فراخوانی فراخوانی ...
آنکارا

آنکارا


آنکارا پایتخت همسایه ما ترکیه و دومین شهر بزرگ این کشور پس از استانبول است. این شهر قلب سیاسی سرزمین ترک هاست و از جمله نقاط گردشگر پذیر ترکیه به شمار می آید و در مرکز آناتولی بر لبه شرقی فلات بزرگ و مرتفع آناتولی در ارتفاع ۸۵۰ متری قرار گرفته است.

آنکارا پایتخت همسایه ما ترکیه و دومین شهر بزرگ این کشور پس از استانبول است. این شهر قلب سیاسی سرزمین ترک هاست و از جمله نقاط گردشگر پذیر ترکیه به شمار می آید و در مرکز آناتولی بر لبه شرقی فلات بزرگ و مرتفع آناتولی در ارتفاع ۸۵۰ متری قرار گرفته است. این شهر همچنین مرکز سیاسی استان آنکارا است. آنکارا شهری جدید و نسبتا مدرن است که عمده ی مردم آن را ترک های استانبولی و کردها تشکیل می دهند. آنکارا در میان ۴ کوه کرای گودی در جنوب، ادریس در شرق، ایلما داغ در شمال و چال در جنوب شرقی قرار دارد. در قسمت جنوب شرقی آن ۳ رودخانه جریان دارد . این شهر از معدود شهرهای توسعه‌ یافته‌ی دنیاست که در کنار ظاهر مدرن و امروزی‌اش، نشانه‌های سنتی دوران گذشته را هم حفظ کرده. ساختمان‌های سنگی، قلعه‌ها و سفره‌های باستان‌شناسی‌ آنکارا شهرت زیادی دارد و شرایط خوب بازرگانی و کشاورزی، از آن شهری مدرن ساخته که پذیرای توریست‌های بسیاری است. سفارتخانه‌‌ های کشورهای خارجی و همینطور بسیاری از دانشگاه‌های مهم ترکیه در این شهر واقع‌اند و مردم شهر بخصوص جوانان تا حدی قادر به مکالمه با زبان انگلیسی هستند.

تاریخچه

تاریخ این منطقه به عصر برنز و تمدن هاتی ها بر می گردد که در هزاره دوم قبل از میلاد توسط هیتی ها، در قرن دهم قبل از میلاد توسط فرنگی ها و سپس توسط لیدیا ایها و فارسها جایگزین شد. بعد از اینها غلاطیه ایها از نژاد سلت آمدند. اولین کسانی بودند که در قرن سوم قبل از میلاد آنکارا را پایتخت خود قرار دادند. این شهر در آن زمان انکیرا نام داشت، به معنی لنگر که یکی از قدیمیترین کلمات در زبان سلتی های دریا دوست بوده است.  این شهر متعاقبا به دست رومیها و سپس اهالی روم شرقی افتاد. سلطان آلپارسلان سلجوقی در زمان فتح مالازگیرت در 1071 راه آناتولی را به روی ترکها گشود. سپس در 1073 آنکارا را که یک موقعیت مهم برای ترابری ارتش و منابع طبیعی به قلمرو ترکیه بود تصاحب کرد. این شهر یک مرکز مهم فرهنگی، بازرگانی و هنری در زمان رومیها، و یک مرکز بازرگانی مهم در مسیر کاروانها به سمت شرق در زمان عثمانیها بود. در حدود قرن نوزدهم از اهمیت آن کاسته شد. مجددا زمانی که کمال آتاتورک آن را به عنوان یک پایگاه برای اینکه از آنجا جنگ آزادی را رهبری کند، انتخاب کرد، این شهر تبدیل به یک مرکز مهم شد. در نتیجه, نقش این شهر در جنگ و همچنین موقعیت استراتژیک آن ، آنکارا را در سال 1923 به عنوان پایتخت جمهوری جدید ترکیه معرفی کرد.

آب و هوا

آنکارا آب و هوای قاره‌ای دارد؛ زمستان‌هایش به خاطر ارتفاع از سطح دریا، سرد و پربرف‌اند و تابستان‌هایش گرم و خشک. تابستان آنکارا از سایر شهرهای ساحلی ترکیه مطبوع‌تر است. شب‌های تابستانی، گاهی خنک هم می‌شود، آنقدری که بد نیست ژاکتی به همراه داشته باشید. باران بیشتر در بهار و پاییز می‌بارد، اما معمولا مقدارش زیاد نیست و نباید نگران خیس شدن بشوید.

