فراخوانی فراخوانی ...
باتومی

باتومی


باتومی شهری ساحلی واقع در ساحل دریای سیاه و پایتخت جمهوری خودمختار آجارا در جنوب غرب گرجستان است. این شهر در مجاورت مرز گرجستان و ترکیه قرار دارد. برخی مواقع، باتومی به عنوان پایتخت دوم گرجستان نیز در نظر گرفته می شود.

باتومی شهری ساحلی واقع در ساحل دریای سیاه و پایتخت جمهوری خودمختار آجارا در جنوب غرب گرجستان است. این شهر در مجاورت مرز گرجستان و ترکیه قرار دارد. برخی مواقع، باتومی به عنوان پایتخت دوم گرجستان نیز در نظر گرفته می شود. جمعیت این شهر بر اساس سرشماری سال 2008 برابر با 180 هزار نفر بوده و به عنوان بندر و مرکز تجاری مهمی در گرجستان شناخته می شود. اقتصاد این شهر بیشتر به صنعت گردشگری متکی است. باتومی با برخورداری از سواحلی زیبا و دیدنی باتومی یکی از مقاصد اصلی گردشگری در حاشیه دریای سیاه و قفقاز محسوب می شود. اکثر سواحل باتومی سنگی بوده و برای استفاده از سواحل شنی باید از شهر خارج شوید.

p6-3

 

تاریخچه

بنابر روایات هردوت، سکاها از طریق آزوو(آزف) به ولایت باطوم آمده‌اند. باطوم در دوره هخامنشیان، از متصرفات پادشاهان هخامنشی شمرده می‌شد. این شهر در محل بندرگاه قدیمی رومی باتوس، که احداث آن را به آدریانوس نسبت می‌دهند، بنا شد. بعد ها یوستی نیانوس از پادشاهان روم شرقی آنجا را تصرف کرد و پس از بنای دژ پترا در شمال آن، باتوس اهمیت خود را از دست داد و مدتی بعد، جزو متصرفات پادشاهان لز شد.  در ۶۴۳ میلادی حبیب بن مسلمه، سردار مسلمان، گرجستان و از جمله باطوم را به صلح گشود و این شهر به دست مسلمانان افتاد. در اواخر سده ۱۰میلادی، باطوم جزو حکومت متحد گرجستان شمرده می‌شد و پس از تجزیه امپراتوری گرجستان، امیران متاوارهای گوری در آنجا مستقر شدند. در سده ۱۵میلادی، شهر و ناحیه باطوم مدتی در دست سلاطین عثمانی بود و از ۱۶۲۷میلادی جزو متصرفات عثمانی شد و ظاهراً از همین دوره، اسلام در آنجا رواج یافت. در اوایل سلطنت سلطان احمد سوم مردم گرجستان شورش کردند و از پرداخت مالیات سر باز زدند، ولی شورش سرکوب شد و عثمانی‌ها در باطوم و چند جای دیگر قلعه‌هایی بنا نهادند. در زمان سلطنت عبدالعزیز عثمانی مسجد جامعی به نام عزیزیه در باطوم ساخته شد. در ۱۸۷۸م، قشون روسی بندر و شهر باطوم را تصرف کردند و در ۲۸ اوت همان سال، به موجب عهدنامه سان‌استفانو، باطوم به آنان واگذار گردید، اما بعدها باز جزو گرجستان شد. در آوریل ۱۹۱۸م، قشون عثمانی باطوم را اشغال کرد و سال بعد سپاهیان انگلیس وارد آنجا شدند. در ژوئن ۱۹۱۹م، انگلیسی‌ها باطوم را تخلیه کردند. پس از آن جمهوری گرجستان تأسیس شد ولی بعد از مدت کوتاهی، سقوط کرد و حزب کمونیست قدرت را به دست گرفت و گرجستان جزو اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی شد. در مارس ۱۹۲۱م، بر اثر معاهده‌ای بین دولت ترکیه و شوروی، قسمتی از گرجستان به نام قارص و اردهان به ترک‌ها واگذار شد و باطوم همچنان در گرجستان باقی‌ماند و در ۱۶ ژوئن همان سال، مرکز جمهوری سوسیالیستی آجارستان شد.

