فراخوانی فراخوانی ...

گرجستان

گرجستان

گرجستان


گرجستان کشوری زیبا در جنوب رشته‌کوه قفقاز و در همسایگی ارمنستان و جمهوری آذربایجان، کشورهای قفقاز جنوبی را تشکیل می‌دهند. علاوه بر این، گرجستان با ترکیه و روسیه نیز مرز زمینی دارد . گرجستان از سمت غرب در کنار دریای سیاه امتداد یافته است که ترکیب مجاورت در کنار دریای سیاه و رشته کوه های قفقاز ، مناظر طبیعی بسیار چشم‌ نوازی را فراهم آورده است . چهارفصل بودن و داشتن آب و هوای بسیار متنوع از دیگر خصوصیات ممتاز این کشور است . گرجستان در کنار طبیعت زیبا دارای بناهای تاریخی همچون کلیساهای کهن نیز می‌باشد . در حقیقت گرجی‌ها دومین ملت بعد از ارمنی‌ها بودند که مسیحیت را در سال ۳۳۷ میلادی به عنوان دین رسمی خود برگزیدند. بدلیل نزدیکی گرجستان ، هزینه‌های پایین مسافرت به این کشور و همین طور مهمان ‌نوازی گرجی‌ها ، هرساله به تعداد مشتاقان ایرانی مسافر به این کشور افزوده می‌شود که معمولا از دو مسیر زمینی و با گذر از ارمنستان و یا گذر از مرز ترکیه و نیز به طریق پرواز هوایی به گرجستان سفر می‌کنند . زبان گرجی در شمار زبان‌های قفقازی بوده که در منطقه‌ی قفقاز بین دریای سیاه و دریای خزر با آن ارتباط برقرار می شود .

ساعت به وقت

گرجستان نیم ساعت از به وقت تهران جلوتر است .

واحد پول

گرجستان لار بوده و جهت تبدیل دلار به لار در شهرهای گرجستان با مراجعه به صرافی ها که به وفور در سطح شهر فعالیت می کنند و معمولا به قیمت بهتری می فروشند مراجعه کنید ، اگرچه بانک ها نیز خدمات مشابه ای ارائه می کنند .

گرجستان

 

تاریخچه

با توجه به بررسی‌های انجام‌شده ، تاریخ سکونت بشر در گرجستان را به دو میلیون سال پیش مربوط می‌دانند ، زمانی که انسان‌های اولیه خیلی قبل تر از دوره پارینه‌سنگی در این سرزمین می‌زیستند . این سرزمین کهن بعد از شروع عصر آهن رو به پیشرفت و آبادانی نهاد تا اینکه اقوامی از بین‌النهرین امپراطوری «اورارتوها» را در این منطقه تشکیل دادند . در سال ۳۳۷ بعد از میلاد مسیح ، مسیحیت به عنوان دین رسمی گرجستان اعلام شد و این کشور جزو اولین سرزمین‌هایی بود که مسیحیت را رسمی نمود . با اشاعه مسیحیت حکومتی، ادبیات باستانی گرجی رو به زوال گذاشت و بتدریج فرهنگ اجتماعی و سیاسی جامعه تغییر کرد . گرجستان اگرچه در دوره‌هایی چون صفویه و افشاریه جزو ایران محسوب می‌شد ، اما به دلیل جنایات آقامحمدخان قاجار و نفرتی که مردم گرجستان از ایرانی‌ها پیدا کرده بودند ، زمینه‌ های استقلال این کشور روز به روز فراهم‌تر می‌گشت گرچه جدایی گرجستان از حکومت ایران طبق عهدنامه گلستان صورت گرفت. گرجستان تا بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ استقلالی نداشت . 

آب و هوا

تنوع آب و هوایی یکی از ویژگی‌های گرجستان محسوب می‌شود به طوری که در یک فصل هم می‌توان در کوهستان و بر روی برف اسکی کرد و هم در ساحل گرم دریا شنا نمود. به عنوان معیار می‌توان گفت که دمای متوسط گرجستان از دمای هوای تهران در تابستان ۱۰ درجه خنک‌تر است .  فصل‌های بهار و پاییز بسیار پرباران بوده و تابستان و زمستان تقریبا خشک هستند که البته در ارتفاعات مختلف ، این مسئله ممکن است متفاوت باشد . رشته‌کوه قفقاز زمستان‌های سخت و بسیار سردی برای ساکنین این منطقه به ارمغان می‌آورد . با توجه به ساحلی‌بودن بخش غربی این کشور آب و هوای این قسمت مرطوب‌تر بوده و به آب و هوای مدیترانه‌ای نزدیک است .