بهترین زمان سفر

آنکارا را بهتر است ماه‌های مه (اردیبهشت)، ژوییه (خرداد)، و از سپتامبر تا نیمه‌ی اکتبر (از اواسط شهریور تا اواخر مهر) دید.

آنکارا

 

راه های دسترسی

فرودگاه بین المللی «اِسِن‌بوغا» در ۲۸ کیلومتری آنکارا میزبان خطوط هواپیمایی از سراسر جهان، از جمله تهران است. به عنوان مثال شرکت «ایران ایر» هفته‌ای دوبار به این فرودگاه پرواز دارد. برای رسیدن به این فرودگاه علاوه بر تاکسی می‌توانید از اتوبوس‌های مخصوص فرودگاه و همینطور اتوبوس‌های عمومی استفاده کنید.  با قرار داشتن آنکارا در قلب ترکیه و در نتیجه در مرکز خط راه‌آهن مرکزی این کشور، از بسیاری از شهرها می‌توان با ترن به آن سفر کرد. مسافت استانبول تا آنکار حدود پنج و نیم ساعت طول می‌کشد. البته اگر از قطارهای شبانه استفاده کنید، به دلیل نداشتن توقف با سرعت بیشتری به مقصد خواهید رسید. به طور کلی سفر با قطار ارزان ‌تر از سفرهای اتوبوسی تمام می‌شود. ایستگاه قطار واقع در شمال میدان «کیزیلای» ( هلال احمر) آنکارا با توجه به سیستم حمل و نقل عمومی بسیار سهل ‌الوصول است. با حدود ۱۰ دقیقه پیاده‌روی از این ایستگاه، متروی آنکارا را هم می شود پیدا کرد. ترمینال شهری آنکارا سرویس ‌هایی به اغلب شهرهای ترکیه برقرار کرده که سرعت بالا و قیمت ارزانی هم دارند. از طریق تهران هم می‌شود با اتوبوس به آنکارا سفر کرد که البته حدود ۳۰ ساعت به طول می‌انجامد.

حمل و نقل داخلی

حمل و نقل در آنکارا به انتخاب خودتان بستگی دارد. تاکسی‌ها موظفند از تاکسی‌متر استفاده کنند، با این‌حال کرایه‌ها در مقایسه با ایران کمی گران‌تر است. برای کم کردن هزینه، می‌توانید از مترو، اتوبوس و مینی‌بوس استفاده کنید که همه جای شهر را پوشش می‌دهند و معمولاً توی ایستگاه‌هایشان نقشه‌ی راهنمای شهر را هم دارند. متروی آنکارا شامل دو خط است که خط غرب به شرق با نام «آنکارای» و خط شمال - جنوب با نام «آنکارا» در میدان کیزیلای (هلال احمر ) به هم می‌رسند. خط قطار حومه آنکارا هم از «سینکان» در غرب به مرکز شهر و سپس «کایاش» در شرق وصل شده است. این خط حدودا ۳۷ کیلومتر طول و ۲۶ ایستگاه دارد. خطوط اتوبوس‌رانی در آنکارا یا متعلق به شهرداری این شهر هستند و یا متعلق به بخش خصوصی که تمایز این ها در رنگ اتوبوس هایشان است. قیمت بلیط‌ های خطوط شهرداری برای یک واحد حدود 1.65 لیر است که با استفاده از کارت های مغناطیسی اعتباری متروها هم می‌شود پرداخت کرد.

اقامت

برای اقامت در این شهر خیالتان از هر بابت راحت باشد، چون هتل های خیلی خوب و متنوعی دارد که می توانید با توجه به بودجه و سلیقه‌تان بهترینش را انتخاب کنید و خوب است که بدانید در کل قیمت هتل های این شهر نسبت به شهرهای دیگر ترکیه مناسب تر است. اگر در سفر به این شهر ترجیح می دهید در بهترین هتل های شهر اقامت داشته باشید، هتل آنکارا هیلتون سا، هتل موون پیک، هتل سوئیسوتل، هتل رادیسون بلو و هتل دیوان کوکورهان از هتل های پرطرفدار 5 ستاره هستند که با توجه به 5 ستاره بودنشان هزینه اقامت در آنها بالاست اما هتل دمونتی اوتل، هتل پلازا و هتل دیوان از هتل های 4 ستاره خوب آنکارا هستند که می توانید اقامت ارزانتری در آنها داشته باشید.

