌آلی برای همه‌ی سلیقه‌ها است. کانادا به معنای واقعی کلمه، بهشتی برای عاشقان طبیعت است. کانادا کشوری است با مردمی مهربان، شهرهایی پیشرفته و زیبا و مناظر طبیعی متنوع و فوق‌العاده، از کوهستان های پر برف ‌و ‌یخ یوکان، سواحل شرقی و کوهستان‌های کلگری گرفته تا جنگل‌های بارانی ونکوور. کانادا بیشترین بخش آمریکای شمالی را اشغال کرده ‌است که هم مرز ایالات متحده از جنوب وایالات آلاسکا در شمال غرب است و بین اقیانوس آتلانتیک از شرق واقیانوس آرام در غرب قرار دارد و از شمال به اقیانوس منجمد شمالی محدود می‌شود. جمعیت کانادا بر طبق آخرین گزارش اداره آمار کانادا ، بیش از سی و پنج میلیون و پنجاه و شش هزار نفر است. زبان فرانسه زبان مادری حدود ۶٫۶ میلیون کانادایی است. بیشتر فرانسوی زبانان در استان کبک زندگی می‌کنند. زبان فرانسه به همراه زبان انگلیسی، دو زبان رسمی در کشور کانادا محسوب می‌شوند.

کانادا

 

تاریخچه

تاریخ آثار بدست آمده از زندگی نخستین بومیان کانادایی که در بخشی از این کشور به مدت طولانی ساکن بودند و نیز بررسی‌های باستانشناسی در شمالی ترین بخش کشور، یوکان نشان می‌دهد که زندگی در آن به ۲۶۵۰۰ سال پیش در جنوبی ترین بخش به ۹۵۰۰ سال پیش برمی گردد. در سال ۱۵۳۴ میلادی ، جاکوز کارتیر Jacques Cartier به سرزمینی که امروز کانادا نامیده می شود وارد شد و بنام فرانسیس اول ، پادشاه فرانسه ، مدعی مالکیت آن گردید. اما ثروتی که انتظار داشت از این سرزمین بدست آورد ، بسادگی قابل تحصیل نبود. بنا براین به فرانسه بازگشت. فرانسوی ها هفتاد سال بعد مجددا به کانادا بازگشتند و این بار در کانادا ماندند . محل اقامت آنان مناطق اطراف کبک کنونی بود. در سال ۱۷۶۰ با سقوط Montréal بوسیله انگلیسی ها ، حکومت فرانسویان بر کانادا پایان گرفت . انگلیسی ها به سرعت حکومتی را بر پا داشتند و Montréal را به عنوان پایتخت انتخاب کردند . در سال ۱۷۸۳ با قرارداد پاریس مرز مشترک کانادا و آمریکا تعیین گردید، خط مرزی تعیین شده از آتلانتیک تا Lake of the Woods کشیده می شد . کنفرانس شارلوت تاون : کنفرانسی که در سپتامبر ۱۸۶۴ در شارلوت تاون ( مرکز ایالت پرنس ادوارد آیلند ) با شرکت نمایندگان ایالت های کانادا، پرنس ادوارد آیلند ، نوااسکشا و نیوبرونزویک تشکیل گردید . اساس بوجود آمدن کانادا ( به صورتی که اکنون وجود دارد ) را بنیاد گذارد . هیات های نمایندگی شرکت کننده در کنفرانس موافقت کردند که فدراسیونی از ایالت های کانادا و سواحل شرقی ( نوااسکوشا – پرنس ادوارد آیلند و نیوفانلند ) بهترین حالتی است که منافع همگی را تامین خواهد کرد . بنابراین پس از دومین کنفرانس که در اکتبر ۱۸۶۴ در کبک برگزار کردند، برای کسب نتیجه قطعی و تعیین جزییات در سال ۱۸۶۶ در لندن (انگلستان ) گرد هم آمدند . در این گردهمائی مقرر شد که کنترل مسائل دفاعی ، بازرگانی و سایر مواردی که به منافع ملی مربوط است به عهده دولت فدرال باشد و دولت های ایالتی قدرت رسیدگی و کنترل مسائل و مطالب محلی خود نظیر راه ها ، آموزش و غیره را داشته باشند . دولت انگلستان از این موافقت نامه استقبال کرد و در مارس ۱۸۶۷ قانونی جهت انجام این کار تصویب نمود که ” قانون شمال آمریکای شمالی ” یا British North America Act نامیده شد . در اول جولای ۱۸۶۷ چهار ایالت نووا اسکوشا، نیوبرانزویک، انتاریو  و کبک بر اساس توافق انجام شده در قانون مزبور، متحد شده و حکومت کانادا را تاسیس کردند و جان مک دونالد (John A. MacDonald) به عنوان اولین نخست وزیر انتخاب شد.

