فراخوانی فراخوانی ...
بارسلون

بارسلون


بارسلون پایتخت و پرجمعیت ترین شهر قسمت خودمختار کاتالونیا و دومین شهر پرجمعیت اسپانیا و مهمترین بندر این کشور است. جمعیت شهر بارسلون ۱٫۶۲۱٫۵۳۷ در منطقه ای به وسعت ۱۰۱٫۴ کیلومتر مربع و ششمین شهر پرجمعیت اتحادیه اروپا و بزرگ ترین کلان شهر اروپا در کنار دریای مدیترانه است.

بارسلون پایتخت و پرجمعیت‌ترین شهر قسمت خودمختار کاتالونیا و دومین شهر پرجمعیت‌ اسپانیا و مهمترین بندر این کشور است. جمعیت شهر بارسلون ۱٫۶۲۱٫۵۳۷ در منطقه‌ای به وسعت ۱۰۱٫۴ کیلومتر مربع و ششمین شهر پرجمعیت اتحادیه اروپا و بزرگ‌ترین کلان شهر اروپا در کنار دریای مدیترانه است. بارسلون از مهمترین بنادر اروپا در دریای مدیترانه است. این شهر یکی از مراکز فرهنگی اسپانیا و اروپاست و به نوعی قلب موسیقی زنده و تئاتر دراین شهر همواره در تپش است. بارسلون همان‌ است که از یک شهر اروپایی انتظار دارید؛ دریا و ساحل، رستوران‌ها و کافه‌هایی که تا پاسی از شب گذشته بازند، خیابان‌های پر توریست، آثار دیدنی و موزه‌ها، آثار معماری معروف، خرید و تفریح. بارسلون شهری ا‌ست برای همه؛ شهری پر جنب‌ و‌جوش و شاد و زیباست و هر چند روزی هم که آنجا بمانید، باز هم جایی برای دیدن دارد. زبان رسمی بارسلون، دو زبان کاتالان و اسپانیایی است که دو زبان کاملا متفاوت اند. بیشتر تابلوها به زبان کاتالان اند؛ اما اگر اسپانیایی بلد باشید هم مشکلی نخواهید داشت.

تاریخچه

در رابطه با تاریخ ساخت این شهر دو داستان متفاوت وجود دارد. داستان اول ساخت شهر را به ۴۰۰ سال پیش از ساخت رم توسط اسطوره‌ای به نام هرکول نقل می‌کند. داستان دوم تأسیس این شهر را به همیلکار بارسا کارتاژی پدر هانیبال نسبت می‌دهد که نام این شهر را بارسینو نام نهاد. در حدود ۱۵ پیش از میلاد رومی‌ها شهر را به یک کاستروم (اردوگاه نظامی روم) متمرکز بر روی مانس تبر، یک تپه کوچک در نزدیکی تالار قدیمی شهر، پلازا سنت خومه تغییر دادند. بارسلون در زیر استعمار روم فاونتیا یا به شکل کامل مستعمره فاونتیا جولیا آگوستا پیا بارسینو نام داشت.

بارسلون

 

آب و هوا

بارسلون آب و هوای مدیترانه‌ای دارد. در زمستان، روزها خشک و سرد است و بیشتر وقت‌ها، آفتابی. در ماه آوریل بیشتر باران می‌بارد و خطر توفان‌های مدیترانه‌ای، تمام طول سال بالای سر شهر است. در ماه‌های ژوییه و آگوست، هوا حتی شب‌ها هم گرم و شرجی است. از اواخر ژوئن تا اوایل اکتبر هم دریا برای شنا مناسب است. گرمای زیاد دو ماه وسط تابستان و بسته بودن تعدادی از مغازه ها از اواسط آگوست تا اوایل سپتامبر باعث می شود دو ماه تیر و مرداد برای سفر به این شهر کمتر طرفدار داشته باشند.

بهترین زمان سفر

بهار و پاییز، بهترین وقت رفتن به بارسلون است، مخصوصا از ماه می تا ژوئن و از سپتامبر تا اکتبر.