بهترین زمان سفر  

از اواخر بهار که بارش‌های فصلی کمتر می‌شوند تا اواخر تابستان ، بهترین زمان های سفر به این کشور است . دقیق‌تر اینکه، با توجه به وضعیت آب و هوایی و بارندگی ، خرداد و تابستان‌های آفتابی و تقریبا معتدل آن است . لازم به ذکر است قسمت غرب این کشور با توجه به نزدیکی به دریای سیاه مرطوب‌تر بوده و تنوع گیاهی بیشتری را نیز داراست.

گرجستان

 

راه های دسترسی

هم به صورت هوایی و هم به صورت زمینی می توان به کشور گرجستان سفر نمود.  برای سفر به گرجستان مسیر های زمینی وجود دارد که مسافرین می توانند با ترانزیت کردن وسیله نقلیه خود در ایران، برای سفر اقدام کنند. مسیرهای زمینی برای سفر به گرجستان به شرح ذیل می باشد:

  • مسیر زمینی از طریق جمهوری آذربایجان:

مسافران از طریق مرز زمینی بیله سوار و یا آستارا وارد جمهوری آذربایجان شده و پس از عبور از جاده های این کشور از طریق مرز زمینی « پل قرمز» وارد گرجستان می شوند. این مسیر به لحاظ نزدیکی و عدم کوهستانی بودن مناسب است؛ ولی جاده های جمهوری آذربایجان در برخی از مناطق ناهموار هستند و یا در دست تعمیر می باشند. در مسیر راه نیز مزاحمت ها و اخذ رشوه از سوی برخی سو استفاده کنندگان دولتی یا غیر دولتی به مراتب گزارش شده است. کسانی که قصد دارند هم حین ورود و هم خروج، از قلمرو جمهوری آذربایجان استفاده کنند، باید « روادید 2 بار ورود» دریافت نمایند. جمهوری آذربایجان در مبادی ورودی و خروجی برای اتباع  ایرانی، روادید صادر نمی کند؛ لذا ایرانیان باید از سفارتخانه ها یا سرکنسولگری های این کشور در ایران ( تهران و تبریز) قبلا روادید دریافت کنند. کسانی که در گذرنامه های آنان روادید و مهر ورود و خروج ارمنستان وجود داشته باشد، امکان سفر به جمهوری آذربایجان نخواهند داشت و با مشکلات زیاد مواجه خواهند شد.

  • مسیر زمینی ارمنستان:

مسافرانی که قصد سفر به گرجستان را دارند، علاوه بر مسیر جمهوری آذربایجان، می توانند از طریق مرز «نوردوز» وارد ارمنستان شده و پس از عبور از جاده های کوهستانی ارمنستان، از طریق مرز «ساداخلو» وارد گرجستان شوند. با توجه به کوهستانی بودن مسیر بویژه در ارمنستان، این مسیر در فصل زمستان توصیه نمی شود. باید توجه داشت که برای سفر به ارمنستان روادید لازم است. کسانی که قصد دارند هم حین ورود و هم خروج وارد ارمنستان شوند، باید روادید 2 بار ورود دریافت کنند. ارمنستان در حال حاضر در مبادی مرزی نیز برای ایرانیان روادید صادر می کند.

بهترین مسیر سفر زمینی به کشور گرجستان، استفاده از خاک کشور ترکیه می باشد. مسافرانی که مسیر زمینی ترکیه را برای سفر به گرجستان انتخاب می کنند، می توانند پس از خروج از مرز بازرگان از طریق یکی از دو مرز زمینی « پوسوف» یا « سارپی» ( در نزدیکی بندر باتومی)  و یا مرز « واله» از ترکیه وارد گرجستان شوند. مرز سارپی به بندر باتومی  و مرز واله به شهر تفلیس نزدیکتر هستند. نکته مهم اینکه وجود جاده های نسبتا خوب، مسیر ترکیه را برای مسافران  ایرانی مناسب تر می سازد.  به ویژه اینکه ایرانیان برای ورود به ترکیه، نیازمند روادید نیستند.

