فراخوانی فراخوانی ...
قزوین

قزوین


قزوین (کاسپین) یکی از شهرهای بزرگ در غرب و مرکز استان و شهرستان قزوین است. قزوین در زمان حکومت صفوی پایتخت ایران بوده و به همین دلیل دارای اماکن و موزه های تاریخی بسیاری است.

  قزوین (کاسپین) یکی از شهرهای بزرگ در غرب و مرکز استان و شهرستان قزوین است. قزوین در زمان حکومت صفوی  پایتخت ایران بوده و به همین دلیل دارای اماکن و موزه ‌های تاریخی بسیاری است. استان قزوین از شمال به استان گیلان، از جنوب به استان مرکزی، از شرق به استان البرز و از غرب به استان زنجان و همدان محدود است و ۱۳۰۴ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. استان قزوین با توجه به موقعیت جغرافیایی خود، مانند پلی، پایتخت کشور را به مناطق شمالی و غربی و کشورهای قفقاز و اروپا متصل می کند و به دلیل موقعیت مناسب، ضمن توسعه کشاورزی، صنعتی و خدماتی، به یکی از قطب‌های مهم توسعه کشور تبدیل شده است. شهر قزوین تا سال ۱۳۷۵ جزء محدوده سیاسی اداری استان تهران بود. در این سال، این شهر از استان تهران جدا شد و همراه با شهرستان تاکستان از استان زنجان، به عنوان استان قزوین در تقسیمات کشوری جای گرفت. این استان، براساس آخرین تقسیمات کشوری، دارای ۲ شهرستان، ۱۰ بخش، ۱۲ شهر، ۳۷ دهستان و ۹۳۶ آبادی دارای سکنه است و شهرستان‌های قزوین و تاکستان مجموع شهرستان‌های آن را تشکیل می‌دهند. این شهر به دلیل زادگاه بهترین خوشنویسان ایران همچون میرعماد قزوینی، پایتخت خوشنویسی ایران لقب گرفته است.

قزوین

 

تاریخچه

بر اساس اسناد و مدارک موجود، قدمت و سابقه تاریخی منطقه قزوین به دوران حکومت مادها، در قرن هفتم پیش از میلاد می رسد. در آن زمان ناحیه کوهستانی جنوب و جنوب غربی قزوین جزیی از قلمرو مادها به شمار می رفت که همواره مورد تاخت و تاز اقوام و قبایل مختلف از جمله دیالمه طبرستان قرار داشت. بررسی آثار و ابزار به دست آمده از تپه سگز آباد در منطقه بویین زهرا نشان می دهد که در این ناحیه در هزاره های چهارم و پنجم پیش از میلاد زیستگاه جماعت انسانی بوده است. گویند قزوین را شاپور اول ساسانی برای جلوگیری از تهاجمات دیلمی ها بنا نهاد. در دوره فتوحات اسلامی، این نواحی نیز در سال ۲۴ هجری قمری به تصرف مسلمانان درآمد. در سال ۴۸۳ هجری قمری، حسن صباح، رهبر اسماعیلیان ایران سرزمین الموت را که کلید دروازه دیلمیان تا گیلان به شمار می آمد و مکانی صعب العبور و غیر قابل دسترس بود، به عنوان پایگاه مبارزه برگزید. اسماعیلیه به مدت دو قرن از قلعه الموت که مرکز فرماندهی آنان به شمار می رفت، به کنترل سایر مراکز خود و قلعه های فراوانی که در بخش های مختلف کشور ایجاد کرده بودند، پرداختند. سرانجام قلعه الموت در سال ۶۵۴ هجری قمری در زمان رکن الدین خورشاه آخرین فرمانروای اسماعیلیان تسلیم هولاکوخان مغول گردید و بدین ترتیب حکومت آنان نیز پایان یافت. به طور کلی این شهر در قرن هفتم و نیمه اول قرن هشتم وسعت فراوان داشته و در تقسیم بندی کشوری دوره مغولان عنوان تومان (معادل استان) را دارا بوده است. در عهد صفوی، به سبب موقعیت خاص این سرزمین دگربار رونق و آبادانی چشمگیری یافت و از سال ۹۵۵ تا سال ۱۰۰۰ هجری قمری قزوین پایتخت دولت صفوی بود. در جنگ جهانی اول سپاهیان روس در سال ۱۲۹۷ هجری شمسی این منطقه را اشغال کردند و همچنین در جنگ جهانی دوم به سال ۱۳۲۰ هجری شمسی نیروی هوایی شوروی برخی از قسمت های آن را بمباران کرد.