بارسلون

 

راه های دسترسی

فرودگاه بارسلون در منطقه ال پرات دی لیوبرگات در فاصله 14 کیلومتری مرکز شهر بارسلون واقع شده است. این فرودگاه دومین فرودگاه بزرگ اسپانیا و بزرگترین فرودگاه کنار دریای مدیترانه است. فرودگاه بارسلون مرکز فعالیت شرکت هواپیمایی ویولینگ، اسپن ایر و ایر اروپا است. پروازهای این فرودگاه غالباً داخلی و یا مقاصدی در اروپا می‌باشد، اگرچه برخی شرکت‌های هواپیمایی پروازهایی به مقاصد دیگر دنیا نظیر آمریکای لاتین، ایالات متحده و آسیا نیز دارند. فرودگاه از طریق بزرگراه، اتوبوس و قطار شهری به شهر ارتباط دارد. برای رفتن به مرکز شهر به‌صرفه‌ترین راه قطار است. قطار‌های رِنفه (RENFE) از ۶ صبح تا ۱۱ شب کار می‌کنند و هر نیم ساعت از فرودگاه به سمت مرکز شهر حرکت می‌کنند. با چند دقیقه پیاده‌روی از هر کدام از ترمینال‌ها می‌توانید به ایستگاه قطار فرودگاه، «آئِروپورتو»، برسید و بعد در یکی از ایستگاه‌‍‌های «بارسلونا سانتس» (سانتس استاسیو)، خیابان گراسیا (پَسِژ د گراسیا) یا «کِلوت» پیاده شوید و از آنجا با مترو به هرجای دیگر شهر برسید. گزینه دیگر سرویس اتوبوس اکسپرس یا «آئروباس» است که فرودگاه را به مرکز شهر متصل می‌کند و حرکتش هر ۶ تا ۱۵ دقیقه است. از اتوبوس TMB هم می‌توانید استفاده کنید که از ۵ صبح تا ۱۵ دقیقه بامداد کار می‌کند و از هر دو ترمینال حرکت دارد. اتوبوس‌های شبانه با نام «نیت‌باس» هم بین ساعت ۲۱:۵۵ تا ۴:۴۵ صبح از ترمینالT1 حرکت می‌کنند و تا مرکز شهر می‌روند. ایستگاه‌های تاکسی هم جلوی هر دو ترمینال قرار دارند.

حمل و نقل داخلی

برای سفرهای درون‌شهری در بارسلون می‌توانید از اتوبوس، تراموا و مترو استفاده کنید. شرکت حمل‌و‌نقل شهری بارسلون TMB است که در وب ‌سایتش می‌توانید اطلاعات مسیر‌ها، ایستگاه‌ها و قیمت انواع بلیط‌ها را برای وسایل نقلیه مختلف ببینید. با وارد کردن جایی که هستید و جایی که می‌خواهید بروید می‌توانید بهترین مسیر و وسیله نقلیه را برای خودتان انتخاب کنید. خوبی اتوبوس یا تراموا این است که می‌توانید شهر را خوب تماشا کنید. اتوبوس‌های توریستی بارسلون هم برای تماشای یک‌روزه‌ جاهای دیدنی شهر مناسب‌اند. این اتوبوس‌ها سه مسیر مختلف دارند و در تمام جاهایی که ممکن است دوست داشته باشید تماشا کنید، توقف دارند. بلیط این اتوبوس‌ها را در ایستگاه‌های اتوبوس، بعضی هتل‌ها و... می‌فروشند. البته ترافیک و گرانی بلیطشان را هم در نظر بگیرید. متروی بارسلون با هشت خط تمام شهر را پوشش می‌دهد و در هر ایستگاه هم نقشه مربوط به آن حوالی را زده‌اند. در وب‌سایت TMB هم می‌توانید نقشه مترو و اطلاعات مفید دیگر در مورد ایستگاه‌ها و مسیر‌ها پیدا کنید. همه ایستگاه‌ها تمیز و روشن‌اند و دسترسی راحتی دارند. خرید بلیط‌های تکی برای حمل‌و‌نقل شهری چندان به صرفه نیست. اگر قصد گردش در شهر را دارید، بهتر است از بلیط‌های چندسفره یا با بازه‌ زمانی مشخص استفاده کنید و ۵۰ درصد در هزینه‌ سفر صرفه‌جویی کنید. کارت سفر T۱۰ گزینه‌ خوبی است؛ با آن می‌توانید ۱۰ سفر درون‌شهری با هر وسیله نقلیه‌ای که بخواهید انجام دهید. برای چند نفر هم قابل‌استفاده‌اند. بلیط‌ها را می‌توانید از دستگاه‌های خودکار فروش یا باجه‌های بلیط‌فروشی در ایستگاه‌ها تهیه کنید. در بارسلون یک‌ جور تاکسی‌های سه‌ چرخه‌ هم هستند که هر کدام جا برای دو مسافر دارند. تریکیس‌ ها را بیشتر جلوی کلیسای جامع و بنای یادبود کولوم پیدا می‌کنید. اگر اهل مترو سواری باشید، رفت و آمدتان نیز با قیمت متوسط انجام می‌شود وگرنه باید پول زیادی برای تاکسی بدهید.