حمل و نقل داخلی

تاکسی ارزان ترین وسیله حمل و نقل در گرجستان می باشد. بیشتر تاکسی ها با وجودی که غیر رسمی (شخصی) ، اکثراً قابل اطمینان می باشند اما فراموش نکنید قبل از سوار شدن قیمت را مشخص کنید . شرایط نابسامان جاده‌ها و ضعف در رانندگی هر دو به معنی نداشتن راحتی در رانندگی در گرجستان است. تعدادی بزرگراه نیز وجود دارد که شرایط آنها نیز خوب گزارش نمی‌شود . همچنین باقی بزرگراه ها با کمبود آسفالت مواجه هستند . در صورتی که می‌خواهید در این کشور رانندگی کنید، بدون داشتن اطلاعات تخصصی محلی تهیه بنزین و به طورکلی سوخت بسیار سخت است و بهتر است در تفلیس باک ماشین تان را پر از بنزین کنید تا در حین حرکت از تفلیس به باقی شهرهای گرجستان دچار مشکل نشوید . وضعیت این اتوبوس‌ها نیز در شرایط مناسب نیست . جداول زمانبندی شده حرکت اتوبوس‌ها به صورت مرتب تغییر می‌کند و نمیتوان به ساعت‌های درج شده و روزهای حرکت، اعتماد کرد. Mashrutkas به صورت مینی بوس برون شهری است که به بسیاری از مقاصد اصلی و با رعایت نکات ابتدایی وضعیت خدمت رسانی بهتری نسبت به باقی اتوبوس‌ها دارد . نقشه جاده ها و همچنین علائم راهنمایی و رانندگی در جاده‌ها تا حدود بسیار زیادی وجود ندارد. شبکه راه آهن نه چندان سریع و بسیار ارزان سراسر گرجستان را پوشش داده است . خط هواپیمایی گرجستان مسیرهوایی تفلیس تا باتومی و بالعکس را پوشش می‌دهد.

اقامت

هرساله در گرجستان بر تعداد هتل‌هایی با استاندارد‌های کشورهای اروپای غربی ، خصوصا در شهرهای بزرگ و توریستی چون تفلیس و باتومی، افزوده می‌شود . با این حال هنوز اجاره‌ی اتاق‌های خصوصی ارزان‌ترین و راحت‌ترین روش اقامت در این کشور محسوب می‌شود. همینطور امکانات هتل‌ها در شهرهایی به جز باتومی و تفلیس، کم یا ناقص بوده و قیمت بالاتری نیز خواهند داشت. بنابراین حتما رزرو هتل را مدنظر داشته باشید و از امکانات هتل‌های شهر مقصد کسب اطلاع کنید که بهترین روش پرسش از مسافران قبلی این هتل‌هاست . به هر صورت صنعت توریسم این کشور ، نوپاست و راه زیادی در پیش دارد تا به استانداردهای جهانی برسد با این حال جذابیت‌های طبیعی و تاریخی این کشور کهن بسیار فراتر از این است که سختی‌ها و مشکلات کوچک مانع از سفر شما بشوند. این مطلب را به خاطر داشته باشید که تقریبا در تمامی روستاها و شهرهای کوچک این کشور مفهوم مهمان خانه بسیار پذیرفته شده است و حتما می‌توانید خانه هایی را پیدا کنید که قسمتی از خانه خود را با امکانات محدود به شما کرایه می دهند ، حتی برخی از این خانه‌ها به اینترنت هم مجهز هستند.

گرجستان

 

خورد و خوراک

در گرجستان هرگز نگران خورد و خوراک خود نباشید . انواع رستوران های محلی و رستوران های ایرانی و همچنین فست فود های بین المللی در گرجستان مشغول به سرویس دهی می باشند . کوهستانی‌بودن اغلب نقاط این کشور و وجود مراتع حاصلخیز و سرسبز سبب گسترش استفاده از محصولات دامی شده است. بطوری‌که گوشت گوسفند، انواع پرندگان اهلی و وحشی و لبنیات نقش ویژه‌ای در آشپزی گرجی ایفا می کنند. این محصولات اگرچه کیفیت بسیار بالا داشته و کاملا طبیعی هستند، قیمت بسیار پایینی نسبت به دیگر کشورها دارند. هنگام سفر به این کشور از خرید میوه‌های گرجستان غفلت نکنید. 

غذاهای محلی

غذاها و نوشیدنی‌های خانگی گرجی بسیار متنوع است و به احتمال زیاد طعم غذاها را سال‌ها به یاد خواهید . مهمترین غذاهای گرجی خاچاپوری (khachapuri)، خینکالی (Khinkali)، چاناخی (Chanakhi) هستند. خاچاپوری از آرد، پنیر، روغن و تخم ‌مرغ تشکیل شده و لازم نیست با نان و برنج خورده شود. از آنجا که این غذا پروتئین کافی به بدن می‌رساند و گرجی‌ها عادت به صرف غذای سنگین در طول روز ندارند، بسیاری از آنها به خوردن یک خاچاپوری برای ناهار قناعت می‌کنند. چاناخی از تکه‌های بادنجان، گوشت بره، گوجه درسته پخته و فلفل سبز به همراه سبزیجات و سیر تشکیل شده است. خینکالی نیز خمیرهای پخته‌شده‌ای است که در آن گوشت چرخ‌کرده و فلفل سیاه قرار داده‌اند. سالاد سزار هم سالاد معروف آنهاست که پیشنهاد می شود به همراه تمامی غذاهای گرجی صرف شود.