آب و هوا

آب و هوای باتومی به شدت تحت تاثیر جریان های دریا به خشکی دریای سیاه و تاثیرات وابسته به تپه ها و کوهستان های نزدیک به آن بوده و از این رو، تقریبا در تمام طول سال با بارش های چشمگیر مواجه است. بر همین اساس، باتومی پر بارش ترین شهر در گرجستان و منطقه قفقاز محسوب می شود. میانگین دمای سالانه باتومی تقریبا 14 درجه سانتیگراد است. ژانویه(دی-بهمن) با میانگین دمای 7 درجه سانتیگراد سردترین ماه و آگوست(مرداد-شهریور) با میانگین دمای 22 درجه سانتیگراد گرم ترین ماه در این شهر هستند. کمترین و بیشترین دمای ثبت شده در باتومی به ترتیب برابر با منفی 9 درجه سانتیگراد و 40 درجه سانتیگراد بوده اند.

باتومی

 

بهترین زمان سفر

بهترین زمان برای سفر به باتومی از ماه جولای تا سپتامبر است در ماه جولای هوا نسبتاً گرم است و گرمای هوا، امکان استفاده از مناطق زیبای ساحلی را مهیا می کند. اگر دمای نسبتاً خنک تری را ترجیح می دهید می توانید ماه سپتامبر را برای سفر انتخاب کنید هوای خنک این ماه امکان گشت و گذار بیشتری را در شهر فراهم می کند.

راه های دسترسی

فرودگاه بین المللی باتومی در 2 کیلومتری جنوب این شهر قرار گرفته است. همچنین، این فرودگاه در 20 کیلومتری شمال شرق شهر هوپا در ترکیه قرار داشته و به ارائه خدمات پروازهای داخلی و بین المللی برای شمال شرق ترکیه می پردازد. فرودگاه باتومی یکی از سه فرودگاه بین المللی فعال در گرجستان است. اتوبوس و مینی بوس های باتومی به طور منظم در مسیر باتومی تفلیس در حرکت هستند. مدت زمان بین این دو شهر 6 ساعت است. هزینه استفاده از خدمات آنها 18 لاری بوده و مسافران می توانند از مناظر زیبای موجود در طول مسیر لذت ببرند.  خطوط راه آهن گرجستان بین باتومی و تفلیس فعال هستند. قطار شب ساعت 22:55 تفلیس را ترک کرده و ساعت 7:05 روز بعد وارد ایستگاه  "Makhinjauri" باتومی می شود. قطار روز نیز ساعت 8:50 صبح تفلیس را ترک کرده و ساعت 4:00 بعد از ظهر وارد باتومی می شود. از سوچی روسیه و اودسا اکراین می توان با قایق به باتومی دسترسی داشت. همچنین از پوتی نیز امکان دسترس به باتومی وجود داشته، اما این سفری باری محسوب می شود. قایق های سوچی سه روز در هفته (چهارشنبه، جمعه و یکشنبه) به سوی باتومی حرکت می کنند.

حمل و نقل داخلی

خدمات حمل و نقل در باتومی شامل اتوبوس، قطار، مینی بوس، تاکسی و دوچرخه می شود. در داخل شهر باتومی مینی باس ها و ون ها به ارائه خدمات می پردازند. خدمات ارائه شده توسط تاکسی ها در این شهر نیز در حد متوسط است و مردم کمتر از این نوع وسیله حمل و نقل استفاده می کنند. با استفاده از طرح اشتراک گذاری خودکار دوچرخه که باتوم ولو نامیده می شود، امکان استفاده از دوچرخه و گردش در امتداد سواحل باتومی وجود دارد.