بارسلون

 

اقامت

هزینه‌ی اقامت در اسپانیا نسبت به سایر کشورهای اروپای غربی، پایین‌تر است. قیمت هتل ها بسته به این که کجا باشند و چه امکاناتی داشته باشند، متفاوت است ولی معمولا هتل های بارسلون کیفیت خوبی دارند و اکثر اوقات غذا و استخر و امکانات تفریحی هم روی قیمت هتل حساب می شود.

بارسلون

 

خورد و خوراک

با پرداخت ۳ تا ۷ یورو (۱۳,۳۹۳ تا ۳۱,۲۵۰ تومان) می‌توانید ساندویچ و تاپاس (tapas) ارزان‌قیمت سفارش دهید. تاپاس نوعی پیش‌غذای اسپانیایی و در واقع یک خوراک حاضری محسوب می‌شود. یک وعده غذا در یک رستوران خوب در حدود ۱۰ تا ۱۳ یورو (۴۴,۶۴۳ تا ۵۸,۰۳۶ تومان) هزینه دارد. اگر دوست دارید پائیا (paella) که یک غذای سنتی اسپانیایی است به همراه نوشیدنی و پیش‌غذا میل کنید، باید برای هر وعده در حدود ۲۲ یورو (۹۸,۲۱۴ تومان) هزینه کنید. اسپانیا رستوران‌های گران و مجلل زیادی دارد که صرف یک وعده غذا به اضافه‌ی نوشیدنی در یکی از آنها در حدود ۲۷ یورو (۱۲۰,۵۳۶ تومان) هزینه خواهدداشت. فست‌فودها از جمله مک دونالد و Maoz، شش یورو (۲۶,۷۸۶ تومان) قیمت دارند. هزینه‌ی تهیه‌ی خورد و خوراک یک هفته از فروشگاه در حدود ۳۰ یورو (۱۳۳,۹۲۹ تومان) می‌شود و چندان پر‌هزینه نیست به خصوص اگر از بازارچه‌های محلی و شلوغی که در سراسر این کشور وجود دارند، مواد غذایی خود را تهیه کنید.

بارسلون

 

غذاهای محلی

بارسلون یکی از بهترین جاهای دنیا برای لذت بردن از غذا و چشیدن طعم و بوهای تازه است. ترکیب دستورهای آشپزی غنی کاتالان با روش‌های دیگر، آشپزی نوین اسپانیولی را ساخته که چیز خوبی از آب درآمده است. حیف است تا بارسلون بروید و غذا‌های محلی آنجا را نخورید؛ به خصوص غذا‌های دریایی این شهر خیلی معروفند و با کیفیت بالایی سرو می‌شوند. برخی از خوراک‌های معروف بارسلونا که ارزش امتحان کردن دارند: اسکوئیشادا سالاد دریایی سبکی است که با فلفل قرمز، گوجه‌فرنگی، پیاز، زیتون و تکه‌های ماهی باکالائو (نوعی ماهی معروف محلی) درست می‌شود. سنتی‌ترین خوراک کاتالونیا نوعی آبگوشت به نام «اسکودِئیا ای کارن دویا»‌‌ست که با چند نوع گوشت و سبزیجات مختلف درست می‌شود. یکی از غذاهای دریایی محبوب سوکت د پِیش است؛ ماهی، سیب‌زمینی، سیر و گوجه‌فرنگی را با هم آرام‌پز می‌کنند تا تبدیل به خورش خوشمزه‌ای شود. خوردن پائلا از باید‌های سفر به بارسلونا‌ست؛ برنج، زعفران و روغن زیتون که با گوشت، ماهی یا صدف مخلوط شده و طعم خوبی دارد. کلزوتس غذای گیاهی سبکی است که معمولا در فصل بهار خورده می‌شود چون ماده اصلی آن نوعی پیازچه محلی کاتالونیاست که در بهار به دست می‌آید. هر غذایی که خوردید، پیشنهاد می‌کنیم با «کرما کاتالانا» یا «مل ای ماتو» تمامش کنید. اولی شبیه «کرم بروله» فرانسوی است و با شکر، زرده تخم مرغ و دارچین درست می‌شود. دومی هم دسر معروف و خوشمزه‌ای است که با پنیر بز، عسل و گردو درستش می‌کنند. تاپاس را هم که همه می‌شناسیم: مجموعه‌ ایست از غذاهای مختلف در ظرف‌های کوچک. انگار که از هر غذایی کمی بدهند تا مزه کنید. بازار لا بوکریا چند رستوران دوست‌داشتنی دارد که ماهی و غذا‌های محلی تازه و باکیفیت سرو می‌کنند. اگر دنبال جایی برای یک غذای حسابی کاتالانی هستید رستوران «سنیور پارائیدا» در خیابان «آرگنتریا» هم عالی است؛ غذا‌های اصیل محلی سرو می‌کند و قیمت‌هایش هم مناسبند. «کال پپ» در میدان «لس اویِس» هم یکی از محبوب‌ترین رستوران‌های تاپاس در بارسلوناست که ارزش امتحان کردن دارد.

