فراخوانی فراخوانی ...
کشف محموله سکه های تاریخی در زنجان

کشف محموله سکه های تاریخی در زنجان


مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت محموله‌ی بی‌نظیر سکه‌های تاریخی، شامل ۲۸۰ سکه‌ی تاریخی در زنجان کشف و ضبط شد. در ادامه با طلاتور همراه باشید. مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی زنجان، یحیی رحمتی افزود: نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی استان زنجان طی یک فقره عملیات اطلاعاتی و نفوذ در شبکه غیرمجاز خرید و فروش اشیاء تاریخی، موفق به کشف و ضبط تعداد ۲۸۰ قطعه سکه طلا و نقره تاریخی متعلق به دوره ساسانی، اموی، عباسی، ایلخانی و تیموری و بازداشت یک نفر قاچاقچی در شهر زنجان شدند.رحمتی با بیان اینکه تعداد ۱۲ عدد سکه نقره مربوط به دروه ساسانی و منقوش به خط پهلوی است در ادامه خاطر نشان کرد: یکی از سکه‌های نقره‌ی موجود نیز مربوط به دوره تیموری (قرن نهم) و از کمیاب‌ترین سکه‌های تاریخی است. مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان در ادامه گفت، در این محموله‌ی قاچاق، تعداد ۲۵۹ عدد سکه مربوط به دوره اموی عباسی (قرن اول تا سوم هـ.ق) یعنی دوره‌ی خلافت ابوالعباس سفاح، مقدر عباسی و معتضد عباسی و یک عدد سکه ایلخانی از جنس نقره مربوط به قرن هشتم کشف شد.رحمتی با اعلام این مطلب که از این فرد قاچاقچی، یک عدد نشان لباس دایره‌ای شکل با تصویر شیر بالدار برجسته و از جنس طلا مربوط دوره‌ی ساسانی نیز به دست آمده، تصریح کرد: یک عدد ظرف بیضی شکل از جنس نقره با روکش طلا نیز به دست آمده است. وی اظهار داشت: ۲ عدد سنجاق‌سر از جنس نقره و با روکش طلا مربوط به دوره‌ی ساسانی که در انتهای یکی از این سنجاقها پیکره‌ی انسان وجود دارد نیز، کشف و ضبط شده است.مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت: این اشیای تاریخی ارزش فرهنگی بسیار زیادی داشته و فرد بازداشت شده برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی تحویل شد.رحمتی، با قدردانی از فرماندهی و پرسنل یگان حفاظت اداره کل، از عموم هموطنان خواست تا در صورت اطلاع از هرگونه اخبار مربوط به حفاری، خرید و فروش غیرمجاز آثار تاریخی، مراتب را با شماره تلفنهای ۳۳۳۲۳۰۲۸ و ۳۳۷۸۵۰۱۰ و یا سامانه پیام کوتاه ۳۰۰۰۷۳۲۴۱ به این اداره‌ی کل اطلاع دهند.وی متذکر شد: سکه‌های مکشوفه، برای انجام مطالعات کارشناسی به میراث فرهنگی استان تحویل شد.

اطلاعات گردشگری تور ایرانگردی میراث فرهنگی صنایع دستی طلاتور اطلاعات گردشگری زنجان ایران زنجان

سارا حقیقی

۴ فروردین ۱۳۹۷ ۰۲:۰۵

با سلام و عرض ادب
لطفا برای قشم و کیش در اخر آذر ماه مرا مطلع نمایید

اخبار مرتبط
مسجد جامع آدانا

مسجد جامع آدانا

یکی از دیدنی های ترکیه ، مسجد جامع آدانا است. مسجد جامع آدانا، در سال ۱۵۰۷به دستور خلیل بیگ ساخته شده و متشکل از مسجد، مدرسه و مرقد خلیل بیگ می باشد.
ادامه-مطلب...
مسابقه بزرگ عکاسی گردشگری

مسابقه بزرگ عکاسی گردشگری"بریم سفر"

طلاتور قصد دارد تا مسابقه بزرگ عکاسی "بریم سفر" را در حوزه گردشگری برگزار نماید.
ادامه-مطلب...
بارسلون

بارسلون

بارسلون پایتخت و پرجمعیت ترین شهر قسمت خودمختار کاتالونیا و دومین شهر پرجمعیت اسپانیا و مهمترین بندر این کشور است. جمعیت شهر بارسلون ۱٫۶۲۱٫۵۳۷ در منطقه ای به وسعت …
ادامه-مطلب...