اقامت

باتومی هم مانند بقیه شهرهای اروپایی و به خاطر داشتن توریست های زیاد پر از هتل های 2 تا 5 ستاره است.  هتل هیلتون  Hilton Batumi   ، هتل Best Eastern Intourist Batumi  ، سوئیت دیوان Divan Suites Batumi  ، هتل شرایتون Sheraton Batumi Hotel   و هتل رادیسون بلو  Radisson Blu Hotel Batumi   از بهترین و توریستی ترین هتل هایی هستند که شما می توانید با توجه به امکانات و هزینه ای که قرار است پرداخت کنید بهترین آنرا انتخاب کنید.

p6-2

 

خورد و خوراک

حتما به رستوران‌های کوچک و محلی باتومی که به طور معمول به صورت خانوداگی اداره می‌شود سر بزنید، این غذافروشی‌های کوچک بهترین مکان برای امتحان غذاهای محلی در حال و هوایی کاملا گرجی است. اما به یک نکته باید توجه داشته باشید، در برخی رستوران‌های محلی گرجستان خبری از منوی انگلیسی نیست و رسم الخط متفاوت آنها نیز امکان خواندن را برای کسی که گرجی نداند دشوار می‌کند. 

غذاهای محلی

گرجستان غربی غذاهای محلی فراوانی دارد اما در باتومی شما حتماً باید یکی از آن‌ها را امتحان کنید که اسمش هست خاچاپوری و آچارولی. شکل خاچاپوری شبیه قایق وایکینگ ‌هاست و درونش علاوه بر پنیر، تخم‌مرغ هم می‌ریزند.

باتومی

 

مراکز خرید

خرید در هر شهر و هر شرایطی لذت بخش است ولی باتومی از شهرهایی نیست که شما را با خرید کردن خیلی خوشحال کند. این شهر با دیدنی هایی که دارد آنقدر زمان شما را پر می کند که خرید را به کلی فراموش می کنید. ولی در هر صورت اگر علاقه به خرید از این شهر دارید بهترین گزینه می تواند مرکز خرید باتومی باشد.

سوغات

 از بین همه محصولاتی که گردشگران دوست دارند به عنوان سوغاتی آن را بخرند، تنها مواد بهداشتی و آرایشی قیمتی مناسب تر از ایران دارند. در بقیه موارد مانند لباس و کیف و کفش و پارچه قیمتها از ایران هم گرانتر است. با این حال در منطقه کمال پاشای ترکیه در 5 کیلومتری مرز سارپ مرکز خرید بزرگ و زیبایی وجود دارد که بیشتر مسافران ایرانی سوغاتشان را از آنجا تهیه می کنند. مارک های معروف ترک و اروپایی در حراج های مختلف این مرکز خرید که به استانبول شهرت دارد با قیمتهای بسیار مناسبی عرضه می شوند که هم می توان طی اقامت در باتومی یک نیم روز را برای رفتن به مرز صرف کرد و هم می توان هنگام بازگشت از گرجستان با توقفی چند ساعته در مرکز خرید استانبول، هر آنچه که از یک مسافر خارجی انتظار می رود خرید و سوغات برد.

تور مکان های دیدنی گرجستان سفر به گرجستان طلاتور تور باتومی باتومی تور گرجستان گرجستان اطلاعات گردشگری باتومی اطلاعات گردشگری گرجستان مکان های دیدنی باتومی

ثبت دیدگاه
اخبار مرتبط
بازار بزرگ استانبول

بازار بزرگ استانبول

بازار کاپالی چارشی یا همان بازار بزرگ استانبول نام بازاری در شهر استانبول می باشد که بخاطر قدمت و تاریخی بودنش تبدیل به یکی از بهترین و پربازدیدترین جاذبه گردشگری در …
ادامه-مطلب...
جزیره لانتائو هنگ کنگ

جزیره لانتائو هنگ کنگ

جزیره لانتائو هنگ کنگ چین بزرگترین جزیره در هنگ کنگ با مناظر طبیعی زیبا و سواحل خیره کننده است و در دهانه رودخانه مروارید قرار گرفته است که دارای مناظر زیبا و مکان …
ادامه-مطلب...
موزه رویال تورنتو

موزه رویال تورنتو

این موزه سلطنتی یکی از مکان های دیدنی تورنتو می باشد که همه ساله بسیاری از گردشگران تور کانادا را به سمت خود جذب می کند.
ادامه-مطلب...