کانادا

 

آب و هوا

با توجه به مساحت وسیع و تنوع جغرافیایی کانادا، ساکنین این کشور آب و هوای جنگل های بارانی گرمسیر تا مناطق منجمد و قطبی را تجربه می کنند و چهار فصل به شکل قابل تفکیک دیده می شود. دمای هوا در چمنزارهای مناطق جنوبی استان آلبرتا، مانیتوبا و ساسکاچوان از ۳۸ درجه سانتی گراد در تابستان تا ۲۴ درجه در زمستان تغییر می کند. ونکوور و ویکتوریا در ساحل اقیانوس آرام کمترین نوسان دمای سالانه (بین بالاترین و کمترین دما) را دارا هستند، در حالیکه بیشترین ناپایداری دما در انتاریو و کبک گزارش شده است که زمستان های سخت و تابستان های گرم و شرجی را پشت سر میگذراند. استان های حاشیه اقیانوس اطلس یعنی نیوبرانزویک، جزیره پرینس ادوارد ، نوااسکوشیا و نیوفاندلند بهار و تابستانی معتدل و دلپذیر ، اما زمستانی بسیار سرد و طوفانی دارند. بهار فصل بارانی در بسیاری از نقاط کانادا است. دمای هوا در طول روز به تدریج بالا می رود ولی شب ها خنک است. میانگین دمای هوا در ماه های مارس، آوریل و اوایل می در حدود ۱۲ درجه سانتی گراد بالای صفر است. تابستان رسماً از ۲۱ ژوئن آغاز می شود. ولی برای اغلب کانادایی ها ماه های جولای و آگوست تابستان محسوب می شود. در قسمت های جنوبی کانادا دمای هوا به طور معمول بالای ۲۰ درجه سانتی گراد است و گاهی اوقات به بالای ۳۰ درجه نیز می رسد. در فصل پاییز که از ماه سپتامبر آغاز می شود، به همراه برگ ریزان، هوا خنک می گردد. معمولاً در این موقع از سال باران زیادی می بارد. در برخی مناطق کانادا بخصوص در مناطق شمالی و یا کوهستانی این کشور بارش برف از نیمه دوم اکتبر شروع می شود. میانگین دمای هوا در طول روز در حدود ۱۰ تا ۱۲ درجه سانتی گراد است. در زمستان همه مناطق، آب و هوایی سرد و یخبندان دارند. دمای برخی مناطق گاهاً به ۲۵ درجه زیر صفر می رسد و این در حالی است که سواحل غربی کانادا یعنی ساحل جنوبی بریتیش کلمبیا (مثل ونکوور)، به علت جریان هوای گرم و مرطوب اقیانوس آرام ، معتدل ترین آب و هوا را داراست و به ندرت دمای زیر صفر را تجربه می کنند. در طول فصل زمستان دمای هوا در بیشتر نقاط کشور در طول روز و شب زیر صفر است. 

بهترین زمان سفر

دو فصل بهار و پاییز که در برخی مناطق بسیار کوتاه هستند، دلپذیرترین فصول در کانادا می باشند چرا که در اکثر نواحی با رطوبت کمتر، بهار و پاییز گرم و آفتابی است. در پاییز رنگین کمانی از رنگ ها در درختان افرا در استان های ساحل اقیانوس اطلس ایجاد می شود.

کانادا

 

حمل و نقل داخلی

کانادا کشور بزرگی است بنابراین سر زدن به بخش‌های مختلف آن بدون ماشین، امکان‌پذیر نیست. در محدوده‌ی شهرها می‌توانید از شبکه‌های حمل‌و‌نقل عمومی به خصوص مترو استفاده کنید که کم‌هزینه هستند. بلیت‌های تک‌سفره‌ی مترو ۳ دلار قیمت دارند. خط آهن VIA Rail نیز در سراسر کشور قابل دسترسی است و چشم‌اندازهای زیبایی را به نمایش می‌گذارد اما چندان ارزان نیست. شرکت‌هایی مانند Greyhound و Red Arrow نیز سرویس‌های مسافت طولانی اتوبوس را در سراسر کشور ارائه می‌کنند و کم‌هزینه هستند اما معمولا شرایط راحتی ندارند و موارد زیادی از سرقت در این اتوبوس‌ها گزارش شده است پس در صورتی که از این سرویس‌ها استفاده می‌کنید مراقب خود و وسایلتان باشید. اگر می‌خواهید بین ایالت‌های مختلف رفت‌و‌آمد کنید یا چند روزی را در جایی بمانید می‌توانید با پرداخت مبلغ ۳۵ تا ۸۰ دلار در روز، یک ماشین کرایه کنید. در نهایت می‌توانید با هواپیما رفت‌و‌آمد کنید اما از آن‌جایی که این کشور تنها دو ایرلاین بزرگ، WestJet و Air Canada، دارد، قیمت‌ها بسیار بالا هستند.

اقامت

هزینه‌ی اقامت در کانادا به شهری که انتخاب می‌کنید بستگی دارد. به طور متوسط، برای اقامت در هاستل‌ها در حدود شبی ۳۰ دلار کانادا و برای اقامت در هتل‌های ارزان‌قیمت باید در حدود ۶۵ دلار بپردازید.