آب و هوا

استان قزوین به علت تنوع جغرافیایى، داراى آب و هواى متنوع مى ‏باشد. آب و هواى ناحیه شمالى آن کوهستانى، در زمستان‏ها هوا بسیار سرد و تابستان‏ها هوایى معتدل دارد. نواحى دشتى آن داراى زمستان‏هاى سرد و تابستان‏هاى گرم و خشک مى‏باشد.

بهترین زمان سفر

اگرچه این شهر در تمام طول سال مقصد مناسبی است اما بهار بهترین فصل سفر به قزوین است.

راه های دسترسی

مترو قزوین به تهران در امتداد مترو تهران به کرج و هشتگرد قرار دارد. طول کل این خط از هشتگرد تا قزوین حدود ۷۰ کیلومتر بوده و در شهرهای نظر آباد، آبیک، شهرک صنعتی کاسپین، محمدیه و قزوین ایستگاه خواهد داشت. محل عبور مترو ضلع شمالی آزاد راه خواهد بود. استان قزوین با دارا بودن بیش از ۲۱۶ کیلومتر آزادراه در مسیرهای، تهران-قزوین، قزوین-زنجان و قزوین-رشت، ۲۲۱ کیلومتر بزرگراه، ۷۰ کیلومتر راه اصلی و ۲۲۶ کیلومتر جاده بین شهری، یکی از شاهراه‌های ارتباطی کشور محسوب می‌شود. استان قزوین ۸ استان کشور را به طور مستقیم پیوند می‌دهد و ۱۱ استان نیز ارتباطشان از این استان انجام می‌شود. این استان با دارا بودن تنها ۱ درصد از مساحت کشور ۱۵ درصد از آزادراه های کشور را در خود جای داده است. ترمینال آزادگان با مساحت ۲۷٫۹۶۶ مترمربع در شرق قزوین و ترمینال غرب به مساحت ۸٫۳۲۸ مترمربع در غرب شهر به فعالیت می‌پردازند. در حال حاضر یک فرودگاه در شهر وجود دارد که هواپیماهای کوچک در آن رفت و آمد دارند. برنامه‌هایی برای توسعه این فرودگاه در دست بررسی است. این فرودگاه توسط شهرداری قزوین خریداری شده است.

حمل و نقل داخلی

به منظور رفاه حال شهروندان و افزایش استفاده از اتوبوس در حمل ونقل عمومی برای آینده شهر سه خط BRT پیش بینی شده است که یک خط BRT از سبزه میدان به سمت شمال شهر تا اسماعیل‌آباد، یک خط دیگر از جنوب شرقی از مقابل ترمینال مرکزی آغاز شده و تا مینودر و کوثر است و خط BRT دیگر نیز از قسمت جنوب غربی و از میدان دفاع مقدس، خیابان شهید بابایی و متصل به دانشگاه آزاد می‌شود.

اقامت

اگه بین مردم خونگرم و مهمان نواز قزوین، آشنا یا خویشاوندی ندارید می توانید از هتل های این شهر برای اقامتتان استفاه کنید. در سفر به استان قزوین نگرانی وجود ندارد چون هتل ها و اقامتگاه های خوبی دارد و بنا بر هر سلیقه و قیمتی می توان از آنها استفاده کرد. معروف ترین هتل های قزوین هتل مرمر، هتل البرز، هتل ایران، هتل ورزش، هتل میرعماد و هتل ایرانیان هستند. 

