فراخوانی فراخوانی ...
قلعه آلکازابا

قلعه آلکازابا


یکی از جاذبه های تاریخی شهر مالاگا، قلعه آلکازابا است. این دژ روی تپه ای در مرکز شهر مالاگا قرار دارد و از جمله استحکامات بر جا مانده از دوران مسلمانان است.

یکی از جاذبه های تاریخی شهر مالاگا، قلعه آلکازابا است. این دژ روی تپه ای در مرکز شهر مالاگا قرار دارد و از جمله استحکامات بر جا مانده از دوران مسلمانان است. باغ ها و حیاط آلکازابا به نوعی یادآور تاریخ برجا مانده موروهاست. آلکازابا، در واقع قلعه و قصر پادشاه بوده است و در قرن 11 میلادی ساخته شده است. این قلعه اهمیت تاریخی بسیاری دارد زیرا آن را نماد تاریخ و دوران حکومت موروها می دانند. مورو به مسلمان های اسپانیا گفته می شود که نژادی عربی-اسپانیایی-بربری دارند. در حال حاضر، موروها در شمال غرب آفریقا زندگی می کنند و به انگلیسی به آنها Moorish گفته می شود. قلعه آلکازابا فاصله چندانی با میدان «د آدونا» ندارد. قدمت تاریخی این بنا به 700 سال پیش بر می گردد. آنچه از تاریخچه این بنا مشخص است، آلکازابا در قرن 11 میلادی ساخته شده است. برای ورود به این قصر و قلعه باید از دربی به نام  Puerta del Cristo  به معنای «ورودی مسیح» وارد بشوید. نخستین باری که مالاگا در جنگ ها پیروز شد در این دژ جشن برپا کردند. حیاط و ورودی باغ آلکازابا با فواره های زیبا تزئین شده و شکوه خاصی به آن بخشیده است. همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم، برای ورود به این دژ باید از دری به نام «ورودی مسیح» وارد بشوید. موزه باستان شناسی و تاریخ یاین دژ نیز در امتداد همین مسیر و درون یکی از قصرهای داخلی قلعه قرار دارد. تئاتر رومی باقی مانده در این قلعه نیز در انتهای مسیر ورودی واقع شده است. قدمت این تئاتر به قرن دوم میلادی بر می گردد. البته دولت کشور اسپانیا و مسئولان شهر مالاگا، بقایای ان تئاتر را بازسازی و ترمیم کرده اند. قلعه آلکازابا در بالای تپه «گیبرالفارو» قرار دارد.

قلعه آلکازابا

آلکازابا علاوه بر ارزش باستان شناسی، موزه ای نیز در داخل خود دارد که دیدن آن خالی از لطف نیست. در کنار خود قصر و موزه آن، باغ و حیاط آلکازابا نیز با جالب توجه هستند. در این باغ بقایای باقی مانده از تئاتر رومی و فواره های آب زیبایی را می توان تماشا کرد. قلعه «د گیبرالفارو» نیز درست در کنار این قصر واقع شده است. گفته می شود این قلعه توسط فنیقی ها ساخته شده است و در قرن چهارده میلادی، حاکم جامعه مسلمانان آن زمان به نام یوسف اول، دستور ساخت این قصر را در کنار قلعه صادر کرده است. این دو قصر و قلعه از طریق دو تا از برج های قلعه «د گیبرالفارو» و از راه های زیرزمینی و تونل های متصل به هم، به یکدیگر وصل می کند. محلی که در حال حاضر بقایای دژ آلکازابا در آن قرار دارد، زمانی قلعه ای بوده است که فنیقی ها آن را ساخته بودند. بعد از آن نیز طراحی ومعماری رومی به خود گرفت تا اینکه در قرن 8 میلادی، توسط عبداارحمن اول – حاکم وقت مسلمان های اسپانیا – تصرف شد. بعدها در قرن یازده میلادی، ساختمان آلکازابا تحت تصرف و حکومت حاکمان مالاگا قرار گرفت. این حاکمان نیز مسلمانان عربی بودند که در آن زمان در اسپانیا حکومت می کردند. آنها بسیاری برای نوسازی و بازسازی این قلعه و قصر هزینه و اقدامات مفیدی انجام  دادند. سپس در قرن 13 میلادی، توپخانه ها تهدید خطرناکی برای قلعه به شمار می رفتند از این رو اقدامات امنیتی متعددی در این قلعه اعمال شدند. از جمله آنها با ید به ساخت برج ها و باروها اشاره کرد. این برج های دوقلو بسیار مستحکم بودند و قلعه از هر گونه حمله و تعرضی مصون نگه می داشتند. البته با همه این تمهیدات، در سال 1487 میلادی این قصر به تصرف ریِز کاتولیکوز ایزابل و فریناند درآمد. البته دلیل موفقیت این فتح، مشکل یا ضعف در وضعیت دفاعی و امنیتی قلعه نبود و دلیل اصلی آن گرسنگی و فقر بود. بعد از این فتح، آلکازابا تحت تسلط پادشاه مسیحی اسپانیا قرار گرفت. فیلیپ پنجم و کارلوس سوم، از جمله پادشاهانی بودند که این قلعه را به عنوان قصر محل اقامت خود بر گزیده بودند و در آن زندگی و حکمرانی می کردند.

اطلاعات گردشگری تور مالاگا مالاگا قلعه آلکازابا تور اسپانیا اسپانیا قلعه های اسپانیا طلاتور طلا تور قلعه اطلاعات گردشگری اسپانیا تور اطلاعات گردشگری مالاگا

ثبت دیدگاه
اخبار مرتبط
ایل گلی

ایل گلی

ادامه-مطلب...
معبد آگوستوس

معبد آگوستوس

معبد آگوستوس در بخش اولوس ( Ulus ) شهر آنکارا قرار دارد. بنا بر شواهد تاریخی، این معبد در اواخر قرن دوم پیش از میلاد مسیح ساخته شده است.
ادامه-مطلب...
باغ موزه هنر ایرانی

باغ موزه هنر ایرانی

باغ موزه هنر ایرانی ، یکی از مقاصد گردشگری شهر تهران است که پس از بازسازی های انجام شده در سال ۱۳۸۴ کم کم جای خود را بین گردشگران باز کرد.
ادامه-مطلب...