کانادا

 

خورد و خوراک

اگر خودتان غذایتان را آماده کنید یا در کافه‌ها غذا بخورید، هزینه‌ی خورد و خوراک شما چندان زیاد نخواهد شد. اما در مقابل، یک وعده غذا در رستوران در حدود ۲۰ تا ۳۴ دلار هزینه دارد. ساندویچ‌های ارزان‌قیمت و فست‌فودها انتخاب‌های به‌صرفه‌تری هستند و هر وعده کمتر از ۱۳ دلار قیمت دارند. اگر تصمیم دارید خودتان غذایتان را آماده کنید، هزینه‌ی تهیه‌ی مواد غذایی برای یک هفته در حدود ۵۰ تا ۱۰۰ دلار می‌شود.

کانادا

 

غذاهای محلی

بیشتر کانادایی ها در روز سه وعده ی غذایی دارند صبحانه با غلات سرد، شیرینی، آب میوه و نوشیدنی های گرم ، مانند قهوه، چای یا شکلات گرم، نهار که معمولا ساندویچ یا سوپ است و شام که نوع آن بر اساس محلی که در آن زندگی می کنند، متفاوت است. به عنوان مثال، کانادایی ها در سواحل غربی و استان های سواحل شرقی، از غذاهای دریایی، در غرب کانادا به خصوص آلبرتا، از گوشت گاو ودر دیگر نقاط کشور، از مرغ یا گوشت خوک تغذیه می کنند. بسیاری از کانادایی ها آب گوشت را ، که به روش های مختلفی طبخ می شود، بسیار دوست دارند. پوتین غذایی کانادایی که از کبِک می آید و از سیب زمینی سرخ کرده،دَلَمه پنیر (پنیر بی نمک تازه و سفید) و سس گریوی(سس تهیه شده از عصاره گوشت در حال پخت) تهیه می شود.

کانادا

 

گوشت دودی سبک مونترال،گوشت سرسینه گاو است که به مدت یک هفته در چندین نوع ادویه جات،دانه های خردل،سیرو گشنیز خوابانده شده است سپس دودی شده و بخارپز می شود. تارت کره ای شیرینی محبوب کانادایی هاست اما ظاهر و طعم آن منطقه به منطقه تفاوت هایی دارد. سوپ لپه کانادایی در کل این سرزمین پرطرفدار بوده با شلغم ،هویج و گیاهان خشک و گاه کوفته های گوشتی تهیه می شود. نانایمو دسری از بریتیش کلمبیا که نیاز به هیچ پخت و پزی ندارد و از کاستارد،شکر،تخم مرغ،کره که با شکلات ذوب شده پوشش داده شده و تهیه می شود.

کانادا

 

در حدود 85 درصد شیره درخت افرا در کانادا تولید می شود و بیشترین استفاده آن خوردن همراه با پنکیک است. پته شینوآ غذای فرانسوی-کانادایی است که از یک لایه گوشت چرخ کرده، ذرت شیرین و پوره سیب زمینی تهیه و اغلب با سس کچاپ نیز خورده می شود. بیگل مونترال نوعی نان دوناتی شکل است که با عسل شیرین می شود و در کانادا آن را برای صبحانه استفاده می کنند. آیسد کپ نوشیدنی کانادایی تهیه شده از قهوه،خامه یا شیر و یخ است.

 

شرایط اخذ ویزا شهروندان ایرانی برای ورود به کانادا یا عبور از کانادا احتیاج به گرفتن ویزا دارند: برای گرفتن ویزای کانادا باید:

  • پاسپورت معتبر داشته باشید.
  • از شرایط سلامتی خوبی برخوردار باشید.
  • افسر مهاجرت را متقاعد نمایید که به کشور خود باز می گردید مانند علایقی همچون کار، خانواده، دارایی و …
  • داشتن پول کافی برای سفر خود.

 همچنین ممکن است موارد زیر از شما درخواست شود:

  • انجام آزمایشات پزشکی • دعوتنامه از شخصی که در کانادا زندگی می‌کند. 

 

اطلاعات گردشگری تور طلا تور طلاتور سفر به کانادا کانادا تور کانادا اطلاعات گردشگری کانادا

ثبت دیدگاه
اخبار مرتبط
دروازه قرآن

دروازه قرآن

ادامه-مطلب...
کلیسای سکره کر

کلیسای سکره کر

کلیسای سکره کر (Sacre Coeur) یکی از مهم ترین بناهای مذهبی شهر پاریس است. این کلیسا بالای تپه ای به نام مونتمارتر بنا شده است و سالانه افراد بسیاری از نقاط مختلف جهان برای …
ادامه-مطلب...
لونجا د لا سدا

لونجا د لا سدا

لونجا د لا سدا که با عنوان بازار ابریشم نیز شناخته می شود یکی از بهترین نمونه های معماری به سبک گوتیک است.
ادامه-مطلب...