بارسلون

 

مراکز خرید

بارسلون خیلی از لحاظ خرید مناسب نیست چون اکثر مراکز خریدش لوکس و برند هستند و هزینه هایشان بالاست، ولی برای کسانی که طرفدار برند هستند و با هزینه اش مشکلی ندارند چند مرکز خرید خیلی خوب وجود دارد. مرکز خرید لایس آرناس که یک معماری خاص دورانی دارد و جدا از بحث خرید تماشای آن از نزدیک ارزشمند است، مرکز خرید ال کورت که هفت طبقه دارد و در آن همه چیز پیدا می شود و می توان گفت معروفترین مرکز خرید شهر بارسلون است، مرکز خرید مگنوم و مرکز خرید دیاگونال که از بزرگترین و لوکس ترین مراکز خرید بارسلون هستند و می توانید تمام برندهای معروف را در آن پیدا کنید و مرکز خرید ایلا.  این شهر فروشگاه‌های زارا و مانگوی خیلی خوبی دارد. تقریبا در همه مرکز خرید‌ها و محله‌های خرید شعبه‌های بزرگ این دو برند اسپانیایی را می‌بینید. بهترین‌های این دو برند محبوب همیشه در بارسلونا‌ست.  در شهر گرانی مثل بارسلون خرید در حراج‌های فصلی یک فرصت بزرگ است. حراج زمستانی از اوایل ژانویه تا پایان فوریه و حراج تابستانی از اواسط ژوئن تا پایان آگوست است. در این زمان‌ها می‌توانید از برند‌های معروف با ۵۰ یا حتی ۷۵ درصد تخفیف خرید کنید.

بارسلون

 

سوغات

سوغات مهم بارسلون سرامیک و سفال است. در اغلب بازار‌های محلی و مغازه‌های صنایع دستی و سوغاتی‌فروشی می‌توانید سرامیک‌های زیبا در طرح‌ها و رنگ‌های متنوع بخرید. باری‌گوتیک پر از سرامیک‌ها و صنایع دستی کولی‌های اسپانیاست. درست کنار بازار بزرگ لا بوکریا در خیابان لارامبلا هم یک مغازه کوچک هست که انواع ظرف‌ها و مجسمه‌های سرامیکی اصل را از گوشه و کنار اسپانیا برای فروش می‌آورد و قیمت‌هایش هم پایین است. سوغاتی هیجان‌انگیز دیگر بارسلون تی‌شرت، توپ، جوراب، کیف و وسایل دیگر باشگاه فوتبال بارسلوناست که همگی رنگ آبی و قرمز معروف بارسا را دارند. فروشگاه‌های رسمی این باشگاه یکی در خیابان «آریستیدس مایول» و یکی در مرکز خرید مارماگنوم قرار دارند.

بارسلون

تور تور بارسلونا بارسلونا بارسلون تور اسپانیا اسپانیا طلاتور اطلاعات گردشگری بارسلونا اطلاعات گردشگری بارسلون اطلاعات گردشگری اسپانیا اروپا

اخبار مرتبط
پارک ایبیراپوئرا

پارک ایبیراپوئرا

ادامه-مطلب...
تبریز | پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در 2018

تبریز | پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در 2018

تبریز یکی از شهرهای بزرگ ایران و مرکز استان آذربایجان شرقی است. این شهر با ۲۳۷٫۴۵ کیلومتر مربع مساحت، سومین شهر بزرگ کشور پس از تهران و مشهد، بزرگ ترین شهر منطقه شمال …
ادامه-مطلب...
تنگه واشی

تنگه واشی

تنگه واشی یا همان تنگه ساواشی یکی از زیبا ترین جاذبه های گردشگری اطراف تهران در تابستان می باشد. تنگه واشی در 17 کیلومتری شهر فیروز کوه قرار دارد.
ادامه-مطلب...