قزوین

 

خورد و خوراک

از رستوران های معروف شهر قزوین می توان به رستوران نمونه در خیابان فردوسی شمالی، بالای پاساژ نارون، رستوران اقبالی سه راه خیام و رستوران کرمانی چهار راه ولیعصر کوچه بانک ملی اشاره کرد. همچنین رستوران ایتالیایی کاخ در چهار راه ولیعصر، به طرف میدان مینودر را می توان نام برد که بیشتر پیتزا دارد و به صورت فست فود به ارائه خدمات مشغول است.  رستوران مدیترانه در خیابان دهخدا، روبروی پمپ بنزین، مرکز خرید نارون، طبقه سوم یکی دیگر از رستوران های قزوین است که غذای لبنانی عرضه می کند. مسئولان آن نیز لبنانی هستند و غذایی خاص برای مشتری ها ارائه می کنند. رستوران شانی در خیابان فلسطین، حد فاصل چهار راه فلسطین و چهار راه عمران، مجتمع داریوش، طبقه دوم قرار دارد. این رستوران غذای ایرانی، غذای فرهنگی، استیک و کباب عرضه می کند و از رستوران های معروف قزوین به شمار می رود.

غذاهای محلی

معروفترین غذای قزوینی ها قیمه نثار و فسنجون ا‌ست. شیرین پلو و کوکوی شیرین، آش دوغ، آش دندان کشه، یتیمچه، ماش پیازو، اشکنه و دیماج از غذاهای دیگر این شهر هستند.

قزوین

 

مراکز خرید

از مراکز خرید خوب شهر می توان به مرکز خرید نارون، مرکز خرید ایرانیان، مجتمع تجاری- اداری داریوش و مجتمع تجاری فردوسی اشاره کرد.

سوغات

انواع شیرینی از سوغاتی های معروف قزوین است که متداول‌ ترین آنها نان برنجی، نان نخودی، نان قندی، نان بادامی، نان گردویی، پادرازی، نان نازک، نان چرخی، نان چایی، اتابکی، ولیعهدی، حاج کریمی، باقلوای پیچ، باقلوای لوزی نان چایی، نان قندی، نخودی و باقلوای سه رنگ قزوینی هستند.  قزوین چند سوغات فصلی مثل انار، گردو، فندق، پسته و انگور هم دارد که می توانید در فصل های مناسب آنها را تهیه کنید. اگر برای گشت و گذار به بازار قزوین رفتید، حتما سراغ پنیر کوزه‌ای با طعم زیره، سبزی یا ساده رو بگیرید که در کمتر جایی به چشم می خورد و طعم فوق العاده ای دارد.  

قزوین

اطلاعات گردشگری ایران آسیا تور قزوین طلاتور طلا تور اطلاعات گردشگری قزوین اطلاعات گردشگری ایران ایرانگردی تور قزوین

ثبت دیدگاه
اخبار مرتبط
میدان پلازا مایور

میدان پلازا مایور

میدان پلازا مایور (Plaza Mayor) یکی از شلوغ ترین و محبوب ترین میدان های شهر مادرید است که یک میدان بزرگ با طراحی متقارن می باشد و توسط ساختمان های آجر قرمز زیبا محصور شده …
ادامه-مطلب...
قصر تابستانی

قصر تابستانی

قصر تابستانی پکن مکانی بسیار دیدنی و جذاب همانطور که اسم قصر روی آن است به زیبایی آن نیز می باشد و این قصر محلی بوده برای استراحت امپراطوران چین در تابستان این قصر که …
ادامه-مطلب...
موزه جنگ بزرگ میهنی | یادآور جنگ بین شوروی و آلمان

موزه جنگ بزرگ میهنی | یادآور جنگ بین شوروی و آلمان

در ماه جون 1943  در اواسط مبارزه برای آزادی اکراین ،جمهوری اکراین تصمیم گرفت تا موزه موزه جنگ بزرگ میهنی مردم اوکراین را بنا کند، که البته این امر به دلیل باز سازی و …
ادامه-مطلب...