گرجستان

 

مراکز خرید

قیمت کالاها در گرجستان بواسطه حضور این کشور در سازمان تجارت جهانی نسبتا ارزان است. در گرجستان مانند دوبی مراکز خرید مدرن و پیشرفته و مانند ترکیه بازارهای پررونق وجود ندارد.   بسیاری از برندهای پوشاک، کیف و کفش در گرجستان شعبه دارند. چون اینجا کشوری جهان سومی است با اقتصاد ضعیف، گاهی این فروشگاهها تخفیف های خوبی در نظر می گیرند. کسانی که به پوشاک مارکدار و معروف علاقه دارند، می توانند اینجا کالاهای مناسبی پیدا کنند.  گرجستان جای خوبی برای خرید کالاهای قدیمی و کهنه است. یک بازار عتیقه فروشی بنام پل خشک در تفلیس وجود دارد که در آنجا همه چیز یافت می شود. مشاهده شده است که برخی از ایرانیان از اینجا پیانو و گاه ظروف قدیمی خریداری می کنند. جواهرات ( غیر از طلا ) در این کشور قیمت پایینی دارند، چرا که معادن این کشور بسیار غنی است. کیفیت این جواهرات نیز بسیار بالاست، بطوری‌که بسیاری از گردشگران تنها برای خرید جواهرات به آنجا سفر می کنند. برای خرید جواهرات به مکان‌های معتبر مراجعه نمایید و قیمت کالای مورد نظر خود را در فروشگاه‌های مختلف چک نمایید.

گرجستان

 

سوغات

سوغاتی های گرجستان بسیار متنوع و زیبا هستند. انواع سوغاتی های گرجستان عبارتند از : صنایع دستی مختلف و رنگارنگ با معماری بسیار زیبا شامل انواع مجسمه های فلزی و چوبی، بشقاب های رنگارنگ که در مرکز آنها نقوشی از شهر تفلیس و کشور گرجستان نقش بسته است و … فرش و گلیم های مختلف با معماری زیبا و جالب و رنگ آمیزی منحصر به فرد یکی دیگر از سوغاتی های گرجستان محسوب می شود. کلاه های نمدی و لباس هایی ضخیم که عمدتاً از پشم بز تهیه می شوند یکی دیگر از سوغاتی های گرجستان می باشد . سوغاتی کشور گرجستان علاوه بر موارد مذکور شامل انواع خنجر و شمشیرهای تزئینی و پیاله هایی که از شاخ گاو و بزکوهی درست می شوند و در کل سوغات گرجستان متنوع و جالب است.

شرایط اخذ ویزا

با توجه به قوانین جدید سفر به گرجستان از بهمن ماه 94 نیاز به ویزا ندارند و دارندگان پاسپورت ایرانی بدون دریافت ویزا 45 روز می توانند در گرجستان اقامت داشته باشند.  

اطلاعات گردشگری تور اطلاعات گردشگری گرجستان گرجستان تور گرجستان طلا تور طلاتور دیدنی های گرجستان سفر به گرجستان مکان های دیدنی گرجستان

ثبت دیدگاه
اخبار مرتبط
باغ موزه هنر ایرانی

باغ موزه هنر ایرانی

باغ موزه هنر ایرانی ، یکی از مقاصد گردشگری شهر تهران است که پس از بازسازی های انجام شده در سال ۱۳۸۴ کم کم جای خود را بین گردشگران باز کرد.
ادامه-مطلب...
باغ پرندگان تهران

باغ پرندگان تهران

در شمال شرق تهران، در دل جنگل لویزان بهشتی با مساحت 23 هکتار برای پرندگان ساخته شده است که دیدنی است. قدم زدن در باغ پرندگان تهران در حالی که کبک ها و جوجه غازها با تو …
ادامه-مطلب...
ابوظبی

ابوظبی

ابوظبی پایتخت کشور امارات متحده عربی بوده و دارای باغ ها و پارک های متعدد و بلوارهای عریض و سرسبز، هتل های لوکس و مراکز خرید متنوعی است که سبب رشد سریع ورود گردشگران …
ادامه-مطلب...