آنکارا

 

خورد و خوراک

انتخاب غذا در رستوران‌های آنکارا خیلی سخت نیست و کم پیش می‌آید ذائقه‌ی ایرانی خوراک ‌های ترکی را نپسندد. اسکندرکباب، سیرابی و کوفته به همراه ماست‌ و سس‌های تند از غذاهای پرطرفدار ترکیه هستند و برای دسر هم می‌شود باقلوا یا کادیف سفارش داد که با چای و قهوه سرو می‌شوند. معمولا غذاهای کبابی متداول ترین و ارزانترین نوع رستوران در ترکیه است که هم غذای سالمی است و هم سریع حاضر می شود. یکی از لذت بخش ترین قسمت های سفر به این شهر، تست کردن غذاهای خیابانی است که پیشنهاد می کنیم حتما امتحانش کنید، اما اگر غذا خوردن در رستوران را به خیابان ترجیح می دهید، رستوران تریلی، رستوران گونایدین، رستوران کباب ۴۹، کبابی هاچی آریف بی، رستوران نامبر فور، رستوران کلیوز بالیک، رستورانDivan Çengelhan Brasserie  و رستوران Ege از بهترین رستوران های شهر هستند. اگر هم هوس غذای ایرانی کردید، رستوران ایرانی پرسپولیس همان چیزی است که دنبالش می گردید.

آنکارا

 

غذاهای محلی

آنکارا به خاطر کباب دنر خود بسیار معروف است. اگر رستوران خوبی انتخاب کنید، طعمی به یادماندنی را خواهید چشید. همینطور ماهی تازه و لذیذ بسیار در این شهر مورد استفاده قرار می‌گیرد اگرچه قیمت خیلی ارزانی هم ندارند. فست ‌فودهای مخصوص پخت خوراک ماهی در این شهر فراوانند. اگر تمایل دارید «اسکندر کباب» میل کنید، باز هم رستوران‌هایی سنتی مخصوص پخت این نوع کباب زیاد هستند. اخیرا تنوع غذایی بسیار بیشتر از اینها هم شده و می‌شود رستوران‌های مخصوص پخت غذاهایی گیاهی یا کبابی‌های متنوع را مشاهده کرد.

مراکز خرید

برای خرید از آنکارا معمولا فروشگاه های قدیمی واقع در مرکز شهر، یکی از مکان های مورد علاقه توریستان به حساب می آید. یکی از محبوب ترین خیابان های آنکارا، "چیکریکچیلار یوکوشو" است و از مراکز خرید ارزان آنکارا به شمار می آید. اگر هم از گشت و گذار در مراکز خرید مدرن لذت می برید، از بهترین مراکز خرید آنکارا مثل مرکز خرید آنکا، مرکز خرید کیزیلای ، مرکز خرید آرمادا ، مرکز خرید فروم، مرکز خرید گالریا و مرکز خرید آت لت ناتا وگا بازدید کنید. البته در برج آتاکوله آنکارا که یکی از دیدنی های آنکاراست ، مرکز خریدی 5 طبقه وجود دارد که علاوه بر خرید، می توانید از رستوران و کافه تریا هم استفاده کنید.

آنکارا

 

سوغات

اگر فکر خرید سوغاتی هستید، در بخش قدیمی آنکارا که از میدان اولوس شروع می‌شود کلی جنس رنگارنگ پیدا می‌کنید: فرش‌های کوچک و خوش‌آب و رنگ، نقره، جواهرات آنتیک و آینه‌های چوبی. اگر هم طرفدار لباس‌ و چیزهای مارک‌دار هستید باید از جنوب آنکارا خرید کنید؛ یعنی خیابان توتالی هیلمی و گردشگاه کاروم که برند های آشنایی مثل سواروسکی، سواچ و بادی‌ شاپ در آن شعبه دارند.

اطلاعات گردشگری سفر به ترکیه اطلاعات گردشگری آنکارا تور آنکارا آنکارا اطلاعات گردشگری ترکیه تور ترکیه ترکیه طلاتور طلا تور سفر به آنکارا جاذبه های ترکیه بهترین ماه سفر به ترکیه تور مکان های دیدنی آنکارا

ثبت دیدگاه
اخبار مرتبط
برج آتاکوله

برج آتاکوله

اگر به آنکارا سفر کنید، یکی از اولین چیزهایی که در این شهر توجه شما را به خود جلب خواهد کرد، برج آتاکوله آنکارا است که واقع در مرکز شهر آنکارا می باشد.
ادامه-مطلب...
شیراز

شیراز

شیراز مرکز استان فارس، یکی از کلان شهرهای ایران و یکی از مهمترین شهرهای توریستی ایران است. ارتفاع این شهر از سطح دریا حدود 1500 متر بوده و در دامنه های رشته کوه های …
ادامه-مطلب...
پارک کوهسنگی

پارک کوهسنگی

ادامه-مطلب...